Nagroda Miesa van der Rohe przyznawana jest od 1987 roku. Na wystawę prac biorących udział w konkursie zaprasza Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Wyróżnienie przyznawane jest europejskim architektom co dwa lata przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Fundację M. van der Roha. Van der Rohe był jednym z twórców stylu międzynarodowego.

Spośród 340 projektów realizowanych w latach 2007-2009 jury wybrało pięciu finalistów konkursu. Niestety żaden polski projekt nie został nominowany. Szanse na otrzymanie 50.000 euro oraz statuetki przedstawiającej budynek Pawilonu Niemieckiego z Wystawy Światowej w 1929 roku autorstwa Miesa van der Rohe mają:

 

  • Zwycięski budynek Opery Narodowej i Baletu w Oslo, autorstwa SNØHETTA. Budynek powstał w portowej dzielnicy Bjorvika. Opera pokryta jest marmurem, mieści w sobie trzy piętra oraz siedzibę szkoły baletowej. Miejsce to cieszy się popularnością nie tylko wśród miłośników sztuki -budynek ten jest jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców Oslo.
  • Stacja tramwajowa w Nicei autorstwa Atelier Marc Barani. Budynek stoi w jednej z najruchliwszych dzielnic Nicei. Gęsta i chaotyczna komunikacja miejska zmusiła władze miasta do reorganizacji tego miejsca. Stacja jest zintegrowanym punktem komunikacyjnym oraz miejscem konserwacji sprzętu.
  • Uniwersytet Luigi Bocconi w Mediolanie autorstwa Grafton Architects. Wyróżniający się budynek jest siedzibą jednego z najlepszych uniwersytetów w Europie. Uczelnia istnieje od 1902 roku.
  • Biblioteka oraz Centrum Seniora w Barcelonie autorstwa RCR Aranda Pigem Vilalta Arquitectes. Architekci postanowili wśród bloków zagospodarować nieużywany teren, aby pokazać, że osiedlowe życie nie musi być szare i nudne.
  • Zenith Music Hall w Salzburgu autorstwa Massimiliano i Doriana Fuksas. Budynek opleciony jest pomarańczową tkaniną, która skrywa tajemnice. Ujawnić je może tylko noc i specjalne światło – można wtedy zobaczyć co konstrukcja skrywa wewnątrz. Sala jest w stanie pomieścić do 10 tysięcy osób.

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza wszystkich miłośników architektury do obejrzenia projektów biorących udział w konkursie. Wydarzenie rozpoczęło się 10 grudnia i potrwa do 27 lutego 2011 roku. Goście mogą odwiedzać muzeum w każdy dzień tygodnia z wyjątkiem poniedziałku. Ceny biletów zaczynają się od 5 zł (bilet grupowy), przez 7 zł (bilet ulgowy), do 10 zł (bilet normalny).

Data dodania: 17.12.2010