W Palais des Beaux-Arts BOZAR w Brukseli można oglądać wystawę „The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art from Poland”. Wystawa ta została zorganizowana w związku z prezydencją Polski w Unii Europejskiej.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli król Belgii Albert II oraz prezydent Polski Bronisław Komorowski.
W oficjalnej inauguracji, która odbyła się 13 lipca 2011r. uczestniczyli m.in.:
- Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego
- Herman van Rompuy, Szef Rady UE
- Steven Vanackere, Szef belgijskiego MSZ
- Piotr Żochowski , Wiceminister kultury
- Beata Stelmach, Wiceminister spraw zagranicznych
- Andrulla Wasiliu, Europejska Komisarz ds. Kultury
- Jan Tombiński i Sławomir Czarlewski , Ambasadorowie Polski przy UE i w Belgii
Od 23 czerwca do 21 września na wystawie można oglądać ekspozycję MEDIATEKA, która, jak mówi autor projektu Tomek Rygalik:
– Należy do kategorii „site-specific”, co oznacza, że instalacja jest ściśle związana z miejscem, w którym jest prezentowana. Unikalny system aranżacji obiektów użytkowych oraz usytuowanie ich w przestrzeni zostały zaprojektowane tak, by stać się funkcjonalnym dopełnieniem prezentacji współczesnej polskiej sztuki. Obiekty wypełniające wnętrze nie odwołują się do tradycyjnych typologii mebli – to na pozór abstrakcyjne geometryczne bryły, tworzące przestrzenną kompozycję. W rzeczywistości obiekty te są rezultatem twórczych poszukiwań nowych sposobów odpowiedzi na potrzeby funkcjonalne.
Wszystkie elementy wykorzystanie w instalacji MEDIATEKI wykonane zostały z płyty budowlanej MFP® produkowanej przez firmę Pfleiderer Grajewo S.A.
– Płyta MFP® jest mocno inspirująca ze względu na swoje wyjątkowe właściwości – nie tylko konstrukcyjne, ale także estetyczne. Co więcej, jest ekologiczna i ma bardzo szeroki wachlarz zastosowań doskonale sprawdza się nie tylko w budownictwie, ale również, jako materiał przy realizacji oryginalnych projektów wnętrz. Drewnopochodne właściwości MFP® sprawiają, że człowiek w kontakcie z nią czuje się bardzo komfortowo. Zastosowanie MFP® jest także wyrazem dbałości o świadome gospodarowanie naturalnymi zasobami w procesie kreowania otaczającej nas kultury materialnej. Jest to ważny postulat zarówno dla projektantów, jak i partnera projektu – firmy PFLEIDERER GRAJEWO S.A. – dodaje projektant Tomek Rygalik.
Pfleiderer Grajewo już po raz kolejny angażuje się w działania polskich artystów. Przestrzeń Głównej siedziby Biura Kultury Urzędu miasta stołecznego Warszawy, została zaprojektowana przez STUDIO RYGALIK, wspierane przez firmę Pfleiderer.
Data dodania: 22.07.2011