Przy biurku spędzamy w ciągu życia wiele godzin – najpierw odrabiając przy nim lekcje, później pracując. Sprawdźmy jakie ciekawe propozycje biurek mają dla nas światowi designerzy.

Dobre rzeczy biorą się z podejmowania ryzyka – uważa Karolina Stenfelt, autorka pierwszego z projektów, który prezentujemy. Biurko Soot łączy cechy tradycji i nowoczesności. Na pierwszy rzut oka wygląda jak czarna skrzynka o dość tradycyjnym kształcie.

Biurko zostało wykonane z drewna sosnowego, a jego design oparto na kontrastach. Zewnętrzna część biurka została wykonana z okleiny z drewna, które zostało uprzednio zwęglone. Na wzór wybrano klasyczną jodełkę. Taki sam wzór zdobi wewnętrzną część biurka, jednak tu drewno jest w klasycznym, złocistym kolorze sosny.

Po otwarciu Soot odkrywa swoje wnętrze – szuflady, zmyślne schowki na akcesoria takie jak linijka, a także wbudowane wtyczki umożliwiające podpięcie sprzętu elektronicznego. Całość opiera się na metalowej lakierowanej na czarno ramie.

Mnóstwo zakamarków

Kolejnym biurkiem jest mebel o nazwie Landa, zaprojektowany przez Samuela Accoceberry, którego główną zaletą jest mnogość sprytnie ukrytych schowków, które pomogą w estetyczny sposób zorganizować przedmioty niezbędne do pracy przy biurku. Materiały te można w dyskretny sposób przechowywać w szufladzie pod blatem lub w pojemnikach na pulpicie. Przestrzeń pomiędzy blatem, a schowkami jest wypełniona włosiem w kolorze czerwonym, które zapobiega przedostawaniu się kurzu do środka, a także umożliwia bezproblemowe podłączanie przewodów.

Cała konstrukcja biurka została wykonana za drewna dębowego, a mebel jest dostępny w wersji kolorystycznej naturalnej lub barwionej.

Wolna przestrzeń blatu dla bałaganiarzy

Kolejny projekt należy do urodzonej na Litwie Inesy Malafej, której biurko – my writing desk – idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które mają problem z utrzymaniem porządku w miejscu pracy. Wokół blatu znajdują się „koryta” , które umożliwiają przechowywanie rzeczy w zasięgu wzorku i ręki, ale poza główną przestrzenia służącą do pracy. „Koryta” mogą być wypełniane aż po same dość wysokie krawędzie, które zapobiegają spadaniu przedmiotów.

Wysokie krawędzie umożliwiają też „odizolowanie” biurka od reszty pomieszczenia, w którym się znajduje i stworzenie przyjaznego miejsca do pracy. „Koryta” są rozdzielone przestrzeniami, które idealnie będą nadawać się do uporządkowania przewodów. Pod blatem znajdują się dwa szuflady – przykładowo na laptopa i inny sprzęt biurowy.

Masz coś do ukrycia?

Rewrite to z kolei propozycja włosko-duńskiego duetu GamFratesi. Biurko to izoluje i chroni użytkownika oraz jego pracę od pozostałej przestrzeni. Do jego produkcji wykorzystano drewno orzecha i tekstylia. Osłaniająca biurko i siedzącego przy nim człowieka „kopuła” przypomina antenę satelitarną, dzięki czemu projektantom udało się uzyskać efekt tradycyjnej przestrzeni do pracy z zaskakującym wykończeniem, które ma chronić użytkownika od rozpraszającego hałasu i zbędnego światła. Pod blatem znajduje się pojemnik na przewody elektryczne i urządzenia zasilające, które można podłączyć do sprzętów znajdujących się na biurku poprzez małą szczelinę w blacie.

Ostatni projekt, który przedstawiamy – Polichinelle desk – to dzieło francuskich designerów – Yoann Jestin i Benoit Pernet. Biurko zostało wykonane ze sklejki i w zamyśle adresowane jest do architektów, rysowników lub osób, które ponad wszystko cenią sobie pracę z papierem.Cały jego blat jest bowiem przystosowany do porywania dużym arkuszem papieru. Ponieważ przestrzeń zajęta jest przez papier, do krawędzi biurka przymocowano dwa elementy z cienkiej stali, na których można umieszczać np. laptopa i lampkę.

Po prawej stronie blatu znajduje się także ukryty pod metalową pokrywą schowek. Pokrywa służy jednocześnie jako element przytrzymujący papier na blacie.

Dobre biurko powinno być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Ale czy przy tym musi być „zwyczajne”?

Data dodania: 28.12.2011