Projektanci już nie raz pokazali, że cegła nigdy im się nie nudzi. Nic dziwnego – w końcu można wykorzystać ją we wnętrzu zarówno w surowej wersji, jak i zdecydować się na metamorfozę powierzchni.


Cegła to wyróżnik przede wszystkim surowych, loftowych aranżacji. Nie świadczy to jednak o tym, że nie znajdziemy jej również w bardziej klasycznych wnętrzach. Ponadczasowość i wszechstronność tego materiału pozwala na naprawdę wiele możliwości, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę zmianę jej koloru.

 

źródło: Beckers

Oto instrukcja, jak samodzielnie pomalować cegłę we wnętrzu:

 

  1. Malowanie cegły zacznij od dokładnego wyczyszczenia ściany (na przykład drucianą szczotką bądź taką z twardym włosiem) z elementów zaprawy czy ewentualnych pozostałości powłok malarskich. Następnie odkurz ją tak, aby usunąć pył i wytrzyj wilgotną ściereczką z mydłem. Odczekaj 12 godzin aż ściana będzie całkowicie sucha.
  2. Czasami na cegle mogą występować pleśnie czy grzyby – usuń je miejscowo odpowiednim preparatem.
  3. W przypadku widocznych ubytków, uzupełnij je materiałem wypełniającym i odczekaj tyle czasu, ile zaleca producent.
  4. Możesz wzmocnić podłoże, gruntując powierzchnię, dzięki czemu unikniesz kruszenia się i pylenia cegły, a także poprawisz przyczepność stosowanych później produktów.
  5. Zaimpregnuj ścianę farbą gruntującą przeznaczoną do cegieł za pomocą wałka, wybierając ten ze średnim lub długim włosiem. Pamiętaj, że włosie powinno być tym dłuższe, im powierzchnia jest bardziej szorstka. Użyj pędzla, aby dotrzeć do miejsc, do których nie dotarł wałek i ponownie zostaw powierzchnię do wyschnięcia.
  6. Pomaluj cegłę farbą akrylową na bazie wody do użytku we wnętrzach. Użyj do tego wałka wcześniej wykorzystanego do impregnacji. Porowata powierzchnia cegły wymaga od dwóch do nawet czterech warstw farby.

Najczęściej spotykanym kolorem, jaki stosuje się do malowania cegły, jest biel. Pasuje ona zarówno do subtelnych wnętrz w stylu skandynawskim, ale i stanowi tło dla aranżacji w żywych barwach. Nie oznacza to jednak, że to właśnie do niej musimy się ograniczać, bo możliwości jest o wiele więcej.

 

źródło: Beckers

[KK]

Data dodania: 21.10.2019