Steampunk to połączenie wpływów science fiction, surrealizmu i epoki wiktoriańskiej. W aranżacji wnętrz w tej stylistyce będą świetnie czuli się wierni fani utworów Juliusza Verne’a, Huberta George’a Wellsa, miłośnicy Sherlocka Holmesa oraz fani filmu Wild Wild West.

Steampunk to nieco dziwaczny, choć z pewnością oryginalny styl, którego ulubionymi elementami są geometryczne kształty, wszelkiego rodzaju mechanizmy i nutka romantyzmu (choć osobliwie surowego).

Steampunk uznawany jest za odmianę cyberpunku, ale w odróżnieniu do niego rzeczywistość kreowana w tej stylistyce oparta jest na mechanice, a nie na elektronice. W literaturze zaliczanej do tego nurtu akcja zwykle rozgrywa się w epoce wiktoriańskiej – w szczycie rewolucji technicznej, zwanym także wiekiem pary (z ang. steam = para, stąd wywodzi się nazwa stylu).

We wnętrzach urządzonych w stylu steampunk z pewnością odnajdziemy dziewiętnastowieczną stylistykę (neowiktorianizm). Przy takiej aranżacji przyda się wszystko co choć trochę przypomina tamtą epokę. Na wagę złota mogą okazać się np. antyczne meble z danych fabryk lub stylizowane na industrialną nutę drobniejsze elementy.

Meble w takim stylu nie są specjalnie popularne i dostępne, dlatego większość miłośników steampunku wykonuje je samodzielnie. Efekt bywa imponujący.

Wnętrze urządzone w tylu steampunk powinno być zdominowane przez wszelkiego rodzaju śruby, koła zębate, tłoki i inne części maszyn, blachy i rury. Z tymi elementami dobrze komponuje się postarzane drewno i barwione szkło.

Kolorystyka rządząca w tym stylu to zdecydowanie wszelkie odcienie miedzi i brązu. Świetnie będą pasowały także elementy wykonane z różnych metali, skór, ciemnego drewna. Bardzo ważne będą także wszelkie dodatki kojarzące się z rewolucją przemysłową: stare mapy, makiety, plany, miniaturki sterowców, mechanizmy napędzane parą.

Wybrane meble w stylistyce steampunk

Biurko projektu Dale’a Mathisa. Potężny mebel kształtem przypominający fortepian ma szklany blat, pod którym umieszczono mechanizm opierający się na kołach zębatych. Masywne śruby i obłe kształty doskonale wpisują się w industrialny krajobraz epoki przemysłowej.

Komoda – drewniana szafka z czterema szufladami. Okalające ją miedziane rury, masywne uchwyty i koła zębate doskonale kontrastują z majestatycznością postarzanego drewna.

Stoły. Pierwszy o nietypowym kształcie koła zębatego – uwieczniony na zdjęciu mebel został wykonany z brzozy, stali nierdzewnej i żelaza. Dzięki tym materiałom mebel sprawia wrażenie bardzo solidnego. Najlepszy efekt można uzyskać ustawiając obok siebie kilka takich stołów, które połączone ze sobą można wprawić w ruch.

Chodzący stolik

Drugi stół na pierwszy rzut oka wygląda całkiem zwyczajnie – wykonany z drewna, o tradycyjnym kształcie, designem przypomina nowoczesne wzornictwo. To co odróżnia go od innych tego rodzaju mebli to fakt, że ten stół… chodzi. Specjalnie skonstruowany mechanizm pozwala na przesuwanie go bez dużego wysiłku, ponieważ całą pracę wykonają za nas jego ruchome „nogi”.

Na koniec coś dla miłośników klimatu industrialno-wojennegoszafa i łóżko wykonane z min morskich. Szafa o cylindrycznym kształcie z drzwiami wykonanymi z metalowej siatki, która nadaje temu specyficznego meblowi odrobinę lekkości.

Łóżko również wykonane z morskiej miny – wygląda na wygodne? Myślicie, że można na nim spokojnie spać? W wezgłowiu sporo miejsca na budzik, telefon czy książkę. Te dwa meble można zamówić, jednak ich cena jest oszałamiająca. Za szafę trzeba zapłacić od 6 do 8 tysięcy euro, a za łóżko nawet 18 tysięcy euro!

Steampunk we wnętrzach to z pewnością nie styl dla każdego, dlatego zwykle traktuje się go jako ciekawostkę. Popularność tego nurtu na całym świecie każe jednak zwrócić uwagę na ludzi, którzy w tym stylu tworzą i projektują. Przenikające się style łatwo bowiem czerpią pomysły z innych koncepcji.

Data dodania: 13.03.2013