Dobrze zadbana podłoga drewniana cieszy przez lata. Bywa jednak tak, że kurczy się i wypacza pod wpływem wahań temperatury czy wilgotności. Zdarza się również, że w wyniku uszkodzeń mechanicznych dochodzi do pęknięć parkietu. Nieestetyczne szpary i ubytki pomogą zamaskować szpachle, pasty i kity do drewna.

Szpachle rozpuszczalnikowe i wodne

Na rynku chemii do podłóg znaleźć można wiele profesjonalnych spoiw do wypełniania ubytków w parkietach drewnianych. Najpowszechniej stosowane są dwa rodzaje na bazie rozpuszczalników i wody, które miesza się z pyłem drzewnym. Mniej popularne są spoiwa na bazie alkoholu. Wszystkie wypełniacze powinny być aplikowane na odpowiednio przygotowane podłoże za pomocą szpachli. Czas ich schnięcia, w zależności od wielkości szczelin i rodzaju spoiwa wynosi od 30 minut do kilku godzin. Wypełniacze przygotowywane samodzielnie wymagają dużego doświadczenia. Jeśli przygotujemy zbyt rzadką mieszankę może ona po wyschnięciu zapaść się i niezbędne będzie powtórne uzupełnienie ubytku. Z kolei za duża ilość pyłu może skutkować złym wypełnieniem szczelin i wyrwaniem fugi podczas szlifowania. Najlepiej więc zdecydować się na skorzystanie z usług specjalisty. – Warto pamiętać także o tym, że szpachlowanie jest skuteczne w przypadku desek przyklejonych do podkładu. Szpachlowanie podłóg ułożonych na pływająco nie ma sensu, ponieważ wypełniacz wypadnie, wówczas fuga ma niejednorodny wygląd i wygląda gorzej niż przed jej zaszpachlowaniem – mówi Tadeusz Woźniak, właściciel firmy Parkiet Kompelx. – Podobnie jest z podłogami starymi, odklejonymi od podkładu i podłogami z desek, ułożonych na legarach – dodaje

Kity i gotowe pasty do drewna

Do maskowania szczelin w parkiecie możemy również użyć gotowych past i kitów akrylowych w kartuszach nakładanych na pistolet (jak silikon), dostępnych w wielu kolorach drewnopodobnych. Kity to produkty o dużej elastyczności i przyczepności. Dobrze przystosowują się do ruchów pracującej podłogi – nie pękają i nie kruszą się – zapewniając szczelną i trwałą ochronę. Nakłada się je za pomocą pistoletu bezpośrednio do szczeliny na czyste, suche i odtłuszczone podłoże. Wygładzamy powierzchnię i pozostawiamy do całkowitego utwardzenia.

Możesz zrobić to sam

– Samemu można zaszpachlować podłogę przy użyciu gotowych preparatów akrylowych – na podłodze wykończonej, po pewnym czasie, kiedy pojawią się w niej szczeliny. Należy je oczyścić, następnie nałożyć wypełniacz i zebrać jego nadmiar wilgotną ściereczką. Kiedy szpachlówka zacznie wysychać należy zebrać jeszcze pozostałości z powierzchni podłogi – radzi Tadeusz Woźniak, właściciel firmy Parkiet Komplex. – Pielęgnacja zaszpachlowanej podłogi powinna się odbyć bezpośrednio po wyschnięciu szpachlówki, przy użyciu znajdujących się na rynku środków do konserwacji podłóg drewnianych – dodaje.

Skuteczność uszczelniania podłogi wszystkimi dostępnymi na rynku spoinami zależy głównie od wielkości ubytków. Jeżeli szczeliny są większe niż 1 mm, praktycznie żadna spoina ich nie wypełni. W takim przypadku należy zastanowić się nad innym sposobem restauracji parkietu np. poprzez zamocowanie w nim kawałka drewna.

Data dodania: 25.06.2014