17 grudnia 2015 roku podpisano list intencyjny o współpracy Polskiego Stowarzyszenia Posadzkarzy z Zespołem Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. W kolejnym roku szkolnym zostanie uruchomiona klasa ze specjalnością posadzkarz wykładzin podłogowych.
Jak powszechnie wiadomo wiele lat temu praktycznie zlikwidowano nauczanie zawodów na poziomie szkół, przy okazji likwidując część istniejących, w tym zawód posadzkarza. Konskwencją tej reformy jest brak wykwalifikowanych pracowników na rynku. Wszyscy parający się posadzkarstwem są przyuczani w różnych, większych lub mniejszych firmach, które nie zawsze są wystarczająco kompetentne.
Polskie Stowarzyszenie Posadzkarzy zostało reaktywowane zaledwie 3 lata temu. Rozwijamy się jednak bardzo dynamicznie i podejmujemy kolejne wyzwania. Naszymi członkami są w dużej mierze szefowie profesjonalnych firm wykonawczych i handlowo – wykonawczych. Na co dzień odczuwamy brak gotowych do pracy „od zaraz” wykwalifikowanych pracowników. Takie same problemy zgłaszają nasi Członkowie Wspierający będący przedstawicielami producentów: wykładzin, chemii budowlanej i produktów komplementarnych. Jeszcze w tym roku szkolnym rozpocznie się cykl zajęć praktycznych, podczas których uczniowie będą poznawać zagadnienia związane z układaniem wykładzin podłogowych. Wszyscy wyposażeni zostaną przez PSP w podręczniki i materiały techniczne publikowane. A od roku szkolnego 2016/2017 w Zespole Szkół Zawodowych w Bydgoszczy zostanie uruchominona klasa ze specjalnością posadzkarz wykładzin podłogowych pod patronatem PSP. Będzie to program pilotażowy. Docelowo szacujemy, że w różnych miejscach w Polsce powinny powstać 3 – 4 szkoły o takim profilu. Nie zamierzamy wyręczać MEN w ich działalności. Chcielibyśmy jedynie pokazać potrzeby takiego kierunku kształcenia i być dla Ministerstwa partnerem przy dalszych działaniach. Zależy nam, żeby kształcić przyszłych rzemieślników w zawodach, w których są poszukiwani na rynku pracy. Absolwenci szkół o specjalności posadzkarz wykładzin podłogowych, mają praktycznie 100% pewność natychmiastowego zatrudnienia– zapewnia Henryk Wagner, prezes PSP.
Celem podejmowanych przez PSP działań jest podniesienie rangi zawodu i jakości świadczonych usług oraz wpisanie go do rejestru, co pomogłoby tym, co na co dzień trudnią się posadzkarstwem. Praca na kolanach przez kilka lub kilkanaście lat wiąże się z nieodwracalnymi zmianami chorobowymi w stawach; nie można wówczas liczyć na pomoc państwa – nie ma zawodu, nieuznawana jest zatem też choroba zawodowa.
Z ramienia ZSB list podpisała dyrektor Magdalena Popielawska, PSP reprezentował prezes Henryk Wagner.
[AW]
Data dodania: 23.12.2015