Podłogi w odcieniach szarości cieszą się sporą popularnością na zachodzie Europy. W Polsce ten trend dopiero raczkuje, ale ma szansę na bycie sporym przebojem. Czy uda mu się wyprzeć tradycyjne naturalne odcienie?

Polska dębem stoi – rodacy najchętniej montują w mieszkaniach podłogi o naturalnym odcieniu, a najczęściej wybieranym gatunkiem w przypadku podłóg drewnianych jest właśnie dąb. Producenci paneli również odnotowują największe zainteresowanie dekorami imitującymi właśnie ten gatunek.

Jednak wielkimi krokami może zbliżać się do nas rewolucja – już na początku roku, podczas targów DOMOTEX, można było usłyszeć, że coraz częściej do głosu dochodzą we wnętrzach bardziej śmiałe rozwiązania.

O trendach wśród podłóg drewnianych i laminowanych opowiadali nam podczas targów w Hannoverze i w Poznaniu ich producenci.

Szare inspiracje nie umknęły uwadze designerów projektujących nowości dla producentów podłóg.

Źródło: Direct FloorŹródło: Direct Floor

Różne wymiary szarości

Szarość kojarzy się z mgłą, tajemnicą, jest kolorem nieco mrocznym. Eksperci zajmujący się psychologią kolorów uważają, że człowiek lubiący tę barwę, otaczający się nią, pokazuje dzięki niej światu, że jest indywidualistą i świetnie sam radzi sobie ze swoim życiem. Z drugiej strony w szarościach lubią też ukrywać się osoby o bardziej nieśmiałym usposobieniu.

Źródło: Balterio

Człowiek potrafi odróżnić około 500 odcieni szarości. Ich mnogość powoduje, że szara barwa jest jak kameleon – jej postrzeganie może zmieniać się zależnie od pory dnia lub nocy i oświetlenia. W jednej chwili potrafi być chłodna, a już w następnej sprawiać wrażenie neutralnej. Jest to także kolor, który świetnie komponuje się z kontrastowymi dodatkami – zwłaszcza, gdy zajmuje tak dużą powierzchnię jak podłoga. Jak zatem szarości wpływają na wystrój wnętrza? Co podkreślają? Z jakimi barwami warto je łączyć?

Dla wielu ludzi szarość jest synonimem klasy i elegancji. Świetnie komponuje się z intensywnymi i jasnymi kolorami, a także dobrze współgra z innymi barwami, ponieważ jest z natury neutralna i stanowi dobre tło. Nie bez powodu w studiu fotograficznym najczęściej zdjęcia robi się nam na szarym tle – to właśnie jego magia sprawia, że najważniejsze elementy zostają odpowiednio wyeksponowane. Ciekawostką może być fakt, że szarość doskonale podkreśla rośliny we wnętrzu – więc jeśli zależy nam na ich uwidocznieniu, koniecznie postawmy je w szarym otoczeniu.

Źródło: Berry Floor

Szare odcienie dobrze wyglądają w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, gdzie zwykle zestawia się je z prostymi meblami.

Listwy? Nie tylko szare

Do podłóg w odcieniach szarości nie trzeba koniecznie dobierać listew idealnie dopasowanych do powierzchni podłogi. Dobrze sprawdzą się także białe listwy lub listwy lakierowane pod kolor ścian – zwłaszcza, gdy płynnie będą przechodzić w opaski okalające drzwi w tym samym kolorze.

Źródło: Quick-Step

Drewno też może być szare

W tej kolorystyce dominują przede wszystkim panele laminowane, ale możemy również spotkać się z szarymi podłogami drewnianymi. Jednak osiągnięcie takiego efektu na drewnie nie jest łatwe. Producenci mogą zastosować np. metodę wędzenia i lekkiego zabielania drewna.

Czy szare podłogi mają szansę wyprzeć naturalne wzory? Całkowicie na pewno nie, ale mogą być dla nich bardzo ciekawą alternatywą. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia.

Data dodania: 26.09.2011