W Żarach ukończono budowę nowego placu surowca drzewnego, dzięki czemu Kronopol powiększył możliwości magazynowe drewna. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2014 roku i kosztowała 15,7 mln zł.

Nowy plac o powierzchni 33 tys. metrów kwadratowych powstawał przez siedem miesięcy. Według informacji Kronopolu prace budowlane rozpoczęto od wywiezienia ponad tysiąca pięciuset ciężarówek ziemi. Po tej czynności wykonano stabilizację gruntu rodzimego. Aby wykonać warstwę mrozoochronną oraz podbudowę, sprowadzono aż 12 000 ton kruszywa. Następnie na gotowym już podłożu ułożono podbudowę asfaltową i wykończono całość warstwą ścieralną. Została ona wykonana przy użyciu technologii Densiphalt, która używana jest chociażby przy budowie płyt postojowych dla samolotów. Taki zabieg ma zapewnić bardzo dobrą szczelność, nośność oraz odporność na zużycie.

Ogromna powierzchnia eksploatacyjna

Dbałość o jakość drewna

Drewno to specyficzny surowiec, który jest narażony na uszkodzenia ze względu na wilgoć i wodę. Aby szybko, sprawnie i skutecznie poradzić sobie z odprowadzaniem wód odpadowych na tak ogromnej powierzchni, zdecydowano się na kształt placu, który przypomina dach koperty. Ma to zapewnić bezproblemowe odwodnienie powierzchniowe i dookólny kanał zbiorczy.

Całość projektu dopełnia infrastruktura kanalizacji deszczowej, sieci hydrantowej i zbiornika retencyjnego o pojemności 2000 m3. Wykonawcą placu surowca drzewnego jest spółka Skanska S.A. Poznań.

Data dodania: 12.01.2015