Loft przywołuje na myśl fabryczny, ciężki styl, który trudno skojarzyć z rodzinnym i ciepłym wnętrzem. Szczególnie, jeśli myślimy o industrialnie urządzonej jadalni… Jednak wprowadzając do domu nieco chłodu i surowości, możemy uzyskać niebanalny efekt.

Styl loftowy wywodzi się ze starych hal fabrycznych i pracowni artystycznych lat 50. XX wieku. Zawsze był on zatem kojarzony z wolnością i twórczą ekspresją, którą teraz przenosimy do najnowocześniejszych wnętrz. Ważne jednak, aby zachować umiar – jadalnia ma być przede wszystkim komfortowym miejscem, w którym będziemy spędzać czas w gronie rodziny czy znajomych. Zadbajmy zatem, by stworzyć designerską, ale i przemyślaną przestrzeń.

Pokrycia ścian i podłóg

Aranżacje w stylu loft najlepiej sprawdzą się w wysokim budownictwie, typu kamienica. Jeśli masz możliwość odkrycia cegły, znajdującej się pod tynkiem – idealnie. Oczyść ją i zaimpregnuj, a będzie doskonałą ozdobą wnętrza. Jeżeli jednak musisz użyć nowego materiału, wybierz płytki imitujące cegłę lub fototapetę. Zdecyduj, na których ścianach ma pojawić się ten materiał – pozostałe niech będą białe.
Na podłodze z kolei umieść betonową posadzkę. Pod stołem możesz rozłożyć dywan w stonowanych barwach. Chcąc uzyskać cieplejszy klimat wnętrza, wykorzystaj drewniane deski bądź nawet malowany parkiet.

 

źródło: makehome.pl

Meble

Wiadomo, że w jadalni najważniejszy jest stół, przy którym spotykasz się z najbliższymi. Czym prostszy, tym lepszy. Ważne jest, aby był solidny i przypominał nieco stół warsztatowy – drewniany blat na metalowej podstawie w tej roli sprawdzi się świetnie. Możesz wybrać też taki z naturalną okleiną, której kolor bez problemu dobierzesz do swoich potrzeb. Ustaw przy nim wysokie krzesła o prostej kolorystyce. Dopełnieniem może stać się żeliwny regał bądź po prostu drewniana komoda.

Oświetlenie

Nad stołem zawieś oświetlenie, które podkreślą industrialny charakter pomieszczenia. Możesz wykorzystać pojedyncze żarówki i zamknąć je w drucianych klatkach bądź postawić na maksymalizm
i wybrać lampy o ciężkich, metalicznych bądź czarnych kloszach. Ciekawie też prezentują się druciane lampy w stylu pająk. Nie zapominaj o możliwościach, jakie daje Ci instalacja. Nie ukrywaj kabli i rur, które dodadzą temperamentu loftowej jadalni. Uwzględnij jednak ochronę, odpowiednio zabezpieczając przewody.

Drzwi i okna

Zainwestuj w drewniane drzwi rodem z hali fabrycznej. Te przesuwne z metalową prowadnicą na pewno oddadzą jej charakter. Podobnie z resztą jak wysokie okna pozbawione firan. Z powodzeniem zastąpią je długie zasłony w odcieniach beżu lub szarości.

Może się wydawać, że uzyskany efekt jest przytłaczający, ale dobierając odpowiednie dodatki, będzie zupełnie odwrotnie. Aby ocieplić nieco to surowe wnętrze, umieść w nim wiklinowe kosze, doniczki z kwiatami, plakaty czy ramki na zdjęcia. Stosując się do tych zasad, uzyskasz przyjazną jadalnię w oryginalnym stylu.

Kamila Krótka

Data dodania: 16.11.2018