Pomysłów na aranżację jest wiele. Jeśli chcesz poeksperymentować – wybierz ponadczasowy patchwork! Połączenie różnych wzorów, kolorów i faktur tkanin – artystyczne, wyjątkowe dodatki, które potrafią odmienić charakter każdego wnętrza.
Pierwsze patchworkowe wzory powstały jeszcze przed epoką wiktoriańską – w Anglii, gdzie czasy Wielkiego Kryzysu zmusiły biedniejszą cześć społeczeństwa do znalezienia sposobu na oszczędniejsze życie. Wówczas wiele rodzin zaczęło wykorzystywać stare, zniszczone ubrania – zszywając je ze sobą, kawałek po kawałku – tworząc narzuty, pościel i obrusy.
Patchwork to metoda szycia, która polega na zszywaniu małych kawałków tkanin o geometrycznych kształtach w jedną całość. Najczęściej powstaje z tkanin o dowolnej kolorystyce oraz strukturze.
Przez lata idea takiego łączenia tkanin nieco się zmieniła. W dzisiejszych trendach – zarówno w aranżacjach wnętrz, jak i na największych wybiegach mody – nie chodzi już o oszczędność, tylko o nowatorski design i niepowtarzalny styl.
Patchworkowe dodatki w każdym stylu
Urządzanie wnętrz z domieszką tego akcentu wymaga sporego wyczucia. Aby nie zdominować pomieszczenia przesadną ilością kolorów i wzorów, swoją przygodę z patchworkiem zdecydowanie najbezpieczniej rozpocząć od pojedynczych dodatków – od narzut czy poszewek na poduszki. Akcent w postaci „łaciatej” kapy na fotelu nie zdominuje całego wnętrza, ale stanie się ciekawym elementem jego wystroju.
Wysokie sufity, otwarte przestrzenie i wyeksponowane materiały budowlane, to elementy rozpoznawcze dla industrialnego stylu. Czy w takiej aranżacji patchwork to dobry pomysł?
Lofty nie lubią dużej ilości dodatków – zdecydowanie im mniej, tym lepiej. Jednak mocny akcent w postaci wielobarwnej narzuty na kanapę bardzo dobrze odbije się na tyle otwartej przestrzeni. Warto pamiętać, że jeden wyrazisty dodatek potrafi ożywić nawet najbardziej monochromatyczną aranżację i dodać jej odrobinę cieplejszego wyrazu.
W przeciwieństwie do „zimnych” i minimalistycznych loftów, ciepły i przytulny styl rustykalny lubi dodatki, a w szczególności różnobarwne tkaniny. Patchworkowe poduszki doskonale wkomponują się w dominujący drewniany wystrój.
W cygańskim klimacie Boho króluje przekonanie – im więcej wzorów i kolorów, tym modniej. Mieszanka różnorodnych materiałów, kolorowych dodatków, a nawet patchworkowych mebli będzie strzałem w dziesiątkę.
Warto pamiętać, że patchworkowe elementy nie tylko pełnią rolę dekoracyjną. Tak samo jak na początku swojego istnienia, kolorowe narzuty spełniają również funkcję użytkową – jako ciepłe przykrycie czy piknikowy koc.
Autor: Patrycja Klepczarek
Data dodania: 09.05.2016