Turyści odwiedzający jedno z najsłynniejszych dzieł Gaudiego – katalońską Bazylikę Świętej Rodziny – będą teraz mogli stąpać po korkowych podłogach wyprodukowanych w Amorim Revestimentos.
La Sagrada Familia w Barcelonie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków sakralnych na świecie. Nietypowa konstrukcja w założeniu miała przypominać jeden, wielki organizm. Antonio Gaudi w trakcie 15 lat pracy nad tą bazyliką nieustannie zmieniał i dostosowywał jej projekt. Z powodu tej organicznej formy i wysokiej szczegółowości detali architektonicznych do dziś La Sagrada Familia nie została w pełni ukończona.
Od niedawna na powierzchni około 2000 metrów kwadratowych wewnątrz bazyliki znajdują się płytki korkowe Wicanders z kolekcji Corkcomfort. Płytki te zabezpieczone są warstwą odpornego na ścieranie winylu, dlatego taka podłoga może być montowana w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu.
Główne zalety podłóg z korka – wrażenie ciepła, trwałość, a przede wszystkim dobre właściwości akustyczne – zdają się doskonale pasować do tak niezwykłego wnętrza. Z powodu rozmiarów projektu ogromne znaczenie miała zwłaszcza ta ostatnia cecha – wysoka absorpcja dźwięków.
Gaudi nie określił co prawda z czego ma być wykonana posadzka, ale zdaniem Jordi Bonet i Armengol, architekta obecnie odpowiedzialnego za budowę kościoła, korek jest bliski idei stosowania materiałów naturalnych i czerpania z natury propagowanej przez Gaudiego.
Sam Gaudi nie określił z czego ma być wykonana posadzka, ale zdaniem Jordi Bonet i Armengol, architekta obecnie odpowiedzialnego za budowę kościoła, korek jest bliski idei Gaudiego stosowania materiałów naturalnych i czerpania z natury.
– To był interesujący eksperyment – mówi – ale nie wiem, co przyszłość przyniesie. Osobiście wierzę w efektywność i odporność korka (nie gnije, jest aseptyczny, zapewnia komfort chodzenia, oferuje nieporównanie większy komfort cieplny w stosunku do zimnego marmuru, powodując, że zbyteczne staje się instalowanie systemu ogrzewania). Stąd opcja korka. Wierzę w to, że wynik tego eksperymentu będzie mówił sam za siebie. Wierzę w to, że ten materiał ma jasną przyszłość.
Data dodania: 25.01.2011