Płytki ceramiczne w polskim domu najczęściej można spotkać w łazience. Taki sposób wykończenia wydaje się wręcz naturalny. Odporność na wilgoć, bakterie czy grzyby to niewątpliwe atuty płytek, jednak posiadają one jeden poważny minus: są zimne. Przez to poruszanie się po łazience bez obuwia nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem. Aby temu zaradzić można w łazience położyć drewnianą podłogę. Nie jest to wybór oczywisty, ale jak najbardziej słuszny.

Drewno ma wiele zalet. Między innymi jest ciepłe, naturalne i bardzo dobrze się prezentuje. Nawet najlepiej odwzorowane drewno w panelach, nie jest w stanie zastąpić prawdziwej deski. O ile podłogi drewniane często możemy zobaczyć w salonach, sypialniach, a nawet kuchniach, w łazience jest to rzadkość. Dlaczego tak jest?

Pogromca mitów

Utarło się przekonanie, że drewno kompletnie się nie nadaje do pomieszczeń narażonych na wilgoć i kontakt z wodą.

Zadanie dla specjalistów

Obawy przed wykorzystaniem drewna w łazience nie są bezzasadne. Jednak jeżeli właściwie przygotuje się pomieszczenie i wybierze odpowiedni gatunek drewna, nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby stworzyć swoje własne domowe SPA.

Fachowa i rzetelna praca parkieciarza oraz odpowiednie dopasowanie drewna są w tym przypadku kluczowe. Do łazienki często wybiera się egzotyczne odmiany drewna. Gatunki takie jak teak czy merbau są bogate w naturalne oleje, a zatem mniej wrażliwe na wpływ wilgoci, temperatury bądź drobnoustrojów. Można powiedzieć, że woda i teak są sobie wręcz przeznaczone. Nie bez powodu właśnie ten gatunek drewna stosowany jest do produkcji pokładów statków.

Coraz większą popularność zdobywają też inne rodzaje drewna. Jest to m.in. wcześniej wspomniany dąb, a także modrzew oraz inne gatunki poddane specjalnej obróbce np. termowaniu.

Zasada pierwsza: podłoga musi być klejona

Podłogi drewnianej w łazience nie można układać na „pływająco”, czyli w systemie bezklejowym. Aby cała konstrukcja była stabilna podłoga musi być przyklejona. Jeżeli tego się nie zrobi wilgoć bez problemu dostanie się w szczeliny oraz pod deski.

Przy wyborze kleju do montażu drewnianej podłogi w łazience trzeba pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze musi on być przeznaczony do pomieszczeń o podwyższonej wilgoci. Po drugie należy sprawdzić czy klej nadaje się do wybranego przez nas gatunku drewna. Jest to istotne, ponieważ część klejów zawiera składniki, które mogą np. odbarwiać drewno egzotyczne.

Zasada druga: pozwolić podłodze „oddychać”

Drewniane deski w łazience nie powinny być lakierowane. W tym przypadku lakier nie pozwala na swobodne „oddychanie” drewna oraz odparowywanie wilgoci. Najlepszym wykończeniem będzie olejowanie. Olej nie zamyka porów drewna i pozwala oddawać mu wilgoć. Oprócz tego głęboko wnika w drewno, dzięki czemu zabezpiecza je przed dostaniem się wody w dalsze warstwy z których odparowanie byłoby trudne.

Zasada trzecia: regularna pielęgnacja

Podłoga drewniana wymaga częstszej pielęgnacji niż płytki. Jednak tak naprawdę wystarczy pamiętać o każdorazowym wycieraniu wody, która pozostaje na podłodze po kąpieli. Powierzchnię drewna natomiast należy czyścić przeznaczonymi do tego środkami. Dedykowane produkty do tego rodzaju podłóg dobrze wnikają w drewno i uzupełniają miejscowe ubytki oleju.

Data dodania: 05.01.2016