Odpowiednio dobrane drzwi do łazienki to jeden z elementów, który wpływa na komfort użytkowania tego pomieszczenia. Planując zakup drzwi do łazienki, należy jednak pamiętać o ściśle określonych zasadach i wymogach prawnych, które zapewnią pełną funkcjonalność łazienki oraz odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa budowlanego drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz oraz mieć nie mniej niż 0,8 m szerokości i 200 cm wysokości w świetle ościeżnicy. Każde drzwi łazienkowe powinny posiadać otwory wentylacyjne, zapewniające prawidłową wentylację.

Drzwi otwierane na zewnątrz

Ważny jest sposób otwierania drzwi łazienkowych. Mogą być prawe – otwierane zgodnie z ruchem wskazówek zegara albo lewe – otwierane w przeciwnym kierunku. Zawsze jednak muszą otwierać się na zewnątrz – przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. W przypadku wyboru drzwi do łazienki częstym problemem jest niewielki rozmiar tego pomieszczenia lub przedpokoju. Należy wtedy zadbać, aby drzwi otwierały się swobodnie i nie blokowały przejścia. W samej łazience zwróćmy uwagę na to jak otwierają się drzwiczki od szafek, tak żeby w żaden sposób nie przeszkadzały otwieraniu i zamykaniu drzwi.

Wentylacja

Łazienka jest pomieszczeniem, które jest narażone na bardzo wysoki poziom wilgotności.

– Wentylacja w drzwiach łazienkowych jest niezbędna. Wymagania polskich norm dotyczących wentylacji w budynkach mieszkalnych określają ilość powietrza wymienianego w domu. Zgodnie z tymi wymaganiami, strumień powietrza, które musi być usuwane z pomieszczeń to odpowiednio: w łazience z WC lub bez: 50 m3/h, w wydzielonym WC: 30 m³/h, więc inspektor nadzoru budowlanego będzie wymagał wentylacji w drzwiach łazienkowych – mówi Przemysław Rażniewski, Kierownik ds. Marketingu Door-Pol.

Najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem jest kratka wentylacyjna montowana w drzwiach. Jest to wyjście, które spełnia wymogi prawa budowlanego mówiące o tym, że sumaryczny przekrój otworów dla dopływu powietrza musi być nie mniejszy niż 0,022 m².

Innym rozwiązaniem popularnym w wielu domach są tuleje wentylacyjne, czyli otwory wentylacyjne, które są osłonięte ozdobnymi nakładkami. Ten sposób wentylacji nie spełnia jednak wymagań prawnych – dają one zbyt małą powierzchnię dla cyrkulacji powietrza. Zamiast spełniającej przepisy kratki wentylacyjnej można również zastosować podcięcie wentylacyjne – od spodu wycina się w drzwiach szczelinę, tworząc przestrzeń między drzwiami a podłogą. Odpowiedniej wielkości szczelina spełnia warunek prawa budowlanego dotyczący wentylacji.

– Ponieważ łazienka jest pomieszczeniem o dużej wilgotności, bez wentylacji istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia pleśni w łazience – tłumaczy Przemysław Rażniewski.

Jaki rodzaj drzwi najlepiej wybrać do łazienki?

Wygląd, poza funkcjonalnością, to jedno z głównych kryteriów wyboru drzwi. Drzwi powinny pasować przede wszystkim do wnętrza łazienki i dodatkowo komponować się z przedpokojem.

Drzwi drewniane – ponadczasowe piękno jest zawsze modne

Jeżeli decydujemy się na zastosowanie drzwi drewnianych, musimy dobrze dobrać gatunek i odcień drewna, ponieważ nie wszystkie pasują do każdego wnętrza i jego wystroju. Do tradycyjnej stonowanej łazienki dobieramy klasyczne modele drzwi charakteryzujące się naturalnym odcieniem drewna i prostą formą. Kolor drzwi należy dopasować do całości wnętrza, a nie tylko do jednego z jego elementów – na przykład do podłogi albo okna.

Drzwi z szybą – doświetlenie małej łazienki

Najpopularniejsze modele łazienkowych drzwi wyposażone są zazwyczaj w matową lub zdobioną szybkę. Zmatowienie szybki zapewnia poczucie intymności podczas korzystania z łazienki. Oprócz istotnej estetycznej roli szyba w drzwiach łazienkowych, pełni również funkcję praktyczną. Sprawia bowiem, że do łazienki dostaje się dzienne światło, dzięki czemu ciemniejsze wnętrza można w naturalny sposób doświetlić.

Drzwi szklane lub w większości przeszklone – więcej przestrzeni

Ze względu na swój subtelny, a zarazem szykowny charakter szklane drzwi doskonale prezentują się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych łazienkach. Drzwi nie przytłaczają wnętrza ciężką drewnianą obudową – wykonane są zazwyczaj z lekkiej tafli szkła bezpiecznego, szlifowanego na krawędziach. Drzwi szklane powiększają przestrzeń i dostarczają wiele światła.

W ofercie rynkowej dostępne są różne rodzaje szkła: ornamentowe, matowe, przezroczyste, półprzezroczyste, a nawet witrażowe. Dzięki użyciu specjalnie barwionego szkła, kolorystyka drzwi może zmienić się w zależności od zastosowanego rodzaju oświetlenia.

Drzwi przesuwne – kiedy brakuje nam miejsca

Stosowane wszędzie tam, gdzie jest niewiele miejsca i normalne drzwi po otwarciu utrudniają poruszanie się lub uniemożliwiają umeblowanie łazienki.

Drzwi naścienne mogą być jednoskrzydłowe, wtedy skrzydło drzwi odsuwa się na jedną stronę ściany. Drzwi dwuskrzydłowe mogą być dwustronne – wtedy każde ze skrzydeł odsuwa się na inną stronę.

Drzwi przesuwne to dobre rozwiązanie w małym pomieszczeniu, gdzie liczy się każdy centymetr. Tego rodzaju drzwi otwierają się i zamykają, poruszając się wzdłuż linii ściany. Równie wygodne mogą się okazać drzwi harmonijkowe. Jeśli zdecydujemy się na takie drzwi, lepiej je montować w odpowiednio szerszym otworze, ponieważ po otwarciu zmniejszają one jego szerokość.

Aby dobrze dobrać drzwi do łazienki, należy kierować się następującymi zasadami: model drzwi powinien pasować do wystroju wnętrza, a ich kolor powinien być dopasowany do całego wnętrza.

– Łazienka to pomieszczenie, które wymaga zapewnienia wyjątkowej intymności. W tym celu, w drzwiach łazienkowych warto montować zamek pozwalający zamknąć pomieszczenie od wewnątrz. Kiedyś standardowo wybierano do łazienki drzwi z częściowym przeszkleniem. Dziś przestało to być regułą. Ważniejsze jest to, by podkreślały charakter pomieszczenia, idealnie komponując się z drzwiami do innych pokoi – mówi Adam Hucz, odpowiedzialny za markę INVADO.

Białe drzwi nadają się jedynie do jasnych i pełnych światła łazienek. Nie się sprawdzą się natomiast w ciemnych pomieszczeniach. Z powodzeniem możemy łączyć białe akcenty z drewnianymi drzwiami. Ciemne drzwi stosujemy we wnętrzach stylowych, choć mogą być też istotnym elementem wystroju nowoczesnych wnętrz awangardowych. Trzeba jednak uważać, aby nie zdominowały pomieszczenia.

Podsumowując, wybierając drzwi do łazienki warto pamiętać, że w dużych wnętrzach dobrze sprawdzają się drzwi pełne, natomiast w małych – przeszklone, które dobrze doświetlą całą łazienkę. Drzwi muszą także stanowić integralny element całego mieszkania. I zapewniać nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Data dodania: 09.01.2012