Ice Hotel to świetna propozycja dla miłośników minusowych temperatur. Hotel co roku wygląda inaczej, do jego konstrukcji nie używa się betonu, cegieł, szkła lub innych tego typu materiałów – w całości jest wykonany z lodu i śniegu.
Po raz pierwszy Ice Hotel pojawił się w małej wiosce Jukkasjarvi w Laponii, położonej na północy kraju w odległości 200 km od kola podbiegunowego. Obecnie jest to jedna z prowincji Szwecji. Na co dzień wioska nie tętni życiem, ponieważ zamieszkuje ją tylko tysiąc mieszkańców, jednak kiedy przychodzą siarczyste mrozy, sytuacja zmienia się całkowicie.
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku do Jukkasjarvi przybył Yanve Gergquvist. Rozpoczął pracę w jednej z lokalnych firm, a jego zadaniem było znalezienie rozwiązania, które przyciągnęło by turystów w tak zimne rejony Skandynawii.
W głowie Yanve zaczęła rodzić się koncepcja hotelu z lodu. W listopadzie 1989 roku zorganizował dla mieszkańców Jukkasjarvi seminarium na temat śniegu i lodowej rzeźby. Podczas spotkania powstał budynek, w którym mieściła się wystawa, a w 1992 roku stanął pierwszy lodowy hotel.
Budynek powstaje pod koniec każdego roku w grudniu. Woda potrzebna do wykonania lodowych brył pobierana jest z rzeki Torne. Jest to jedna z najczystszych rzek w Europie. Z wody powstają nie tylko ściany hotelu, ale także łóżka, filiżanki, szklanki, ławki, krzesła – całe wyposażenie. Sezon hotelowy kończy się wiosną, kiedy temperatura utrzymuje się powyżej zera. Dzięki temu, że jest zbudowany z całkowicie naturalnych materiałów, hotel po prostu spływa do rzeki.
W budowę, organizację i obsługę Ice Hotel zaangażowana jest prawie cała społeczność Jukkasjarvi. Twórcy dbają także, aby co roku hotel choć trochę różnił się od swojego poprzednika, dlatego zatrudniają projektantów, którzy mają stworzyć unikatowe aranżacje wnętrz lodowych pokojów. Co roku artyści z całego świata zgłaszają swoje propozycje na lodowe aranżacje. W drodze konkursu wyłaniani są zwycięzcy, którzy dołączają do grupy twórców hotelu. Nad artystyczną częścią przedsięwzięcia czuwa Arne Bergh, dyrektor artystyczny Ice Hotel.
W tym roku do wykonania projektu zaproszono między innymi Polaków: Tomasza Czajkowskiego i Eryka Marksa. Biało-błękitne wnętrza, zdobienia ścian, instalacje świetlne i lód – to najkrótszy opis lodowego hotelu. W tym roku Ice Hotel to łącznie 60 pokojów: 28 lodowych, 11 śnieżnych oraz 21 komnat zaprojektowanych przez zaproszonych gości. Oczywiście dla każdego kto zechce skorzystać z usług hotelu obsługa przygotowała śpiwory i gorące napoje.
Oferta hotelu nie ogranicza się jednak tylko do udostępniania miejsc noclegowych swoim ekstremalnym gościom. Można bowiem przyglądać się również procesowi tworzenia budynku, brać udział w różnego typu imprezach, konferencjach, skorzystać z lodowego baru.
Ice Hotel to także jedno z ciekawszych miejsc do zawarcia małżeństwa -co roku odbywa się tu około 100 ceremonii. Dla miłośników przyrody i sportu Jukkasjarvi oferuje cały szereg aktywności: od spacerów, aż po łowienie ryb, a także możliwość zobaczenia jednego z najpiękniejszych zjawisk na Ziemi – zorzy polarnej.
Ice Hotel to idealne miejsce dla uwielbiających lodowate kąpiele ludzi-morsów. Ci, którzy z niepokojem obserwują coraz wyższe temperatury, powinni zawczasu wybrać się do krainy śniegu, gdzie temperatury poniżej zera są na porządku dziennym i nikt na nie nie narzeka.
Data dodania: 07.03.2011