Podczas targów Kamień-Stone 2010 w Poznaniu odbędzie się wystawa projektów elementów wyposażenia wnętrz i przestrzeni publicznej wykonanych w kamieniu. Projekty zostały stworzone przez studentów wzornictwa i architektury wnętrz polskich uczelni plastycznych.
Wystawa jest częścią projektu mającego na celu promocję kamienia naturalnego w architekturze, wystroju wnętrz i przestrzeni publicznej. Pomysłodawcy chcą przełamać stereotypy na temat tego materiału – pokazać, że nie nadaje się jedynie na pomniki, nagrobki czy kostkę brukową.
– Pokazujemy kamień młodym projektantom, którzy już wkrótce aktywnie i na długi czas wkroczą na rynek pracy. Wielu z nich po raz pierwszy miało okazję przekonać się o bogactwie kolorów, wzorów i rodzajów kamienia. Większość nigdy nie miała sposobności zobaczyć, jak wiele można zrobić przy użyciu piły mostowej, nie wspominając o centrach CNC czy waterjetach. Nabyta przez nich wiedza może sprawić, że chętniej sięgną w swojej pracy po kamień naturalny, a znając możliwości techniczne, nie będą się bali odważnych rozwiązań – mówi Maciej Brzeski, redaktor naczelny branżowego pisma „Nowy Kamieniarz”, organizator konkursu.
Młodzi twórcy w ramach konkursu „Projektowanie w kamieniu” przygotowali prawie 30 projektów. Do realizacji wyłoniono trzy prace, których prototypy będą prezentowane podczas targów Kamień-Stone 2010, Budma 2011, arena DESING i włoskich targów kamienia Marmomacc w Weronie.
Jury nagrodziło projekty, które prezentują wysoki poziom artystyczny oraz są możliwe do wykonania, a także mają szansę rywalizować z rozwiązaniami oferowanymi przez branże konkurencyjne do kamieniarstwa.
Zwycięskie projekty to:
- Płytka okładzinowa autorstwa Jarosława Koska z ASP w Łodzi – moduł elementu, który przy zwielokrotnieniu daje efekt geometrycznego reliefu ściennego
- „Abecadło” projektu Agaty Kokoszki z warszawskiej ASP- element mogący nieść dowolny, trwały komunikat w przestrzeni publicznej
- Umywalkę Jarosława Koska stworzoną z głazów otoczaków
Data dodania: 18.10.2010