We wnętrzu urządzonym w stylu afrykańskim panuje atmosfera, która przywodzi na myśl ciepłe krainy i dalekie podróże. Dla wszystkich marzycieli, podróżników i tych, którzy chcą czerpać ciepło i energię także z wnętrz, w których przebywają, styl afrykański będzie idealnym rozwiązaniem. Jeżeli cenisz oryginalność i piękno natury, postaw na “Czarny Ląd” w swoich czterech ścianach.

Styl ten pojawił się we wnętrzach, kiedy podróżnicy z Europy i Stanów Zjednoczonych dotarli do Afryki i jako trofea przywozili skóry dzikich zwierząt. Od tego czasu wiele osób wykorzystuje charakterystyczne dla Afryki elementy w projektowaniu wnętrz. Dominują beże, brązy, zielenie oraz kolory ziemi. Styl afrykański bogato czerpie ze wzorów zwierzęcych: zebry, geparda…

Styl afrykański jest pojęciem dosyć szerokim. W jego zakres wchodzą trzy podstawowe podstyle: marokański, wschodnioafrykański oraz południowoafrykański.

Styl marokański wykorzystuje najczęściej pastelowe kolory: beż, biel, piaskowy, trochę niebieskiego, pojawia się też złoto i delikatne, koronkowe meble.

Wschodnioafrykański styl kojarzy się z filmem „Pożegnanie z Afryką”. Jest monochromatyczny, dużo w nim brązów, bieli i beżów. Meble wpisujące się w tą stylistykę powinny być wykonane z drewna jasnego, do tego wnętrza będą pasowały też białe oraz beżowe tkaniny.

Styl południowoafrykański jest z kolei najbardziej kojarzony z Afryką. Bardzo charakterystyczne są dla niego mocne, wyraziste kolory często łączone z bielą i czernią.

Marzysz o wyjątkowej przestrzeni, która zmobilizuje Cię do działania? A może o dzikim, pełnym energii kącie? Cenisz sobie budzące do życia kolory, relaksujący spokój i pachnące drewnem dodatki?- wnętrze w afrykańskim stylu jest właśnie dla Ciebie.

Kolory

Afrykańczycy preferują kolory natury – ciemne brązy, beże, oliwkowe i ciemne odcienie zieleni, przypominające roślinność z dżungli, gustują także w wyrazistych pomarańczach i żółciach afrykańskiego słońca kontrastujących z bielą i czernią.

Podstawy tego gorącego klimatu uzyskamy przez pomalowanie ścian na kolor ceglany, pomarańczowy lub beżowy, a najbardziej pasującą do nich podłogą będzie ta wykonana z ciemnego drewna. Przeciwwagą dla intensywnego koloru ścian i wyrazistej podłogi powinny być jasne akcenty – zasłony, kanapa z obiciem z jasnej skóry czy złociste poduszki.

Wzory

Gdy myślimy o afrykańskich wzorach, z pewnością nasze myśli wędrują najpierw w kierunku zwierzęcych pasków i cętek – pufa lub dywan w cętki geparda czy “zebra” na poduszce sprawdzą się doskonale, jednak należy zachować umiar ponieważ przy dekoracjach tego typu bardzo łatwo o kicz.

Inne wzory – zaczerpnięte z etnicznej sztuki – są duże, wyraźne i geometryczne.

Afrykańskie akcenty to także faktury – szorstkie, niejednolite, chropowate. Niejednolite mogą być także stosowane we wnętrzu tkaniny – tkane kilimy, naturalny len czy nieobrabiana bawełna z supełkami.

Plemienne dodatki

To właśnie odpowiednio dobrane dodatki tworzą esencję stylu i charakter wnętrza. Są to przede wszystkim drewniane, ręcznie rzeźbione figurki i maski – wiele z nich ma ciekawą historię oraz znaczenie – niektóre przynoszą szczęście, inne chronią przed złą mocą…

Pięknie prezentować się będą także drewniane ramki do zdjęć, pudełka i skrzynki oraz naczynia np. misy na przekąski. Pasować będą tu też wyplatane kosze na drobiazgi.

Miłośnicy muzyki mogą pokusić się o afrykańskie bębny, które sprawdzą się również jako podręczny stolik lub szafka nocna. Do dekoracji można wykorzystać również szklane i ceramiczne koraliki, a także rzemyki.

Ciekawym elementem wyposażenia może być hamak z grubego płótna zastępujący łóżko lub będący dodatkowym miejscem do wypoczynku. Bambusowe żaluzje, ciemnozielone rośliny w glinianych donicach, a przede wszystkim dużo światła bijącego z wielu lampek i świeczek wprowadzą do pomieszczenia odpowiedni nastrój.

Materiały

Zarówno kolory, dodatki, jak i materiały mogą być odważne. Nasycone jaskrawymi barwami kapy na łóżko czy wzorzyste firany o zdecydowanych wzorach to z pewnością trafny pomysł. Należy jednak pamiętać, że przy tego typu aranżacjach trzeba umiejętnie wyważyć proporcje, żeby nie wprowadzać chaosu.

Podłoga

Ważny jest jej kolor – powinny być to barwy ziemi, stabilizujące przestrzeń. Słabo sprawdzą się europejskie buki i dęby, jeśli to możliwe warto zdecydować się na ciemny parkiet z egzotycznego drewna lub podłogę z bambusa. Na podłodze mogą pojawić się także kształtne dywany odzwierciedlające afrykańską zwierzynę.

Meble

Ze wszystkich egzotycznych stylów model afrykański jest zdecydowanie najcieplejszy i najbardziej przytulny. Nic dziwnego – ma przecież wprowadzać we wnętrzu atmosferę gorących piasków Afryki, sawanny, białych kamieni i czerwonego zachodzącego słońca.

Meble kolonialne są ciężkie, masywne, wykonane ręcznie z ciemnego drewna. Ich charakter najlepiej eksponowany jest przy ścianach w kolorze yellow bahama, purpury, ciemnej zieleni lub pomarańczy.

Za meblami bambusowymi przemawiają z kolei względy praktyczne – materiał ten przetrwa lata, jest odporny na uszkodzenia, lekki i naturalny.

Meble dla małych miłośników sawanny

Przy aranżacji wnętrz w stylu afrykańskim nie możemy zapomnieć także o najmłodszych miłośnikach królestwa lwów.

Niezłą propozycją mogą być np. Meble Baggi, których delikatny beż w połączeniu z soczystą ciepłą zielenią i z dodatkiem delikatnego pomarańczu oraz brązu sprawia, że całość tworzy przyjemne miejsce zarówno do zabawy, jak i do nauki.

To, co zwykle w Afryce urzeka przybyszów to tzw. african time, czyli spokojny, nieśpieszny rytm codzienności.  Ciekawe co zachwyci Twoich gości na Twoim “Czarnym Lądzie”.

Data dodania: 09.03.2011