Zastosowanie przewodów wentylacyjnych w obiektach budowlanych, czy też systemów odpylania podczas realizacji procesów produkcyjnych to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale i bezpieczeństwa oraz konieczności spełnienia wymagań formalnych. Kluczowym elementem każdego rozwiązania będzie właściwy dobór węży i rur – odpowiednio do wentylacji i odpylania. Jaki asortyment sprawdzi się najlepiej w poszczególnym zastosowaniu? I na co zwrócić uwagę wybierając elementy systemów wentylacji i odpylania? 

węże i rury do wentylacji

Węże elastyczne – wydajna i sprawna wentylacja

Niezależnie od tego, czy wykonujemy przewody wentylacyjne w budynku mieszkalnym, czy też w zakładzie produkcyjnym, każdorazowo konieczne będzie sięgnięcie po odpowiedni zestaw węży do wentylacji. Najchętniej stosowanym rozwiązaniem są tutaj z pewnością węże elastyczne. Ten typ wyposażenia, jaki znaleźliśmy m.in. na https://www.kuma.pl/kategoria/weze-do-wentylacji łatwo się układa, bowiem węże dostosowują się do przestrzeni, w której są montowane, nawet jeśli są to trudno dostępne miejsca. Ważne jednak, aby wybrane węże elastyczne do wentylacji wykonane były z odpowiednich materiałów. Dzięki temu zyskamy gwarancję bezpieczeństwa i wydajności systemu wentylacji także w sytuacji zmiany temperatury, czy też pojawienia się w przewodach zanieczyszczeń.

Dobrą opcją będą tutaj na pewno elastyczne rury do wentylacji wykonane z tworzyw syntetycznych odpornych na działanie substancji chemicznych, np. poliestru powlekanego polichlorkiem winylu lub polietylenu. Zastosowanie izolacyjnych tkanin oraz wzmocnienia w formie metalowych spirali poprawia funkcjonalność węży.

Rury i węże odpylające usuną zawieszone w powietrzu pyły

A także nagromadzone w pomieszczeniach gazy, spaliny i opary. Takie zadania będą konieczne do wykonywania w czasie rzeczywistym m.in. zakładach produkcyjnych, warsztatach samochodowych, czy też w stolarniach. Właściwie przygotowany system odpylania pozwoli uzyskać w pomieszczeniach bezpieczny poziom zapylenia, a więc taki, który nie zagraża np. eksplozją. Z drugiej strony, odpylanie umożliwia zachowanie w miejscu pracy porządku i chroni finalną jakość wytwarzanych produktów.

Węże do odpylania to szczególny rodzaj asortymentu. Musza być wykonane z odpowiednich materiałów, które zapewnią wytrzymałość i niezawodność sprzętu, ale także odporność, np. w kontakcie z chemikaliami.

Rury i węże a ich zastosowanie zastosowania

Tutaj w wyborze warto kierować się przede wszystkim rodzajem tłoczonych i zasysanych mediów. Jeśli system będzie miał za zadanie przesył czystego powietrza, czy też materiałów powodujących tarcie, dobrym rozwiązaniem będą m.in. rury poliuretanowe wzmocnione stalową spiralą, o pofalowanej powierzchni wewnętrznej i zewnętrznej. Z kolei rozwiązaniem dedykowanym tłoczeniu i ssaniu powietrza zanieczyszczonego oparami i dymem będzie np. rura o ściance wykonanej z trudnopalnej tkaniny poliestrowej powlekanej obustronnie polichlorkiem winylu. W kwestii transportu spalin samochodowych doskonale sprawdzają się natomiast węże ze ścianką z tkaniny poliestrowej powlekanej hypalonem.

Data dodania: 27.12.2021