We wnętrzu meksykańskim panuje barwna, oryginalna i żywa atmosfera. Marzysz o wniesieniu odrobiny słońca i radości do swojego życia, urządź sobie Meksyk w mieszkaniu.
Wnętrze w stylu meksykańskim to pomieszczenie z osobowością. I to nie byle jaką. W przypadku wnętrz urządzonych w stylu meksykańskim, w żadnym wypadku nie można mówić o minimalizmie, harmonii, delikatnych barwach i kształtach, które stanowią tło jedynie. W stylu rodem z Meksyku każdy element żyje i ma przykuwać uwagę niczym gorący płomień.
Meksykańska kuchnia, muzyka czy bogato zdobiona sztuka są efektem wielości kultur tego kraju. Znajdziemy tu malownicze kolonialne miasta, barwne targowiska, małe i duże wioski indiańskie, a przede wszystkim spotkamy życzliwych i pełnych radości ludzi. Ludowe wierzenia i uzdrawiające praktyki szamańskie, do których nadal przywiązywana jest duża waga, nieodzownie łączą się z bogactwem kolorów i wprowadzają nastrój ciągłej zabawy, która koi niepokoje.
Z pewnością jest to styl idealny dla osób lubiących odrobinę artystycznego nieładu oraz luźne wzory. Ale przekonajcie się sami – zapraszamy na wyprawę po Meksyku…
Nasycone kolory
Styl meksykański to przede wszystkim oryginalna kolorystyka – dominują tu tzw. kolory jesieni (choć w zdecydowanych odmianach), czyli odcienie żółtego, całej palety oranżów, brązu, czerwieni, złota, zieleni i niebieskiego.
Kolory zwykle mieszają się ze sobą, mogą też występować wszystkie jednocześnie – w stylu tym chodzi o kontrasty. Powinno być kolorowo, żywo i energetycznie.
Meksykańskie wzory
Meksykański styl urządzania wnętrz to nie tylko nasycone i żywe kolory, to przede wszystkim bogactwo wzorów. Trzeba jedynie uważać, by nie stosować ich w nadmiarze, ponieważ łatwo mogą zepsuć cały efekt.
Wzornictwo jest oparte na motywach indiańskich. Pojawiają się azteckie maski i kaktusy. Wzory mają charakter rysunków przedstawiających zwierzęta, elementy stroju lub instrumenty muzyczne. Często pojawia się także motyw słońca malowanego w zdecydowanych kolorach, niekoniecznie naturalnych.
Przeważają elementy geometryczne, bardzo popularne są również dekory układane w ornamenty oddzielające dwa kontrastowe kolory na jednej płaszczyźnie.
Kwintesencja meksykańskiego stylu tkwi w dodatkach
Odpowiednio dobrane, bogato i fantazyjnie zdobione dodatki nadają wnętrzu interesującego i wyrazistego charakteru . Są to przede wszystkim wiszące na ścianach sombrero, instrumenty muzyczne, maski, obrazy w ozdobnych ramach…
Luksusowym dodatkiem są również lustra – choć niewielkie – zwykle stanowią część pomysłowego wzoru lub ornamentu. Powinny być przydymione.
W meksykańskich wnętrzach widoczne są także kolorowe wzorzyste tkaniny w postaci pledów czy zasłon, które choć wyglądają zazwyczaj dość ciężko, nadają pomieszczeniom ciepłą atmosferę i podtrzymują charakter stylu.
Na ścianach, oprócz barwnych farb, stosuje się również tynki dekoracyjne (stiuki), ściany są przecierane, postarzane – wyglądają jakby były obsypane pustynnym kurzem.
Dopełnić charakter meksykańskiego wnętrza możemy również poprzez roślinność – obowiązkowo palmy i dużo kaktusów!
Meksykańskie dodatki z powodzeniem możemy wprowadzić do każdego stylu. A wszystko dzięki zróżnicowanej i bogatej kolorystyce.
Barwna ceramika w połączeniu z drewnem stworzy eleganckie wnętrze, a w nowoczesnych pomieszczeniach podkreśli jego niebanalny charakter.
Meble
Meble mają raczej proste formy, często pomalowane są w charakterystyczne dla tego stylu kolory.
Bardzo często do wyrobu mebli używa się drewna czereśniowego, którego ze względu na intensywny odcień nie trzeba już malować – samo w sobie jest bardzo ozdobne. Czasem meble są również bogato rzeźbione i dekorowane.
Wśród licznych propozycji meblarskich uwagę zwraca ręcznie robiony hamak meksykański, wyplatany zgodnie z tradycją potomków Majów.
Długi na cztery metry i niezwykle wygodny będzie prawdziwą ozdobą każdego ogrodu i powiewem egzotyki. Jeśli zatem nie możemy każdych wakacji spędzać pod palmami, warto umilić sobie je chociażby meksykańskim hamakiem.
Podłoga
Bardzo charakterystyczne dla tego stylu są również podłogi ułożone z wzorzystych płytek o niewielkich rozmiarach.
Podłoga zwykle układana jest w romby. Płytkami wykłada się również schody – bardzo efektownie wyglądają podstopnie wyłożone wzorzystymi płytkami – często każdy jest inny – dla uspokojenia schodów stopnie mogą być już wtedy jednokolorowe. Sama balustrada najczęściej jest drewniana, wykonana z grubych desek, ze sporymi prześwitami.
Różnorodność, wielobarwność, bogactwo kulturowe, muzyka i goszcząca w mieszkaniu radość, przypadną do gustu osobom ceniącym sobie radość i śmiałość.
Meksykański design w mieszkaniu to niewątpliwie wyzwanie dla odważnych. Południowy, latynoski efekt przyciąga uwagę, działa absorbująco, więc trzeba być przygotowanym na mocne wrażenia … od samego wejścia.
Data dodania: 09.05.2011