Montaż drzwi, wbrew pozorom, nie jest bardzo trudnym zadaniem. Montaż standardowych drzwi może wykonać właściwie każdy, kto ma smykałkę do majsterkowania oraz dysponuje kilkoma prostymi narzędziami.

Jeżeli chcemy pozbyć się starych drzwi albo kupiliśmy mieszkanie w stanie deweloperskim i pragniemy zaoszczędzić pieniądze, rezygnując z usług fachowców, możemy samodzielnie zamontować drzwi. Co nas czeka po zakupie odpowiedniego kompletu?

Teraz technologia montażu w większości polega na wstawieniu ościeżnicy w otwór i opianowaniu jej dookoła – wyjaśnia Krzysztof Okrzesik, Specjalista ds. Sprzedaży w firmie EBROJeżeli samemu chce się przystąpić do montażu, należy uważnie przeczytać gwarancję – podkreśla.

 Ekspert przekonuje, że montaż drzwi można przeprowadzić samemu o ile ma się talent do majsterkowania.

Czasami jednak potrzebna jest druga osoba, ze względu na ciężar niektórych drzwi. Oczywiście nie zapominajmy o odpowiednim przygotowaniu narzędzi – dodaje Krzysztof Okrzesik

Ile kosztują drzwi wewnętrzne?

Zanim przejdziemy do opisu montażu, warto przytoczyć kilka faktów związanych z zakupem drzwi. Większość drzwi produkowanych przez firmy, które znamy z gazetowych i telewizyjnych reklam, kosztuje w przedziale od 400 do 1300 złotych. Są jednak również produkty z nieco wyższej półki.

Za większą cenę dostajemy wydłużony okres gwarancji, lepszą jakość oraz produkt, spełniający dodatkowe wymogi  – tłumaczy Krzysztof Okrzesik.

Jak znaleźć odpowiednie drzwi?

Na rynku dostępnych jest tyle modeli drzwi, że każdy znajdzie coś dla siebie: od koloru białego po dekory w różnych odcieniach drewna. Standardowo mamy do wyboru cztery typy drzwi: 60, 70, 80 i 90. Ponadto można zrobić drzwi na zamówienie.

Framuga, w której umieszczone są drzwi, profesjonalnie nazywana jest ościeżnicą. Jej wymiary podlegają ogólnie przyjętym standardom, dzięki czemu wymiana drzwi nie musi wiązać się z zakupem nowego obramowania. Zazwyczaj jednak drzwi kupuje się w komplecie z ościeżnicą. Nabycie obu tych elementów naraz gwarantuje to, że będą one odpowiednio dopasowane. Ważna przy zakupie drzwi w ościeżnicą będzie grubość ściany. Jeśli nie mamy pewności, czy dobrze zmierzyliśmy jej grubość, możemy zakupić tzw. ościeżnicę regulowaną. Zazwyczaj jesteśmy w stanie dopasować ją do ściany, której grubość waha się od 11,5 do 32 cm. W przeciwnym wypadku wystarczy nam tzw. ościeżnica stała.

Kolejnym ważnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę przy zakupie jest umiejscowienie zawiasów. Jeżeli zawiasy znajdują się po lewej stronie, mamy do czynienia z lewymi drzwiami. Drzwi prawe mają zawiasy, zamontowane po prawej stronie. Warto pamiętać o tym w trakcie zakupów, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Drzwi różnią się też materiałami, z których są wykonane. Najprostsze modele wykonane są z MDF-u – tworzywa drewnopochodnego, pokrytego specjalną folią, np. PCV. Można również zakupić drzwi drewniane.

Czy każde drzwi można zamontować w każdym mieszkaniu/domu?

Jakie narzędzia będą potrzebne do montażu drzwi? 

Istnieje pewien zestaw narzędzi, bez których trudno będzie zamontować drzwi.

Są to:

  • Poziomica
  • Kątownik
  • Wiertarka z udarem i wiertło widiowe
  • Młotek
  • Śrubokręt
  • Kliny
  • Kołki rozporowe
  • Rozpórki montażowe
  • Pianka montażowa (poliuretanowa)
  • Silikon
  • Nóż

Przygotowanie ściany do montażu

Jeżeli chcemy wymienić framugę na nową, powinniśmy wyjąć starą ościeżnicę ze ściany. W tym celu możemy użyć młotka. Przy doborze ościeżnicy powinniśmy pamiętać, aby między ościeżnicą a ścianą zostawić ok. 2 cm luzu. Krawędzie ścian w otworze drzwiowym muszą być równe, dlatego należy zniwelować niedoskonałości, a miejsca, w których brakuje tynku, uzupełnić zaprawą murarską lub, w przypadku niewielkich ubytków, pianką montażową.

Po wyschnięciu ościeży ścianę szlifujemy i oczyszczamy z pyłu (np. przy pomocy ssawki odkurzacza), a następnie przecieramy ścianę i ościeżnicę wilgotną szmatką. Dopiero, gdy powierzchnia wyschnie, możemy przystąpić do montażu. Istotne jest to, aby zachować odpowiednie wymiary ościeży oraz sprawdzić za pomocą poziomicy piony i poziomy.

Wstawianie ościeżnicy

Po wstawieniu ościeżnicy do otworu drzwiowego należy unieruchomić ją oraz zablokować z góry, później po bokach i z dołu drewnianymi klinami. Za pomocą kątownika upewniamy się, czy w każdym narożniku zachowany jest kąt prosty – jeżeli nie, poluzowujemy odpowiednie kliny.

Staranne ułożenie framugi, z zachowaniem kąta o szerokości 90 stopni, jest kluczowe dla prawidłowego montażu drzwi. Piony i poziomy kontrolujemy za pomocą poziomicy.

Możemy kilkukrotnie przymierzyć skrzydło drzwiowe, aby upewnić się, czy będzie pasowało. Po dokonaniu dokładnych pomiarów, przy użyciu wiertła o odpowiedniej grubości, wiercimy otwory montażowe w ościeżnicy. Dopiero przez nie będziemy wiercić otwory w ścianie (minimum 3 na każdy słupek ościeżnicy). Otwór powinien być głębszy o 1-1,5 cm od kołka rozporowego. Ościeżnicę przymocowujemy do ściany za pomocą kołków. Dokręcamy zawiasy – szczelinę między drzwiami a ościeżnicą regulujemy, dokręcając i poluzowując śruby.

Uszczelnianie ościeżnicy

Nakładamy rozpórki montażowe, aby zabezpieczyć ościeżnicę przed wypchnięciem z właściwego położenia, kiedy pianka zacznie pęcznieć. Szczeliny między ościeżnicą i murem czyścimy, a ościeżnicę zabezpieczamy przed zabrudzeniem taśmą malarską. Uszczelniamy pianką montażową przestrzeń między ościeżnicą a ścianą (należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Piankę ostrożnie wstrzykujemy za pomocą pistoletu tak, aby po rozprzężeniu nie wystawała za drzwi. Ponieważ pianka puchnie, trzeba zostawić dla niej odpowiednio dużo miejsca – ok. 50% przestrzeni (jeżeli szczelinę wypełnimy zbyt dużą ilością pianki, ościeżnica się wygnie.) Zdejmujemy rozpory. Po utwardzeniu pianki usuwamy kliny i uzupełniamy pianką powstałe ubytki. Po wyschnięciu pianki jej nadmiar usuwamy nożem.

Jak zakończyć montaż?

W razie konieczności, aby zabezpieczyć ościeżnicę przed wilgocią i uniemożliwić dostanie się wody do środka, warto pokryć ją warstwą silikonu tam, gdzie styka się ze ścianą i podłogą. Na koniec usuwamy folię ochronną ze skrzydła drzwiowego i montujemy drobne elementy np. klamki. Miejsca, gdzie znajdują się śruby, możemy zakryć zaślepkami.

Jakiego rodzaju drzwi najłatwiej jest zamontować?

– Ogólnie rzecz biorąc zasada montażu jest taka sama przy każdych drzwiach – wyjaśnia Krzysztof Okrzesik. – Moim zdaniem to, jakiego rodzaju drzwi najłatwiej jest zamontować, zależy przede wszystkim od doświadczenia osoby montującej, a nie od rodzaju drzwi.

Jednak – gdy niespecjalnie radzimy sobie ze sprawami technicznymi lub nie mamy czasu by dobrze się w nie zagłębić – lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Naprawa ewentualnych błędów może bowiem kosztować więcej niż usługa montażu wykonana przez fachowców.

Data dodania: 19.10.2011