Czytasz książki, gdy tylko nadarzy się okazja – stojąc, leżąc, spacerując, podróżując tramwajem? Spodoba Ci się zatem propozycja japońskiej designerki – Sakura Adachi, która zaprojektowała regały, dzięki którym czytanie może stać się jeszcze bardziej relaksujące.

Sakura Adachi urodziła się w Aichi w Japonii. W 2001 roku ukończyła studia na kierunku Wzornictwo Przemysłowe na Musashino Art University jako specjalista od prac drewnianych. Następnie przeprowadziła się do Londynu, gdzie kontynuowała naukę w Central Saint Martins College of Art & Design, którą zakończyła w 2004 roku.

Od 2004 roku mieszka w Mediolanie, gdzie współpracuje z kilkoma studiami projektowymi, takimi jak Atelier Bellini czy Studio & Partners.

Naszą szczególną uwagę przyciągnęły dwa projekty designerki – regały CAVE i TRICK.

Regał na książki CAVE został zaprezentowany w 2005 roku podczas Kopenhaskich Targów Meblarskich. Ten niezwykły mebel nie jest tylko tradycyjną półką na książki – posiada bowiem wbudowaną „jaskinię” – siedzisko z przymocowaną na stałe lampką, które stanowi przestrzeń do czytania.

Siedzisko zostało umiejscowione tuż nad podłogą, dzięki czemu „jaskinia” umożliwia czytającemu „schowanie się” w regale. Książki można układać na półkach z obu stron regału, dzięki czemu mebel może tworzyć coś w rodzaju ścianki działowej pomieszczenia. Regał ma szerokość 243 i wysokość 147 centymetrów. Szerokość siedziska wynosi 60 centymetrów.

Regał TRICK został natomiast zaprezentowany podczas Targów Mebli 2010 w Mediolanie. Cała „sztuczka” polega na tym, że TRICK tak naprawdę nie jest klasycznym regałem na książki, a całym zestawem mebli modułowych, stworzonych specjalnie z myślą o małych przestrzeniach.

TRICK może być wykorzystany jako półka na książki, a po rozłożeniu staje się wygodnym stolikiem, przy którym można poczytać, a także robić masę innych rzeczy. Mebel został wykonany z drewna, jego minimalistyczny design sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu.

Koncepcja tego mebla jest bardzo ciekawa, mamy jednak pewne wątpliwości co do jego funkcjonalności – jeśli zdecydujemy się wypełnić wszystkie półki książkami, przekształcenie TRICK w stolik może sprawić trochę problemów.

Producentem regału-stolika TRICK jest firma Campeggi. Jego szerokość wynosi 131, wysokość 77, a głębokość 38 centymetrów.

Data dodania: 11.05.2011