Choć wakacje powoli dobiegają końca, a sierpniowa pogoda każdego dnia przypomina o nieuchronnie zbliżającym się końcu lata, pragniemy zaprezentować Wam kilka ciekawych propozycji hamaków – nie tylko na wakacyjny relaks w ogrodzie…

Marynarskie łóżko

Hamak został sprowadzony do Europy najprawdopodobniej z Karaibów przez Krzysztofa Kolumba. Pierwotnie nowy wynalazek służył przede wszystkim marynarzom – jako łóżko polowe na statku, które w przeciwieństwie do standardowej pryczy, nie dość, że zajmowało mniej miejsca, to jeszcze lepiej sprawdzało się podczas kołysania na morzu. Dzięki swoim niewielkim gabarytom już od 1597 roku wszystkie okręty Królewskiej Marynarki Wojennej były wyposażone w hamaki dla załogi.

 

Ukołysz się wygodnie… w hamaku

Lekkie i bardzo łatwe w transporcie hamaki bardzo szybko zyskały uznanie również wśród podróżników przemierzających upalne i tropikalne szlaki Ameryki, Azji czy Afryki. Z biegiem czasu hamaki zyskiwały także popularność w wielu regionach Starego Kontynentu. Obecnie największą sławą cieszą się w krajach śródziemnomorskich.

Wypoczynek w ogrodzie

W dzisiejszych czasach hamak kojarzy się przede wszystkim z leniwym i beztroskim wypoczynkiem w ogrodzie lub tarasie. Ogrodowa huśtawka zawieszona pomiędzy dwoma drzewami to idealne miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Wystarczy odpowiednio przymocować liny do dwóch pni i już możemy się rozkoszować przyjemną drzemką – kołysząc się w hamaku.

W zależności od miejsca montażu czy zastosowania, możemy wybrać spośród hamaków te, które różnią się od siebie kształtem, rozmiarem oraz materiałem, z którego zostały wykonane.

Hamak ogrodowy w różnej odsłonie

1. Hamak brazylijski – charakteryzuje się kolorowymi i ozdobnymi frędzlami.

2. Hamak kolumbijski – jest jednym z największych hamaków dostępnych na rynku, idealny dla całej rodziny.

3. Hamak meksykański – swoją konstrukcją przypominający siatkę na ryby. Co ciekawe, sama nazwa hamak pochodzi od hiszpańskiego słowa hamaca, którym dawniej określano właśnie rybacką sieć.

4. Hamak ekwadorski – kolorowy i bogato zdobiony, bardzo często wykonywany z ręcznie tkanego materiału.

Wakacyjny akcent przez cały rok

Wielką zaletą hamaków, jest to, że nie muszą wisieć tylko w ogrodzie. Z powodzeniem możemy go zamontować także w domu. Do wnętrz, idealnym rozwiązaniem będzie hamak – fotel, który swoją budową przypomina nieco tradycyjną huśtawkę.

Wiszący fotel doskonale zaprezentuje się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Hamak idealnie uzupełni otwartą przestrzeń loftowej aranżacji, a przy tym nieco ją ociepli. Do klasycznie urządzonego salonu wprowadzi letni nastrój i nada mu odrobinę orientalnego, ciepłego tonu. Ponadto, przy niewielkim metrażu, montując hamak pod sufitem, zyskamy w pomieszczeniu dodatkowe miejsce do siedzenia.

Hamakowa huśtawka to również fantastyczny sposób na urządzenia pokoju dla dziecka. Hamak w pokoju pociechy to znakomita alternatywa dla tradycyjnego fotela czy kołyski, dla dziecka w każdym wieku.

Autor: Patrycja Klepczarek

 

Data dodania: 11.08.2016