Ciężko jest sobie wyobrazić dom jednorodzinny bez schodów. Oczywiście można natrafić na domy parterowe, jednak nawet w tego typu budowlach schody znajdują się po to, by można było bez problemu dostać się do piwnicy czy na poddasze. Ich ważną częścią jest balustrada. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie, czy jest ona wciąż jedynie elementem dodatkowym, czy może raczej to nieodłączny fragment, który jest równie istotny, jak same schody?

Rodzaje balustrady

Wraz z coraz częściej spotykaną tendencją do projektowania domów w stylu nowoczesnym zwiększyły się też możliwości wyboru materiału, z jakiego balustrada będzie wykonana. Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem, jaki bierzemy pod uwagę przy wyborze, jest to, z czego i jak zrobione są same schody. Pierwszą opcją, jaką możemy spotkać, jest balustrada wykonana z drewna. Atutem jest to, że jest ono przyjemne w dotyku i może nieźle wkomponować się w stylistykę wnętrza.

Absolutnie nie da się nie wspomnieć o stali, która z kolei w przeciwieństwie do drewna idealnie harmonizuje się z innymi materiałami. Ponadto dostępna jest ona niemalże w każdej kolorystyce, co niewątpliwie jest dużym plusem przy projektowaniu własnego gniazdka. O wiele rzadziej spotykanym rodzajem jest balustrada ze szkła. Co prawda jest to wybór kosztowny, ale z pewnością bardzo ekskluzywny, a także wnoszący do pomieszczenia sporo luksusu i wysokiego standardu.

 

źródło: Fontanot Shop

 

Czy jest sens montować balustradę na schody?

Oczywiście, że tak! Balustrada to przede wszystkim twoje bezpieczeństwo. Mimo pozornie niegroźnego miejsca (takiego, w którym nie ma zbyt wielu czynników mogących zagrażać twojemu życiu i zdrowiu), jakim jest własny dom, może niestety przytrafić się nieszczęśliwy upadek, a wtedy funkcja ochronna barierki może okazać się niezbędna.

Oprócz nadrzędnej roli zabezpieczającej balustrada pełni też funkcję dekoracyjną wnętrza. O tym, jak mocno wpłynąć może na ciekawą i przyjemną dla oka aranżację, świadczy chociażby wcześniej wspomniana mnogość możliwości wykonania tej części schodów. Co za tym idzie, ilość materiałów, które mogą zostać użyte do stworzenia barierki, wpływa pozytywnie na ilość wariantów projektowania i wypełniania wnętrza.

Podsumowanie

Balustrada to nie jedynie element poboczny, ale niezastąpione ogniwo będące częścią schodów. Z biegiem czasu przestała być postacią drugoplanową. Poprzez swoje możliwości oraz funkcjonalność nabrała rangi elementu głównego i obecnie gra pierwsze skrzypce przy doborze odpowiednich schodów w naszych domach.

Artykuł powstał we współpracy z marką Fontanot Shop.

Data dodania: 23.01.2019