Zakończyła się druga edycja konkursu „Mozaikowa mapa Polski”. Jury wyłoniło troje zwycięzców, nagradzając m.in. za mozaikę upamiętniającą bitwę pod Cedynią. Organizatorzy zachęcają do udziału w trzeciej edycji konkursu, której celem jest budowa interaktywnej mapy polskich mozaik.

Zwyciężczynią konkursu „Mozaikowa mapa Polski” została Anna Kaczmarska, która odkryła dekorację znajdującą się w Zespole Szkół Muzycznych w Rzeszowie. Wśród laureatów znalazł się także Leszek Włodkowski-Moszej, autor fotografii ukazującej mozaikę bitwy pod Cedynią z 972 roku oraz Piotr Kyc, który wykonał zdjęcie dekoracji znajdującej się w Nowym Sączu. Laureaci za swoje fotografie otrzymali nagrody.

Rozpoczął się ostatni etap konkursu, którego wyniki znane będą w grudniu. Osoby posiadające zdjęcia mozaik zdobiących okoliczne budynki mogą umieszczać fotografie wraz z krótkim opisem na stronie w ww.ratujemymozaiki.com. Głównym celem akcji „Ratujmy mozaiki” jest powstanie mapy, która ma stanowić zbiór polskiego dziedzictwa kulturowego oraz zwrócenie uwagi na niszczejące dzieła sztuki na terenie całej Polski. W ramach akcji Grupa Paradyż i Fundacja Architektury organizują konkurs „Mozaikowa mapa Polski”.

Mozaiki to najczęściej wielokolorowe ornamenty lub obrazy dekorujące wnętrza kawiarni, sklepów, budynków mieszkalnych, instytucji miejskich i prywatnych. Wiele z nich w czasach transformacji ustrojowej uległo dewastacji, kolejne niszczeją lub są wyburzane.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie www.ratujemymozaiki.com oraz profilach „Ratujmy mozaiki” i „Fundacja Architektury” na Facebooku.

Data dodania: 07.11.2013