W Żarach ukończono budowę nowego placu surowca drzewnego, dzięki czemu Kronopol powiększył możliwości magazynowe drewna. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2014 roku i kosztowała 15,7 mln zł.
Nowy plac o powierzchni 33 tys. metrów kwadratowych powstawał przez siedem miesięcy. Według informacji Kronopolu prace budowlane rozpoczęto od wywiezienia ponad tysiąca pięciuset ciężarówek ziemi. Po tej czynności wykonano stabilizację gruntu rodzimego. Aby wykonać warstwę mrozoochronną oraz podbudowę, sprowadzono aż 12 000 ton kruszywa. Następnie na gotowym już podłożu ułożono podbudowę asfaltową i wykończono całość warstwą ścieralną. Została ona wykonana przy użyciu technologii Densiphalt, która używana jest chociażby przy budowie płyt postojowych dla samolotów. Taki zabieg ma zapewnić bardzo dobrą szczelność, nośność oraz odporność na zużycie.
Ogromna powierzchnia eksploatacyjna
– Budowa nowego placu składowego podyktowana została chęcią zwiększenia zapasu drewna na terenie Kronopolu. Dodatkowo inwestycja ta wpłynie na poprawę rotacji składowanego drewna. Ponadto, jest ona kolejnym dużym krokiem w kierunku unowocześniania naszej firmy. Dzięki tej inwestycji pojawi się sporo dodatkowego miejsca magazynowego, a czas przyjęcia i odbioru surowca znacznie się skróci. Dla porównania dodam, że na nowym placu zmieściłoby się prawie pięć pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej – mówi Jędrzej Kasprzak, Kierownik Działu Zakupu Surowca w Kronopolu.
Dbałość o jakość drewna
Drewno to specyficzny surowiec, który jest narażony na uszkodzenia ze względu na wilgoć i wodę. Aby szybko, sprawnie i skutecznie poradzić sobie z odprowadzaniem wód odpadowych na tak ogromnej powierzchni, zdecydowano się na kształt placu, który przypomina dach koperty. Ma to zapewnić bezproblemowe odwodnienie powierzchniowe i dookólny kanał zbiorczy.
– Unikamy w ten sposób, tak dobrze wszystkim znanych z miejskich ulic, problemów z zatykaniem wpustów ulicznych i powstawaniu rozlewisk w miejscu magazynowania tak cennego surowca. – dodaje Jędrzej Kasprzak.
Całość projektu dopełnia infrastruktura kanalizacji deszczowej, sieci hydrantowej i zbiornika retencyjnego o pojemności 2000 m3. Wykonawcą placu surowca drzewnego jest spółka Skanska S.A. Poznań.
Data dodania: 12.01.2015