Wodne dekoracje w ogrodzie nikogo specjalnie nie dziwią, ale gdyby tak postawić w salonie ścianę z bąbelkami? Tego typu dekoracje dosłownie wpływają do naszych domów i ogrodów. Jak to działa?
Wodne dekoracje nie są niczym nowym na świecie, w Polsce pojawiły się jednak na dobre dopiero kilka lat temu. Jak opowiada Mateusz Siuta z firmy Aqua-Style:
– Pomysł wziął się z zachodu, a dokładniej ze Stanów Zjednoczonych, tak naprawdę zapożyczyliśmy i tworzymy to w granicach naszej wyobraźni.
Na polskim rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych dekoracji wodnych, zaczynając od fontann, a na bąbelkowych ścianach kończąc. Zacznijmy zatem od początku.
Jak to się dzieje, że takie dekoracje mogą funkcjonować?
W pierwszym etapie potrzebny jest projekt, który klient uzgadnia z grafikiem lub inną osobą odpowiedzialną za projektowanie z firmy wykonującej zamówienie. Jak zapewnia przedstawiciel firmy Aqua-Style:
– To co ogranicza nas przy tworzeniu projektu, to tylko wyobraźnia klienta.
Drugi etap to montowanie wybranej przez klienta dekoracji. Sposób montażu jest uzależniony od tego gdzie ozdoba ma stanąć. Jeżeli jest to pomieszczenie zamknięte, wszystkie kable, komputery czy inne systemy sterujące są ukrywane specjalnymi maskownicami lub są one wmontowywane w ścianę. W ogrodzie ukrywanie szpecących elementów jest prostsze, ponieważ kable lub rurki z wodą można wkopać w ziemię, a wszelakie systemy sterujące zakryć roślinnością.
Fontanna, czyli przyjemna wodna mgiełka w ogrodzie
Fontanna to urządzenie wodne, które pod ciśnieniem wyrzuca wodę z jednej lub kilku dysz.
Fontanny dzielą się na fontanny europejskie, które charakteryzują się tym, że woda wyrzucana jest ponad zbiornik oraz fontanny arabskie, które cechują się tym, że woda ścieka po ozdobnych ściankach dekoracji.
Fontanna to niewątpliwie jeden z najbardziej ekscytujących elementów dekoracji, jaki można znaleźć w ogrodach lub miejscach publicznych. Układy choreograficzne, które potrafią wykonywać strugi wody niejednokrotnie wprawiają w osłupienie setki ludzi, a największe uznanie mają wśród dzieci.
Każda fontanna składa się z pompy, dysz(y), filtrów, opcjonalnie oświetlenia, elementów pomocniczych oraz ozdobnych. Woda może być rozpylana w wielu kierunkach i w różnych odstępach czasu, jednak zasadą podstawową dla ustalania specyficznej choreografii, jest to, aby krople wody nie spadały na liście lilii wodnych lub innych roślin ozdobnych, jeśli umieścimy takowe w zbiorniku.
Na rynku dostępne są:
- fontanny ogrodowe
- fontanny pływające
- minifontanny
- fontanny z muzyką i oświetleniem oraz wiele, wiele innych.
Ściany wodne zamiast betonu
Ściany wodne to dekoracje, które najczęściej możemy spotkać w budynkach mieszkalnych lub budynkach publicznych, rzadziej w ogrodach. Najczęściej wykonywane są ze szkła, marmuru, granitu, kafli ceramicznych, pleksiglasu, kamienia i stali nierdzewnej.
Ściany wodne stawiane są jako ścianki działowe, ozdobne parawany, tła pomieszczeń biurowych lub jako przenośne ozdoby wnętrz.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ścian wodnych, a każda z nich będzie zawsze oryginalna.
Co łączy je wszystkie? W ścianach wodnych stosowana jest woda zdemineralizowana, co zapobiega powstawaniu grzybów, pleśni i innych osadów wewnątrz. Są one także wyposażone zwykle w diody LED, których szeroka paleta barw pozwala na niegraniczoną zabawę światłem.
Wszystkie ściany wyposażone są również w systemy sterujące, które pozwalają na ustawienie szybkości przepływu wody oraz kierunku strumienia. W rozmowie z Mateuszem Siutą dowiedzieliśmy się, że:
– Ściana jest napełniana raz, a wodę wymienia się raz na rok lub raz na dwa lata w zależności od tego jak długo działa i w jakim miejscu się znajduje, ale nie ma z tym większego problemu. Koszt wymiany wody w największej naszej ścianie to około 150 zł, czyli nie są to duże pieniądze na tak długi czas użytkowania.
Montaż wykonuje wykwalifikowana ekipa, która w bezpieczny sposób przywozi i składa ścianę wodną.
Oprócz tradycyjnych ścian wodnych, gdzie woda płynie jednolitym strumieniem, dostępne są także ściany bąbelkowe. Na czym to polega?
Montaż wygląda dokładnie tak samo jak zwykłej ściany wodnej, klient musi przestrzegać dokładnie takich samych wytycznych jak przy tej tradycyjnej ścianie wodnej, jednak efekt jest ciekawszy – tysiące wirujących bąbelków, wypuszczanych nie wiadomo skąd, płynące ku górze bez określonego porządku.
W każdą z tych ścian wbudowane są komory, które pogłębiają efekt bąbelków oraz dysze, które w ustalony sposób wypuszczają bąbelki. Klient ma do wyboru ściany z przegrodami, z okręgami oraz bez przegród.
Najczęściej tego typu dekoracje spotkać można w pubach, barach lub restauracjach, a miłośnicy serialu „Dr House” mogą podziwiać takie ściany na korytarzach szpitala Princeton‑Plainsboro.
Oczka wodne – mała hodowla rybek i roślin
W upalne dni chłodna woda potrafi być wybawieniem od skwaru. Wyobraźcie sobie, że wyciągacie się na leżaku, słońce swoimi promieniami dotyka wasze ciała, a wam nie jest gorąco, ponieważ znad oczka wodnego w waszym ogrodzie powiewa lekki, chłodny wiaterek. Któż nie marzy o tak idyllicznej wizji relaksu w ogrodzie?
A to wcale nie jest takie skomplikowane do wykonania – każdy jest w stanie w swoim ogrodzie wykopać taki mały staw. Trzeba tylko pamiętać o kliku szczegółach i zmotywować się do pracy.
Po pierwsze należy wybrać odpowiednie miejsce na oczko wodne. Należy pamiętać, że jest to przede wszystkim element ozdobny, który ma cieszyć oko. Najlepszym miejscem będzie więc taki obszar, który będzie widoczny z tarasu oraz większości punktów w samym ogrodzie.
Nie należy stawiać oczka wodnego w okolicy drzew i roślin, które są silnie ukorzenione, ponieważ może to zniszczyć konstrukcję zbiornika.
Sama konstrukcja oczka wodnego powinna być dopasowana do charakteru naszego ogrodu. Jeżeli posiadamy duży i rozległy ogród możemy sobie pozwolić nawet na staw przypominający naturalny zbiornik wodny. Tego typu zbiornik może mieć nawet do 25 m² powierzchni. W tym miejscu może narodzić się pytanie, po co tak ogromne „oczko” wodne?
Taki staw można z powodzeniem użytkować jako basen, na takiej powierzchni łatwiej również zachować równowagę biologiczną, a dzięki temu rzadziej trzeba stosować zabiegi oczyszczające zbiornik. Tu należy pamiętać, że aby zabieg oczyszczania oczka się udał muszą w nim zamieszkać zarówno rośliny, jak i zwierzęta.
Zasada przy projektowaniu oczka wodnego jest taka, że im mniejszy ogród tym oczko wodne powinno być położone bliżej tarasu lub miejsca gdzie spędza się najwięcej czasu, a jego kształt powinien być przemyślany, ponieważ w małych ogrodach każdy kawałek ziemi jest na wagę złota.
Wybór dekoracji wodnych na polskim rynku jest bardzo szeroki. Wybierać można w wielu kształtach, rozmiarach, zastosowaniach. Zabawa wodą od zawsze była traktowana z entuzjazmem. Dzieciom wystarczy trochę wody w misce, aby świetnie się bawić, a gdy dorastają zdarza się tak, że nie wyobrażają sobie lata bez kąpieli w basenie, jeziorze czy morzu. Obecnie przy odrobinie wyobraźni możemy „zamknąć” płynącą wodę we własnym mieszkaniu i cieszyć się nią 365 dni w roku.
Data dodania: 17.06.2011