Cykl artykułów dotyczących oznaczeń paneli rozpoczynamy od firmy Classen. Przedstawiamy symbole, które można spotkać na opakowaniach produktów tej firmy i wyjaśniamy co oznaczają.

Classen jako jeden z czołowych producentów paneli ma w swojej ofercie wiele kolekcji paneli laminowanych – o ich przeznaczeniu, możliwości montażu oraz najważniejszych cechach informują nas symbole widoczne na opakowaniach.

Klasy ścieralności

Jednym z najbardziej rozpoznawanych parametrów paneli są tzw. klasy ścieralności, które są określane na podstawie normy AC.

Classen ma w swojej ofercie panele o klasach AC3, AC4 i AC5. O ich właściwościach możesz poczytać w artykule pt. Oznaczenia paneli podłogowych – jak je rozumieć?

Kolekcje paneli o klasie ścieralności AC3 (przeznaczone do montażu w pomieszczeniach mieszkalnych o niezbyt wysokim natężeniu ruchu) w ofercie Classen to: Soft & Silent, Easy i Life.

Kolekcje Premium, Discovery, Visiogrande, Nature, Adventure, Joy i City mają klasę ścieralności AC4. Najbardziej odporne na ścieranie według normy AC są natomiast panele oznaczone symbolem AC5 z kolekcji Extreme.

Klasa użyteczności

Klasa użyteczności informuje nas w jakim pomieszczeniu mogą być montowane dane panele.

Symbol przedstawiający jedną postać, oznaczony numerem 31, wskazuje panele, które sprawdzą się w pomieszczeniach o niskim natężeniu ruchu, symbol z dwiema postaciami i numerem 32 – pomieszczenia o średniej intensywności ruchu, a symbol z trzema postaciami i numerem 33 – pomieszczenia o dużym natężeniu ruchu.

Klasy ścieralności oraz użyteczności są ze sobą mocno związane – im wyższa klasa ścieralności (norma AC), tym wyższa jest klasa użyteczności.

Panele o najwyższej klasie użyteczności w ofercie Classen pochodzą z kolekcji Extreme. Najniższą klasę użyteczności mają natomiast panele z kolekcji: Life, Easy i Soft & Silent.

Dodatkowym oznaczeniem stosowanym przez producenta jest także informacja o szczególnym poleceniu paneli do pomieszczeń użyteczności publicznej.

Grubość

Kolejnym istotnym parametrem, którego symbol możemy spotkać na opakowaniach paneli jest ich grubość. Standardowo grubość paneli wynosi osiem milimetrów, w ofercie Classen możemy spotkać także nieco cieńsze wersje – 7-milimetrowe oraz grubsze – 10- i 12-milimetrowe.

Najgrubsze panele w ofercie Classen (dwanaście milimetrów) pochodzą z kolekcji Extreme. Panele z kolekcji Soft & Silent oraz Discovery mają natomiast grubość 10 mm.

Standardową grubość (osiem milimetrów) mają panele z kolekcji Premium, Visiogrande, Nature, Adventure, Joy oraz Easy. Najcieńsze są panele z kolekcji City oraz Life.

System montażu

Kolejnymi oznaczeniami, które spotkamy na opakowaniach paneli Classen są informacje dotyczące systemu i sposobu montażu.

Panele oznaczone symbolem megaloc wyposażone są w prosty i szybki system montażu (i demontażu) opatentowany przez firmę Classen. System ten ma gwarantować wysoki stopień stabilności podłogi na jej łączeniach.

Drugim systemem montażu paneli (stosowanym w kolekcjach City i Life) jest rozwiązanie o nazwie EasyConnect, które dzięki swojej konstrukcji zapewnia bardzo dobre połączenie paneli (powierzchnia jest równa, a pomiędzy panelami nie ma żadnych szczelin).

Kolekcje Nature, Joy, Easy, City oraz Life wyposażane są natomiast w dodatkowe zabezpieczenie o nazwie Isowaxx. Pióra paneli w trakcie procesu produkcyjnego pokrywane są specjalną kompozycją wosków, która podczas montażu przemieszcza się do góry, dzięki czemu uszczelnia połączenie pióra i wpustu.

Struktury i V-fuga

Jeszcze kilka lat temu panele miały gładką powierzchnię i jedyną cechą, które je rozróżniała był wzór dekoru. Teraz dodatkowym elementem, który wpływa na ich estetyką są rozmaite struktury oraz V-fugi, które sprawiają, że panele jeszcze lepiej imitują naturalną drewnianą podłogę.

W ofercie Classen V-fugę posiadają trzy kolekcje: Discovery, Visiogrande oraz Adventure.

Wyraźne struktury, które zwykle powstają wskutek wyciśnięcia na panelu odpowiedniego wzoru, powodują, że podłoga w dotyku sprawia wrażenie naturalnego materiału.

Panele Classen, w zależności od kolekcji, produkowane są z różnymi wzorami struktur: drewna, kamienia, struktury synchronicznej oraz handscraped.

Struktura synchroniczna odróżnia się od struktury drewna tym, że jest dokładnie dopasowana do rysunku słojów na panelach, co potęguje wrażenie dotyku naturalnego drewna.

Panele ze strukturą handscraped charakteryzują się wzorem przypominającym ręcznie heblowane drewno.

Dodatkowe parametry

Niektóre panele posiadają także dodatkowe cechy, o których producent informuje nas za pomocą symboli. Tak jest w przypadku paneli z kolekcji Soft & Silent, które są antystatyczne (niwelują wyładowania elektryczne na powierzchni), posiadają zintegrowane wyciszenie (nie wymagają dodatkowej warstwy wyciszającej) oraz są ciepłe i miękkie w dotyku.

Gwarancja

Na zakończenie należy wspomnieć o informacji na temat długości gwarancji, która również przedstawiona jest w formie graficznej w przypadku każdej kolekcji Classen.

W tym przypadku ważne jest, by zwrócić uwagę na to do jakiego typu pomieszczeń chcemy zakupić panele – długość udzielanej gwarancji różni się bowiem w zależności od tego czy panele będą użytkowane w pomieszczeniach mieszkalnych czy w pomieszczeniach użyteczności publicznej. W przypadku tych drugich okres gwarancyjny jest zwykle o wiele krótszy.

Data dodania: 08.03.2011