Renato Rizzi, światowej sławy architekt, będzie gościem specjalnym kolejnej edycji poznańskich targów BUDMA. Do Polski przyjedzie na zaproszenie Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, która objęła patronat merytoryczny nad całym wydarzeniem.
„Budownictwo przyszłości: Inteligentna Architektura” to hasło kolejnej edycji Targów Budownictwa BUDMA, które potrwają od 29 stycznia do 1 lutego 2013 roku. W ramach imprezy przygotowano wiele atrakcji dla zwiedzających, w tym szereg konferencji oraz wystaw, m.in. Strada di Architectura 2.0 – specjalna ścieżka zwiedzania dla architektów i projektantów.
Swoje uczestnictwo w targach potwierdził także włoski architekt – Renato Rizzi, który przyjął zaproszenie IARP- u . Gość specjalny podczas drugiego dnia imprezy (30 stycznia 2013 roku) poprowadzi wykład „Thought and Shape: Form of Architecture”. W programie przewidziana jest również dyskusja z architektem w ramach poruszanej tematyki.
– Jednym z zadań izby jest prowadzenie szeroko pojętej edukacji w gronie obecnych oraz przyszłych adeptów dziedziny architektury. Jesteśmy przekonani, iż wykład przygotowany przez naszego gościa stanowić będzie inspirację dla wszystkich tych, którzy zdecydują się przybyć do Poznania i wziąć udział w spotkaniu, interesującym nie tylko dla architektów – przekonuje Izabela Klimaszewska, członek Krajowej Rady Izby Architektów RP.
Obecność włoskiego architekta na poznańskich targach to jeden z elementów promocji jego książki opisującej kulisy powstania projektu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Obiekt, w zależności od rozmieszczenia trzech scen i widowni, które nie będą miały stałego miejsca, będzie mógł pomieścić ok. 400-500 osób. Budynek będzie mieć unikalną konstrukcję – otwierany dach nawiązywać ma do spektakli wystawianych w czasach elżbietańskich na nie zadaszonych scenach.
Renato Rizzi na co dzień poświęca się pracy akademickiej na Instituto Universitario di Architettura w Wenecji. Jest zwycięzcą wielu prestiżowych konkursów architektonicznych, m.in. na projekt Pałacu Sportu w Trento we Włoszech, którego budowa pochłonęła 70 milionów euro. Otrzymywał nagrody w konkursach na gmach Muzeum Egipskiego w Kairze (jego projekt zajął trzecie miejsce na 2 tysiące nadesłanych prac) czy dzielnicę Pujiang w Szanghaju. Stworzył m.in. porjekt gmachu opery w Tokio, dzielnicy w swoim mieście i dzielnicy La Viltette w Paryżu.
Szczegółowe informacje na temat wykładu włoskiego architekta znajdują się na stronie internetowej poświęconej styczniowym targom BUDMA.
Data dodania: 15.10.2012