Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się słuchawki bezprzewodowe. Nie może to dziwić, bowiem są one o wiele bardziej praktyczne niż ich przewodowe odpowiedniki. Jednym z rodzajów słuchawek bezprzewodowych są te z funkcją Bluetooth. W jaki sposób działają i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Czym są słuchawki Bluetooth?

Słuchawki Bluetooth jest to rodzaj bezprzewodowych słuchawek. Mogą one występować w dwóch rodzajach – nausznym i dousznym. Ten pierwszy rodzaj połączony jest ze sobą pałąkiem. Jak działa system Bluetooth? Opiera się on na sygnale radiowym o niskiej mocy, który pozwala na przesyłanie dźwięku. Tego typu słuchawki mogą współdziałać z urządzeniami posiadającymi system Bluetooth.

Największą zaletą słuchawek bezprzewodowych jest brak konieczności rozplątywania kabla. Czynność ta bywa niezwykle uciążliwa, a sam kabel może przeszkadzać w wielu aktywnościach. Tego typu słuchawki idealnie sprawdzą się w przypadku osób uprawiających sport. Zasięg działania większości modeli wynosi około 10 metrów od urządzenia.

Na jaki rodzaj słuchawek postawić?

Jak już wspomniano wyżej – słuchawki bezprzewodowe mogą występować w wersji nausznej oraz dousznej. Te z kolei dzielą się na kolejne podrodzaje. Słuchawki zakładane na głowę dzielimy jeszcze pod kątem wielkości nausznic. Modele douszne są mniejsze i doprowadzają dźwięk bezpośrednio do ucha. Innym typem są słuchawki, które nausznicą obejmują całe ucho.

Innym rodzajem są tzw. słuchawki dokanałowe. Mają one postać pchełek wsadzanych bezpośrednio do ucha. W ich przypadku kluczowym dla dostosowania brzmienia jest dobór gumek. Ich rozmiar odpowiada za brzmienie basu, a także izolację dźwięków z otoczenia. Słuchawki obu typów posiada w swojej ofercie firma Bang & Olufsen.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek Bluetooth?

Bezprzewodowe modele słuchawek wymagają od nas regularnego ładowania. Wybierając konkretne słuchawki warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatora. Najdłuższą moc działania mają modele nagłowne. Wynosi ona od 30 do nawet 60 godzin. W przypadku słuchawek dousznych czas pracy bez ładowania zmniejsza się do około 9 godzin.

Słuchawki bezprzewodowe pozwalają na przełączanie utworów bez użycia urządzenia źródłowego. Utwory zmieniać można za pomocą pilota lub przycisków znajdujących się na muszlach. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na stopień trudności i przejrzystość obsługi. W przypadku użytkowania słuchawek największe znaczenie ma ich intuicyjność.

Data dodania: 05.09.2022