Któż z nas nie chciałby zrelaksować się na wygodnym fotelu pośród ogrodowej zieleni? Tarasy i ogrody są dla nas bardzo ważne, bo są to miejsca kontaktu z naturą. Jeśli planujesz aranżację swojej zielonej przestrzeni musisz pamiętać o kilku elementach. Przede wszystkim potrzebne są wygodne meble ogrodowe, ozdobne krzewy i rośliny oraz dekoracje, które nadadzą miejscu charakteru.

Meble ogrodowe – rodzaje i charakterystyka

Przed kupnem wyposażenia do ogrodu należy dobrze rozplanować przestrzeń. Najlepiej jest podzielić ją na strefy funkcjonalne, które będą ze sobą spójnie połączone. Trzeba zachować porządek i harmonię, bo niechlujne rozstawianie przedmiotów i sadzenie roślin negatywnie wpływa na nasz nastrój i samopoczucie. Nie da się ukryć, że centralne miejsce w ogrodzie powinien zająć zestaw wypoczynkowy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów mebli ogrodowych. W ostatnim czasie ogromną popularność zyskały meble z technorattanu, które wyglądają jak z naturalnego włókna rattanowego, ale są trwalsze i proste w utrzymaniu. Nie wymagają one specjalnej pielęgnacji czy impregnacji, wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką. Technorattan jest odporny na wilgoć i niskie temperatury, więc w okresie zimowym wystarczy nakryć meble pokrowcem albo przenieść w suche i ciepłe miejsce. Oczywiście nadal na topie są meble drewniane, które idealnie pasują do ogrodowej zieleni. Decydując się na meble z tego materiału trzeba pamiętać o ich odpowiedniej ochronie. Na wygląd drewna wpływa niska temperatura i wilgoć, dlatego należy stosować farby impregnujące. Wiele osób decyduje się także na meble aluminiowe. Są one lekkie i wygodne, a dodatkowo wyglądają nowocześnie i modnie. Ten materiał uwielbiają amatorzy minimalistycznego stylu. Oczywiście na rynku można znaleźć jeszcze meble plastikowe, ale z przekonaniem można stwierdzić, że coraz mniej użytkowników decyduje się właśnie na takie zestawy ogrodowe. Przy wyborze mebli warto najpierw zmierzyć dostępne miejsce. Nie powinny one zagracać przestrzeni, tylko spójnie się z nią komponować. Wiele wysokiej jakości zestawów wypoczynkowych dostępnych jest na: homegarden.com.pl. Warto także sprawdzić czy meble są wygodne i funkcjonalne.

Rośliny

W ogrodzie nie może zabraknąć kwiatów i roślin. Wybierając gatunki roślin najlepiej jest sprawdzić jak wymagające są to kwiaty i rośliny. Jeśli nie mamy czasu na codzienną pielęgnację ogrodu, warto zainwestować np. w tuje lub choinki, które nie potrzebują wiele, by ładnie wyglądać. Podobnie rzecz się ma z kwiatami. Wybór rodzajów kwiatów jest ogromny, więc warto zdecydować się na jeden lub dwa, które będą dobrze rozwijać się obok siebie. Oczywiście wyznaczając miejsca zasadzenia roślin, należy kierować się zasadą symetrii i wybrać przewodnią konwencję. Warto trzymać się zasady „mniej znaczy więcej”. I co ważne, należy sprawdzić do jakich rozmiarów wyrosną rośliny i jak wyglądają rozwinięte pędy. Może się okazać, że wyrośnięte krzewy nie wyglądają estetycznie, a kwiaty rosną w nieładzie. Uzupełnieniem roślin ogrodowych są oczywiście ozdobne kamienie, którymi można udekorować ścieżkę lub wysypać grządki. Trzeba pamiętać o odpowiednim nawożeniu ziemi, by rośliny rosły zdrowe i piękne. Jeśli planujemy sadzić warzywa i owoce, warto oddzielić od siebie części z kwiatami i warzywami. Ład i porządek w ogrodzie daje poczucie spójności i jest bardzo atrakcyjny wizualnie.

Dekoracje

Oczywiście nie można zapomnieć o udekorowaniu przestrzeni ogrodowej. Doskonale sprawdzają się lampy LED-owe, świetliki i pochodnie. Poza tym, w prosty sposób można przygotować lampiony w słoikach. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu można zbudować przyjemny klimat i miłą atmosferę. Warto także pamiętać o ozdobnych doniczkach i dekoracjach ogrodowych np. figurkach z gliny czy brązu. Żeby urządzić ogród wystarczy mieć pomysł i odrobinę fantazji. Ważne, by w ogrodzie widoczny był styl przewodni, bardzo ładnie wygląda również kolor przewodni np. czerwone kwiaty wśród zieleni.

Data dodania: 18.04.2019