Wraz z jesienną melancholią nachodzą nas rewolucyjne pragnienia, aby zmienić coś z nami samymi lub z najbliższym nam otoczeniem. Permanentnie lub tymczasowo, to nie ma znaczenia. Co powiecie na całkowitą zmianę wnętrza i urządzenie mieszkania w stylu zakopiańskim?

Zakopan(i)e tradycji

Na myśl o stylu zakopiańskim z pewnością stają nam przed oczami drewniane chałupy ze spadzistymi dachami. I słusznie! Podhale, kolebka stylu zakopiańskiego, jest regionem słynącym z tego typu budowli. Styl ten powstał na początku XX wieku za sprawą Stanisława Witkiewicza, który w trosce o Polskę chciał stworzyć styl charakterystyczny dla swojej ojczyzny. Przejaw patriotyzmu tego wielkiego artysty jest obecny w architekturze do dziś. W jaki sposób przemycić elementy stylu zakopiańskiego do naszych wnętrz, bez konieczności budowania drewnianej chaty? W tym artykule znajdziecie kilka znaczących sugestii.

Poza tym, zestawiając elementy sztuczne z naturalnymi, łatwo popaść w kicz. Co ważne, nie trzeba wiele wysiłku, by wnętrze naszego mieszkania zyskało nowy wymiar – meble w naszych domach są najczęściej wykonane z drewna, wystarczy więc postarać się o kilka dodatków, aby uzyskać efekt zbliżony do stylu zakopiańskiego.

Swojsko-oniryczna sypialnia

Nasza sypialnia powinna być urządzona minimalistycznie – drewno bowiem „toleruje” tylko inne naturalne materiały w stonowanych kolorach w swoim towarzystwie. Wbrew pozorom sypialnia pozbawiana zbędnych gadżetów może uzyskać status przytulnej.

Z kolei drewniane, ociosane na półokrągło łóżko w towarzystwie szafek nocnych będzie dobrze prezentować się wraz z drewnianą skrzynią, pełniącą podwójną funkcję – można w niej przechowywać zarówno pościel, jak i może służyć jako miejsce do siedzenia. Łóżko szczególnie dobrze prezentować się będzie, gdy położymy na nim ręcznie haftowaną narzutę w kremowych odcieniach. Elegancji dopełnią poduszki wyszyte tym samym wzorem, ale niekoniecznie w tych samych odcieniach. Styl zakopiański charakteryzuje się bowiem dowolnością nagromadzonych przedmiotów i form, ważne jednak, by wszystko było utrzymane w tradycyjnych i naturalnych kolorach.

Kuchenne rewolucje

Mawia się, że kuchnia wraz z jadalnią jest sercem każdego domu. Jeśli decydujemy się na urządzenie wnętrza w odpowiednim stylu, musimy mieć to na uwadze – najczęściej to kuchnia właśnie będzie stanowiła wizytówkę naszego mieszkania. Tym bardziej powinniśmy poświęcić szczególnie dużo czasu na dekorację tego pomieszczenia. Styl zakopiański przejawia się w użyciu zdecydowanych odcieni brązu i beżu, utrzymanych raczej w ciemnych odcieniach. Takie też powinny być dodatki dobrane do naszej wymarzonej kuchni. Jeśli zdecydujemy się na ciemne, naturalne meble i dodatki, powinniśmy postawić na jasne kolory ścian, aby ożywić i rozjaśnić wnętrze. W przeciwnym razie będziemy mogli mieć wrażenie, że kuchnia jest optycznie mniejsza. Tym samym dobrze byłoby, gdyby we wszystkich pomieszczeniach, a szczególnie tych niewielkich, były duże okna, które możemy udekorować ręcznie szytymi firanami. Szczególnie polecamy niewielkie zazdrostki, doskonale wpisujące się w tatrzańskie motywy.

W tradycyjnym, podhalańskim wnętrzu nie powinno zabraknąć także własnych, domowych przetworów – nie bójmy się zatem wyeksponować ich w naszej kuchni. Zaabsorbują one nowoprzybyłych gości, a gospodynie będą mogły pochwalić się umiejętnościami kulinarnymi i – co ważne – dbałością o ekologiczną dietę.

Drewno na salonach

Na stole, kredensie i innych szafkach nie powinno zabraknąć także haftowanych serwet i obrusów. Zdecydujmy się na meble w stonowanych kolorach. Donice zdobiące kwiaty powinny być wykonane z naturalnych materiałów, szczególnie ładnie prezentować się będą jesienią wrzosy w wiklinowych osłonkach, które możemy sprytnie zasuszyć, gdy zakwitną, spryskując je lakierem do włosów, aby utrzymały się jak najdłużej w niezmienionym stanie (będą wyglądać osobliwie w towarzystwie zasuszonych hortensji ściętych z przydomowych ogródków).

Góralsko, bo z werwą

Paradoksalnie, użycie naturalnych i surowych materiałów sprawi, że nie tylko będziemy czuli się swojsko w naszych czterech kątach, ale przede wszystkim – przytulnie. A przecież takim celem kieruje się każdy, kto zabiera się do wystroju jakiegokolwiek wnętrza. Nie zapominając o umiłowaniu tradycji, ekologii i naturalności, postawmy na dowolność form, kształtów i barw, dekorując nasze mieszkanie w stylu zakopiańskim.

Data dodania: 22.11.2012