Dziś rozpoczyna się czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi, która potrwa do 30 października. Tematem przewodnim tegorocznej odsłony jest AMAZING LIFE – niezwykłe życie. Oprócz głównych atrakcji festiwalu na łodzian i ich gości czekają także rozmaite imprezy towarzyszące.

Międzynarodowy Łódź Design Festival jest współorganizowany przez Urząd Miasta Łodzi, a do przygotowania ekspozycji w ramach Programu Głównego zostali zaproszeni Agnieszka Jacobson-Cielecka oraz Oskar Zięta. Twórcy ci przygotowali wystawy przestawiające różne procesy projektowania, inspiracje, nietypowe materiały oraz sposoby poszukiwania i gromadzenia przez artystów pomysłów.

Wystawa Crumple Zone Agnieszki Jacobson-Cieleckiej zaprezentuje zdeformowane przedmioty, które wydają się pozbawione zarówno urody, jak i funkcji. Całe ich „ciała” są powyginane, rachityczne, czasem przedmioty te, jakby dla obrony, zbijają się w stada tworząc zupełnie nową formę. Niektóre z tych rzeczy wydają się niedokończonymi dziełami. Pośród nich znajdują się także ich zupełne przeciwieństwa, które wyglądają jakby zostały zaprojektowane po to, by przeciwstawiać się siłom nacisku i chronić.

Wystawa Underpressure Oskara Zięta ma natomiast przełamywać stereotypy związane z dmuchanymi przedmiotami, które ludziom kojarzą się głównie z akcesoriami plażowymi. Na wystawie pojawią się zatem dmuchane sofy, fotele, sanki, a nawet lampy i… godło.

W tym roku w ramach festiwalu zostaną także zaprezentowane Wystawy Specjalne, które będą interpretować hasło AMAZING LIFE. Wśród nich znajdą się np. designerskie rowery zaprojektowane przez czołowych projektantów mody.

Nowym wydarzeniem na festiwalu będzie także Przegląd Portfolio – swoista konfrontacja początkujących projektantów z dziennikarzami, kuratorami i doświadczonymi projektantami.

W ramach festiwalu w całej Łodzi będą się także odbywały Wystawy Towarzyszące (ponad 35), warsztaty, wykłady, a także wieczorne klubowe imprezy.

 

Data dodania: 14.10.2010