Podłogi w odcieniach szarości cieszą się sporą popularnością na zachodzie Europy. W Polsce ten trend dopiero raczkuje, ale ma szansę na bycie sporym przebojem. Czy uda mu się wyprzeć tradycyjne naturalne odcienie?

Polska dębem stoi – rodacy najchętniej montują w mieszkaniach podłogi o naturalnym odcieniu, a najczęściej wybieranym gatunkiem w przypadku podłóg drewnianych jest właśnie dąb. Producenci paneli również odnotowują największe zainteresowanie dekorami imitującymi właśnie ten gatunek.

Jednak wielkimi krokami może zbliżać się do nas rewolucja – już na początku roku, podczas targów DOMOTEX, można było usłyszeć, że coraz częściej do głosu dochodzą we wnętrzach bardziej śmiałe rozwiązania.

O trendach wśród podłóg drewnianych i laminowanych opowiadali nam podczas targów w Hannoverze i w Poznaniu ich producenci. Szare inspiracje nie umknęły uwadze designerów projektujących nowości dla producentów podłóg.

Klienci coraz częściej pytają właśnie o podłogi w tym odcieniu – mówi Tomasz Mielcarek, Prezes poznańskiego salonu Direct Floor. – Na ten kolor postawiło wielu producentów: Balterio, choćby w swoich rewelacyjnych, topowych kolekcjach Magnitude i Grandeur (wielkie deski), Quickstep, Berryfloor czy Tarkett. Nie tylko pasują do nowoczesnych wnętrz, często w połączeniu z białą listwą czy lakierowanymi drzwiami, ale są też zazwyczaj niezwykle praktyczne: łatwe do utrzymania w czystości i dobrze maskujące ewentualne ślady zużycia.

Różne wymiary szarości

Szarość kojarzy się z mgłą, tajemnicą, jest kolorem nieco mrocznym. Eksperci zajmujący się psychologią kolorów uważają, że człowiek lubiący tę barwę, otaczający się nią, pokazuje dzięki niej światu, że jest indywidualistą i świetnie sam radzi sobie ze swoim życiem. Z drugiej strony w szarościach lubią też ukrywać się osoby o bardziej nieśmiałym usposobieniu.

 

Szare podłogi – uniwersalna elegancja?

Źródło: direct floor

Człowiek potrafi odróżnić około 500 odcieni szarości. Ich mnogość powoduje, że szara barwa jest jak kameleon – jej postrzeganie może zmieniać się zależnie od pory dnia lub nocy i oświetlenia. W jednej chwili potrafi być chłodna, a już w następnej sprawiać wrażenie neutralnej. Jest to także kolor, który świetnie komponuje się z kontrastowymi dodatkami – zwłaszcza, gdy zajmuje tak dużą powierzchnię jak podłoga. Jak zatem szarości wpływają na wystrój wnętrza? Co podkreślają? Z jakimi barwami warto je łączyć?

Nasi Klienci wykorzystują szare podłogi z powodzeniem głównie we wnętrzach nowoczesnych. Stosowanie ich w innego typu wnętrzach oczywiście jest możliwe, lecz wymaga dużego wyczucia stylu. Tego typu podłogi najczęściej widuje się na powierzchni całego mieszkania lub w zdecydowanie większej części. W szczególności przy zastosowaniu wspaniałych wzorów z kolekcji Grandeur (Balerio) czy Largo (Quickstep) – wyglądają wprost rewelacyjnie w przestrzennych salonach o powierzchniach rzędu 60m2 czy 100m2. Jednocześnie super wyglądają również w mieszkaniach, ułożone od samego wejścia, poprzez kuchnię , sypialnię i inne pomieszczenia. Przy panelach tej klasy, gdzie płyta HDF jest bardzo dużej gęstości, a powierzchnia bardzo odporna na zarysowania, spokojnie można układać je w całym domu, również przy bezpośrednim wyjściu na taras czy balkon – mówi Tomasz Mielcarek.

Dla wielu ludzi szarość jest synonimem klasy i elegancji. Świetnie komponuje się z intensywnymi i jasnymi kolorami, a także dobrze współgra z innymi barwami, ponieważ jest z natury neutralna i stanowi dobre tło. Nie bez powodu w studiu fotograficznym najczęściej zdjęcia robi się nam na szarym tle – to właśnie jego magia sprawia, że najważniejsze elementy zostają odpowiednio wyeksponowane. Ciekawostką może być fakt, że szarość doskonale podkreśla rośliny we wnętrzu – więc jeśli zależy nam na ich uwidocznieniu, koniecznie postawmy je w szarym otoczeniu.

Szare odcienie dobrze wyglądają w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, gdzie zwykle zestawia się je z prostymi meblami.

Oprócz tego, że podłoga się podoba i jest – w zależności od wyboru rodzaju – mniej lub bardziej praktyczna, warto pamiętać, że jej wybór nie powinien być odseparowany od pozostałych elementów wnętrza. Wykończenie drzwi czy kolor ścian trzeba brać również pod uwagę. Przy stosowaniu szarości na podłodze należy na przykład pamiętać, że będzie ona „chwytać” kolor z pozostałych elementów (np. ściany) i jej kolor będzie się zmieniał w zależności od ilości czy rodzaju światła w danym pomieszczeniu. To już raczej zadanie dla architektów wnętrz – tłumaczy Tomasz Mielcarek z salonu Direct Floor.

Listwy? Nie tylko szare

Do podłóg w odcieniach szarości nie trzeba koniecznie dobierać listew idealnie dopasowanych do powierzchni podłogi. Dobrze sprawdzą się także białe listwy lub listwy lakierowane pod kolor ścian – zwłaszcza, gdy płynnie będą przechodzić w opaski okalające drzwi w tym samym kolorze.

Świetnie, jeśli są dobrze dobrane do wnętrza, prezentują się tu również listwy czarne: wysokie, np. lakierowane na mat – doradza Tomasz Mielcarek.

Drewno też może być szare

W tej kolorystyce dominują przede wszystkim panele laminowane, ale możemy również spotkać się z szarymi podłogami drewnianymi. Jednak osiągnięcie takiego efektu na drewnie nie jest łatwe. Producenci mogą zastosować np. metodę wędzenia i lekkiego zabielania drewna.

Efekt szarości na podłodze możemy osiągnąć stosując np. odpowiedni olej – wyjaśnia Dariusz Turski z firmy Pallmann. – W ofercie naszej firmy jest to olej Magic w kolorze Silvergrau. Nie jestem zwolennikiem tradycyjnego bejcowania, gdyż zazwyczaj problemem jest równomierne wybarwienie. Łatwiej jest to zrobić przy pomocy oleju, który można… polakierować. W przypadku szarych wybarwień najczęściej stosuje się jednak biały olej, który z czasem wpada w odcienie szarości.

Data dodania: 26.09.2011