Może służyć jako dodatkowa sypialnia, miejsce do pracy, biblioteka, salon czy otwarty pokój zabaw dla dzieci. Antresola, bo o niej mowa, to rozwiązanie, które ze względu na swój niewątpliwy urok i możliwości aranżacyjne, staje się niezwykle popularne.

Antresola, czyli półpiętro to pomieszczenie, które może zostać wydzielone z przestrzeni parteru, piętra, a nawet hali przemysłowej. Nie stanowi jednak osobnej kondygnacji. Jej konstrukcja pozwala uzyskać dodatkową powierzchnię. W myśl prawa budowlanego antresola to górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona. Ponieważ jej zastosowanie w mieszkaniach i domach jest coraz bardziej popularne podajemy kilka sprawdzonych sposobów na zorganizowanie dodatkowej przestrzeni.

Powierzchnia ma znaczenie

Zanim rozpoczniemy budowę antresoli powinniśmy dobrze rozplanować jej rozmieszczenie. Zbyt duże półpiętro sprawi, że wnętrze będzie wyglądać na znacznie mniejsze i zatłoczone. Wielkość antresoli zależna jest zatem przede wszystkim od powierzchni jaką mamy do zagospodarowania w pokoju. Nie należy jednak rezygnować z marzeń. W mniejszym pokoju również może zagościć antresola, która pomieści np. zbiory książek lub mniej używany sprzęt. Większe półpiętro doskonale sprawdza się jako sypialnia, pokój dzienny czy biuro.

Drewno, metal i szkło

Wygląd antresoli jest równie ważny, jak wytrzymałość materiałów, z których zostanie wykonana. Do jej konstrukcji należy więc użyć drewna, lekkich metali, miękkiej stali i betonu. Z kolei zastosowanie takich materiałów jak szkło, pleksi, czy elementy z metalowej siatki i drewnianych kratek, pomoże uzyskać wrażenie przestronności. By antresola była wytrzymała i bezpieczna nie powinna być umiejscowiona wyżej niż 3 m nad poziomem pokoju. Projektując antresolę nie możemy również zapominać o tym, by w odpowiednim miejscu umieścić schody. Tym, którzy pragną oszczędzić jak najwięcej miejsca polecamy schody kręcone.

Ciepło – zimno

Na etapie projektowania antresoli należy wziąć pod uwagę dwie niezwykle ważne rzeczy – ogrzewanie i cyrkulację powietrza. Podczas upalnych dni, gdy wzrasta temperatura w pomieszczeniu, może okazać się, że na półpiętrze jest nie do wytrzymania. Dobrze więc zainwestować w klimatyzator. Warto również pamiętać, że im bardziej otwarta antresola, tym lepsza jest cyrkulacja powietrza.

Ciemno – jasno

Ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie. Warto zdecydować się na lampy sterowane, które mogą oświetlać zarówno antresolę, jak i dolną część pomieszczenia. Wówczas dobrze, gdy ich włącznik i wyłącznik znajdzie się zarówno na górze, jak i dole mieszkania. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które ułatwi nam życie.

Lekko tak… 

Dobór mebli do antresoli zależeć będzie przede wszystkim od jej przeznaczenia. Należy jednak pamiętać, że zaleca się zakup tych lekkich, ergonomicznych i funkcjonalnych, które ułatwią aranżację wymarzonej przestrzeni na półpiętrze.

Data dodania: 07.04.2014