Świat designu cały czas zaskakuje. Projekty lamp Yeny Young oraz studia Daevas utwierdzają w tym, że jeszcze nie raz ujrzymy przedmiot, który potrafi przykuć uwagę swoim niekonwencjonalnym wyglądem.

Azjatycka lekkość

„Bamboo wife” to tradycyjna koreańska poduszka wykonana z bambusa. Pełni ona szczególnie ważną rolę latem. Jej zadaniem jest chłodzenie ciała w upalne noce. Była ona również inspiracją dla Yeny Young, która stworzyła „Wooden wife”. Nowa wersja poduszki nawiązuje do pierwowzoru przede wszystkim cylindrycznym kształtem. Została jednak wzbogacona o nietypową funkcjonalność. W jej wnętrzu umieszczono żarówkę. W połączeniu z strukturą geometrycznej siatki uzyskano niesamowity efekt. Wydzielane od wewnątrz światło generuje interesujące cienie na ścianie. „Wooden wife” wykonana jest z drewna klonu europejskiego. Jest dostępna w dwóch rozmiarach: 250×500 mm oraz 900 x 250 mm. Ręcznie robione lampy można również nabyć w wersji do zawieszenia na suficie.

W głowie się nie mieści

Zupełnym przeciwieństwem „Woodem wife” jest lampa „Inside Out” autorstwa studia Daevas z siedzibą w Mediolanie. Głównym celem projektu było ukazanie zmiennych właściwości betonu. Z tego względu jeden profil został wykonany w czystej, surowej postaci. Drugim natomiast przyozdobiono spiralami. Taki zabieg ma gwarantować harmonię całej kompozycji. Dopełnieniem projektu jest mosiężny klosz. Lampa ma wysokość 47 cm i waży 6 kg.

Autor: Radosław Kaczmarek

Data dodania: 30.07.2015