Według członków Europejskiego Związku Producentów Podłóg Laminowanych (EPLF) miniony rok był jednym z lepszych – odnotowano sprzedaż na poziomie 479 milionów metrów kwadratowych. Nic więc dziwnego, że producenci tego typu podłóg stale poszerzają swoją ofertę proponując nam coraz ciekawsze rozwiązania.
Na odbywających się na początku tego roku targach – poznańskiej BUDMIE i hanowerskim DOMOTEX-ie pojawiło się wielu producentów paneli laminowanych i podłóg winylowych. Specjalnie dla Was opowiedzieli o nowościach w swoich ofertach, na które warto będzie zwrócić szczególną uwagę w 2011 roku.
Zamiast paneli: podłogi winylowe
Podłogi winylowe mogą z powodzeniem zastąpić panele laminowane. Cechują się dużą odpornością i elastycznością. Każdego roku na rynku pojawia się także coraz szersza oferta dekorów.
Naszą uwagę podczas BUDMY przykuło stoisko firmy Deco Floor, która prezentowała kolekcję ART TILE, świetnie imitującą naturalne materiały, takie jak drewno, granit czy marmur.
– Podłogi winylowe stanowią doskonałą alternatywę wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe zastosowanie naturalnego drewna lub innych materiałów. Są one idealnym rozwiązaniem do wszystkich wnętrz projektowanych w barwach natury, aranżowanych nowocześnie, jak i tradycyjnie – powiedział przedstawiciel firmy Deco Floor. – Nasze podłogi są wytrzymałe, odporne na ścieranie, antystatyczne i trudnopalne. Docenić też trzeba prostotę ich montażu oraz to, że są ciche, ciepłe i bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Z uwagi na różne klasy ścieralności mogą być stosowane zarówno w obiektach handlowych, szkołach, biurach, jak i w mieszkaniach. W zależności od rodzaju zastosowania, gwarancja na produkt wynosi od 10 do 20 lat.
Przedstawiciele firmy przekonywali również, że podłogi Deco Floor przypadną do gustu osobom dbającym o dobro środowisko:
– Podłogi Deco Floor są wykonane w 68 % z surowców pochodzących z recyklingu, a dzięki łatwości utrzymania ich w czystości nie potrzebują do pielęgnacji wielu środków chemicznych.
Montaż także nie powinien nastręczać wielu trudności:
– Montaż jest niezwykle prosty. Podłogi montowane bezpośrednio na podłożu przy pomocy 2 mm warstwy kleju. Panele nie są łączone ze sobą nawzajem, więc w przypadku uszkodzenia podczas eksploatacji któregoś elementu, jego wymiana nie jest skomplikowana. Grubość płytek i paneli jest stała i wynosi 3 mm. Doskonale nadają się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym – dodaje przedstawiciel Deco Floor.
Podłogi winylowe ma w swojej ofercie również firma Witex, która także przygotowała w tym roku nowości ofertowe. O tych produktach opowiedział nam na targach DOMOTEX Dyrektor Witex Polska – Grzegorz Mazur:
– Nowością, która pojawi się na rynku będą podłogi z kolekcji Elastoclic Design Vinyl Object. Podłoga ze względu na swoje parametry techniczne – klasa użyteczności 33, grubość panela z matą Sound Protect 10 mm, warstwa winylu 1,8 mm, warstwa użytkowa 0,55 mm – przeznaczona jest do mocno obciążonych pomieszczeń użyteczności publicznej.
W tym roku Witex wprowadzi także na rynek dwie kolejne podłogi winylowe z możliwością przyklejenia ich do podłoża:
– Jest to Elastoplan Design Vinyl o grubości 2mm z warstwą użytkową 0,30 mm w klasie użyteczności 31 przeznaczony do słabo obciążonych pomieszczeń użyteczności publicznej oraz Elastoplan Design Vinyl Object o grubości 2,5 mm z warstwą użytkową 0,55 mm, w klasie użyteczności 33 przeznaczony do mocno obciążonych pomieszczeń użyteczności publicznej – dodaje Grzegorz Mazur.
Panele: trzeba mieć fantazję
Najszerszą ofertę paneli laminowanych podczas tegorocznej BUDMY prezentowała z pewnością firma Classen. O mniej lub bardziej zaskakujących nowościach tej firmy opowiedział nam Product Manager Classen-Pol SA – Piotr Zieleźny:
– Prezentujemy na BUDMIE głównie podłogi ze średniej i wyższej półki. Oferujemy różnego rodzaju struktury – np. synchroniczna, synchroniczna w połączeniu z handscraped. Połączenie tych struktur dokładnie oddaje rysunek słojów drewna.
Coraz więcej podłóg w ofercie tej firmy ma również V-fugi.
– Jeszcze rok temu w Polsce V-fugi nie cieszyły się dużym zainteresowaniem, ale teraz widać, że rodzimi klienci zaakceptowali ten produkt – dlatego rozwijamy tego typu podłogi i mamy ich sporo w ofercie.
Jedną z ciekawszych nowości w ofercie Classen jest podłoga Soft & Silent – ciepła i miękka w dotyku, będąca czymś pomiędzy wykładziną a laminatem.
– Laminowana podłoga jest zimna, natomiast Soft & Silent dzięki zupełnie innej konstrukcji jest ciepła. Na płycie HDF nie ma tak jak w przypadku laminatu papieru i wykończenia, tylko specjalne tworzywo, trochę podobne do PCV czy linoleum. Jest to podłoga o klasie ścieralności AC3, czyli do zastosowań domowych – tłumaczy Piotr Zieleźny.
Wśród nowości firmy Classen są także kolekcje z wysokim połyskiem i gładką powierzchnią, w formacie wąskiej deski, z V-fugą i z podkładem zintegrowanym.
– Ciekawa jest też kolekcja Dynamic – matowa ze srebrzystym połyskiem, dostępna w pięciu wzorach. Trendem są generalnie wszelkie odcienie szarości. Ta kolekcja występuje w dwóch formatach – węższych i szerszych niż standardowe – kontynuuje Piotr Zieleźny.
Na stoisku Classena w Poznaniu natrafiliśmy również na kilka bardzo oryginalnych podłóg. Pierwszą z nich były panele imitujące skórę, występujące w trzech odcieniach. Na kolejnej półce zobaczyliśmy podłogę z dekorem, który imitował poplamioną podłogę oraz dekory w bardzo fantazyjne wzory.
W ofercie firmy Classen znajdziemy także kolekcje w formacie endless beauty, które dzięki kontynuacji wzoru na każdej z desek i V-fudze na długim boku sprawiają wrażenie podłogi stworzonej z długich desek.
Coraz większą popularność struktur synchronicznych oraz V-fugi na polskim rynku podkreśla także Jarosław Masina, Kierownik Działu Marketingu firmy Kronopol:
– Podczas targów Domotex zaprezentowaliśmy produkty, które wzbogacą nasza ofertę w 2011 roku. Są to przede wszystkim podłogi ze strukturą synchroniczną. Ich dodatkowymi zaletami są: V-fuga oraz antystatyczność. Ponieważ Grupa Krono sprzedaje swoje podłogi niemal na całym świecie, nasza oferta kolorystyczna zawiera bardzo bogaty wachlarz dekorów. Wzbogacamy je różnorodnymi strukturami powierzchni, dzięki czemu nasze podłogi sprostają najbardziej wygórowanym wymaganiom na wszystkich światowych rynkach.
Nietypowe rozmiary pożądane
Kolejny trend rynkowy, który ma odbicie w tegorocznych nowościach wśród podłóg laminowanych, opisuje Anna Wopanowicka, Kierownik Sprzedaży firmy Balterio w Polsce:
– Cały czas idziemy w kierunku różnych rozmiarów, bawimy się tymi rozmiarami. Nadal modne są długie i szerokie deski, a z tego co zauważyliśmy klienci poszukują albo właśnie takich długich, potężnych desek albo jakichś węższych, drobnych, choć nie mówimy tutaj o parkiecie. W naszej ofercie znalazły się w związku z tym trendem deski szerokie oraz wąskie o normalnej długości.
W tym roku na rynek trafi także długo oczekiwany produkt firmy Witex – panele w formacie długiej deski. O nowej kolekcji Ariosa opowiedział nam Grzegorz Mazur:
– W roku 2011 firma Witex będzie miała w swojej ofercie handlowej kilka nowych produktów. Jednym z produktów, na który długo czekaliśmy są panele podłogowe w formacie długiej deski z kolekcji Ariosa. Panel podłogowy ma 1845 mm długości, 188 mm szerokości oraz 12 mm grubości. Panele posiadają 4 stronną V-fugę. Klasa ścieralności paneli podłogowych z kolekcji Ariosa to AC 5. W kolekcji tej będziemy mieli siedem dekorów imitujących podłogi dębowe oraz jeden dekor imitujący podłogę wenge.
Połyskliwy urok
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także podłogi z połyskującymi elementami – wielu producentów ma w swojej ofercie tak zdobione panele:
– Cały czas kontynuujemy również naszą serię ze strefą chromu, gdzie we wzór drewna wtapiany jest chrom – dodaliśmy bardzo dużo wzorów tego typu, w związku z tym, że rynek chłonie nowości i to jest trendy, który mocno „chwycił”. Połyski, usrebrzenia bardzo dodają uroku podłodze – tłumaczy Anna Wopanowicka.
Ekologiczny polimer
Hitem tego roku mają być także podłogi polimerowe, które oprócz wysokich parametrów użytkowych są także, jak przekonuje przedstawiciel producenta, produktem ekologicznym.
– Stworzyliśmy kolekcję, która prawdopodobnie w czerwcu trafi do sprzedaży. Jest to produkt typowo ekologiczny, który zamierzamy poddawać recyklingowi, tzn. jeśli taka podłoga znudzi się już klientowi, chcemy ją od niego odebrać i ponownie przerobić na nowe panele –wyjaśnia Anna Wopanowicka, Kierownik Sprzedaży Balterio. – Jego ekologiczność ma również związek z tym, że podłogi te nie wydzielają żadnych substancji, tak jak np. w przypadku podłóg drewnianych wydzielany jest formaldehyd, który w dużych dawkach szkodzi zdrowiu. Panele, co prawda mają ograniczoną emisję formaldehydu, ale z racji posiadania w swoim składzie drewna i substancji klejowych, również jakąś niską emisję tego związku można zaobserwować. Natomiast w przypadku podłóg polimerowych nie ma mowy o jakiejkolwiek emisji, nawet w przypadku pożaru.
Naturalne dekory i wyraźne struktury wciąż na topie
Wśród kolekcji paneli laminowanych nie może zabraknąć oczywiście wzorów naturalnych, w tym dekorów dębowych, które nadal są bardzo cenione przez Polaków. Producenci starają się jednak uwzględniać w swoich produktach gusta uczestników różnych rynków.
– Wprowadzamy także nowe wzory z różnych gatunków drzew, rozwijamy dęby, bo cieszą się one w Polsce ogromną popularnością. Polska lubi wzornictwo rustykalne, wręcz soczyste. Uczestnicząc w różnych rynkach wiemy natomiast, że każdy rynek ma swoje upodobania np. Anglia lubi delikatne wzory, bez widocznego usłojenia. Staramy się dopasować naszą ofertę do różnych rynków – dodaje Anna Wopanowicka.
Oprócz wzorów i odcieni coraz większe znaczenie mają struktury paneli laminowanych, które coraz bardziej zaczynają przypominać drewno – tego typu nowości nie mogło zabraknąć także w ofercie firmy Quick-Step.
– Quick-Step zaprezentował jedną zupełnie nową kolekcję o nazwie Rustic, która ma nietypowy kształt wydłużonej, dość wąskiej deski oraz niewiarygodnie dokładnie struktury imitujące drewno – zarówno lite, jak i naturalne. Czegoś takiego na rynku jeszcze do tej pory nie było. Myślę, że jej cena będzie Polakom bardzo odpowiadała – będzie kosztować 89,95 zł – opowiadał o nowej kolekcji Bartłomiej Cybulski, Kierownik Rozwoju Sprzedaży firmy Quick-Step podczas targów DOMOTEX.
– Wzmocniliśmy także obecne kolekcje, również z nieco niższej półki cenowej – takiej jak Classic i Go 7mm z interesującymi wzorami: jabłoń, dzika śliwa, dąb czekoladowy oraz nowe dęby naturalne oraz jesiony, które powinny uzupełnić naszą ofertę. Kolekcje Classic to świetne połączenie ceny i jakości dlatego nasi klienci często je wybierają. Powiększyliśmy również kolekcję Elite, która posiada teraz cztery nowe wzory z bardzo wyraźnymi strukturami oraz delikatnymi krawędziami – dodał Bartłomiej Cybulski.
Podkreślił także, że firma Quick-Step stara się maksymalnie ułatwiać swoim klientom momentami żmudny proces zakupu nowej podłogi:
– Filozofią naszej firmy jest to, aby sprzedawać klientom rozwiązania, a nie same podłogi. Dlatego w swojej ofercie mamy profile, listwy przyścienne, podkłady, środki do czyszczenia i naprawy podłóg – wszystko co klientowi może się przydać przy zakupie, instalacji, a potem przy pielęgnacji podłóg. Wszystkie akcesoria są idealnie dopasowane do podłóg.
Wytrzymałe, proste w montażu, z wyraźną strukturą
Podczas targów w Hannoverze mieliśmy także okazję zobaczyć najnowsze produkty firmy Arbiton i Witex, które również wpisują się w obowiązujące trendy.
– Prezentujemy podłogi tu w klasie premium. Jesteśmy jedynym z producentów, który ma pełen zakres oferty, czyli od podłóg klasy premium, bardzo drogich, do podłóg trafiających w troszkę niższy segment cenowy. W przypadku podłóg z segmentu premium stosujemy unikalne rozwiązanie służące łączeniu paneli, które powoduje, że nie trzeba „dobijać” poszczególnych segmentów, a to jest ogromna zaleta dla instalatora – podkreślił Artur Luty, Product Manager firmy Decora. – Prezentujemy też specjalnie przygotowane powierzchnie paneli, które mają w jak najbardziej wiarygodny sposób podkreślić charakter drewna. Są powlekane specjalnym lakierem, który gwarantuje twardość, nieścieralność, czyli możliwości eksploatacji przez maksymalnie długi czas.
– Będziemy mieli w swojej ofercie handlowej panele podłogowe z kolekcji Euro Actual – panele podłogowe w klasie ścieralności AC4, o grubości 8 mm. Podłogi w tej kolekcji posiadają trzy rodzaje powierzchni: klasyczną, wyczuwalną oraz szczotkowaną tzw. powierzchnię handscraped – opowiada Grzegorz Mazur, Dyrektor Witex Polska i dodaje: – Kolejną nowością będą panele podłogowe z kolekcji Euro Nature V2- panele podłogowe w klasie ścieralności AC4 , o grubości 8 mm z V-fugą na długiej krawędzi.
Jak mogliśmy się przekonać, nowości wśród paneli laminowanych i podłóg winylowych w tym roku nie zabraknie. Producenci uważnie obserwują rynkowe trendy i starają się dopasować do wymagań i wyobraźni klientów. Podłogi tego typu stają są coraz trwalsze, a jednocześnie projektanci dekorów proponują coraz odważniejsze wzory dopasowane do aktualnej mody – może już wkrótce zaczniemy wymieniać panele nie z powodu zużycia, lecz dlatego, że wzór jest już passé albo się nam zwyczajnie znudził?
Data dodania: 09.02.2011