Wybór dobrego projektu domu zależy od kilku czynników. Na pewno każdy ma ogólną wizję domu, w którym chciałby zamieszkać. Jak z wielu oferowanych projektów wybrać dla siebie ten najlepszy? Powinny nam w tym pomóc poniższe wskazówki.
1. Określ, jakie pomieszczenia powinien zawierać projekt domu
Określenie tego, jakie pomieszczenia powinien zawierać projekt domu wydaje się banalne. No bo cóż to takiego? Kuchnia, sypialnia, salon, łazienka i jakiś ewentualnie pokój. Czy jednak do tego się ograniczają pomieszczenia w domu? Trzeba też zainstalować kotłownię. Przydałaby się spiżarnia i jakieś pomieszczenie gospodarcze. Pralnia z suszarnią również będzie bardzo praktyczna. Może chcielibyśmy mieć gabinet lub domową siłownię? Czy salon ma być połączony z jadalnią? Czy kuchnię i jadalnię połączymy w jedno? Trzeba poważnie i przyszłościowo pomyśleć nad tym jakie pomieszczenia chcielibyśmy mieć w domu. Późniejsza zmiana może być bardzo trudna lub nawet niemożliwa.
2. Sprawdź wymagania prawne
Nie każdy dom postawimy na każdej działce. Na działkach wąskich możliwości są dość ograniczone ze względu na przepisy prawa budowlanego określające odległość ścian od granic sąsiednich działek. Jeśli okaże się, że masz do dyspozycji działkę wąską na 12 lub 14 metrów być może będziesz musiał mocno skorygować swoje plany co do projektu domu. Sprawdź też wymagania prawne na domy energooszczędne (jeśli budowę takiego domu planujesz), jakie normy zużycia muszą spełniać, abyś mógł otrzymać dofinansowanie określonej wysokości. Gdy będziesz już to wiedział będziesz mógł wybrać lepszy dla siebie projekt.
3. Wybierz rodzaj dachu w projekcie domu
Rodzaj dachu określony jest przepisami miejscowego planowania przestrzennego. Definiują one kształt dachu (skośny czy płaski), wysokość kalenicy, odległość krańca dachu od granicy sąsiedniej działki, rodzaj dopuszczalnych pokryć dachowych i ich kolory, dopuszczalność lukarn do budowy i co może wydawać się oczywiste, czy można wybudować poddasze. Znając powyższe możemy określić czy chcemy mieć dach płaski czy skośny. Jeśli chodzi o ten drugi rodzaj to możemy mieć dach jedno- lub dwu- i więcej spadowy, jednak jednospadowe najlepiej sprawdzą się przy budowie domu słonecznego. Jak widzimy wybór rodzaju dachu nie jest wcale tak prosty jak mógłby się wydawać.
4. Wybierz liczbę kondygnacji w projekcie domu
Liczba kondygnacji ma ogromne znaczenie przy wyborze projektu domu. Choć wiele zależy od naszych osobistych preferencji, ilość kondygnacji powinniśmy dostosować do wielkości działki. Chodzi o to, że na mniejszej działce zyskamy przestrzeń użytkową dodając kondygnacje. Na większych działkach natomiast możemy pozwolić sobie na większy dom parterowy oraz na bardziej wymyślne kształty domu jak np. układające się w litery L czy T. Jeśli nie chcemy mieć domu piętrowego, zyskamy przestrzeń budując poddasze. Takie rozwiązania znajdziesz tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/. Zyskamy też przestrzeń w drugą stronę, jeśli zdecydujemy się na podpiwniczenie. Liczbę kondygnacji powinniśmy też uzależnić od liczby domowników lub od tego czy często mamy gości z daleka, którym oferujemy nocleg. Pamiętajmy, że więcej poziomów to więcej schodów a one windują cenę projektu.
5. Określ styl architektoniczny
Obecnie możemy wybrać projekt domu w określonym stylu architektonicznym. Klasyczny, nowoczesny, eklektyczny, wiejski, skandynawski czy tzw. nowoczesna stodoła. Jest doprawdy w czym wybierać. Jednak określony styl wiąże się z wykorzystaniem tych a nie innych materiałów w różnych proporcjach. Jedne style są prostsze inne bardziej skomplikowane i bogato zdobione. Jedne sprawdzą się na małych działkach inne zupełnie się do tego nie nadają. Każdy styl ma zalety i wady, które koniecznie musimy rozważyć zanim zdecydujemy się na któryś z nich.
6. Określ budżet na realizację projektu domu
Biorąc powyższe pod uwagę powinniśmy wiedzieć już jakie będą koszta najbardziej odpowiadającego nam projektu. Być może przekroczymy budżet, wtedy będziemy musieli dokonać odpowiednich korekt, co jednak nie powinno być problemem dla biura projektowego, z którego usług korzystamy. Możemy również postąpić odwrotnie i cenę uznać za czynnik kluczowy. Możemy wtedy wziąć po uwagę wielkość działki i manipulować wielkością domu, lub zdecydować się nie na dom wolnostojący a bliźniaka. Niemniej w dzisiejszych czasach możemy kupić dom wg projektu, który równa się cenie mieszkania w bloku lub jeszcze mniejszej.
Data dodania: 24.09.2019