W dobie pandemii priorytetem stało się dbałość o bezpieczeństwo i higienę.  W wyborze materiałów i przedmiotów codziennego użytku, coraz częściej zwraca się uwagę na ich dezynfekcję lub właściwości antybakteryjne. Potrzebom w tym zakresie postanowiła sprostać firma CLASSEN, która poddała swoje produkty testom zdolności antybakteryjnych. Zgodnie wynikami laminaty CLASSEN spełniają normy ISO 22196.

Badania wykazujące zgodność z normą ISO były prowadzone przez niezależny Instytut Hohenstein, który specjalizuje się w przyznawaniu certyfikatów w zakresie antybakteryjności. W toku badań próbki paneli laminowanych CLASSEN poddane zostały 24-godzinnym testom, które potwierdziły ich wysoką skuteczność antybakteryjną. Rezultaty badań mogą być szczególnie istotne np. dla rodzin z małymi dziećmi.

Testy w ramach certyfikowania wykonywane są na przykładzie dwóch rodzajów bakterii, które dla ludzi mogą być przyczyną różnego rodzaju chorób – gronkowca złocistego i e. coli. Jest to stosunkowo czuły test, pozwalający wykryć działanie przeciwdrobnoustrojowe wywierane przez długi czas. Aby testowany materiał otrzymał certyfikat, efekt antybakteryjny musi osiągać wartość powyżej 2, co oznacza dwukrotną redukcję drobnoustrojów. W pierwszym przypadku dla paneli podłogowych CLASSEN było to 2,8. Natomiast przy bakterii e. coli udało się osiągnąć wynik prawie trzykrotnie wyższy od wymaganej normy (5,9).

W trakcie testów sprawdzone zostały wszystkie rodzaje powierzchni, niezależnie od klasy ścieralności, ale również szeroka gama struktur: struktura synchroniczna, drewna czy kamienna. Każda z nich utrzymuje bardzo wysoki standard wyników antybakteryjności.

Wszystkie badania były wykonywane na standardowych produktach CLASSEN, bez stosowania dodatkowych powłok antybakteryjnych. Podłogi mają zachowywać swoje właściwości antybakteryjne niezależnie od środków czystości stosowanych na ich powierzchni. Producent zapewnia, że ochroną antybakteryjną  podłóg CLASSEN można się cieszyć przez cały czas ich użytkowania.

Data dodania: 18.11.2021