Coraz chętniej przestrzeń relaksu organizujemy na świeżym powietrzu. Najczęściej wykorzystujemy balkony i tarasy, meblujemy dedykowany meblami, dekorujemy roślinami oraz światłem, a wszystko po to, by po ciężkim dniu pracy lub też na urlopie odpocząć w spokoju i komforcie. Pomysłów na przestrzeń tarasową jest sporo, a to, w jaki sposób zaaranżujemy miejsce, jest zależne od wielkości powierzchni oraz naszych potrzeb i sposobu spędzania czasu wolnego.

Co położyć na podłogę?

Bardzo ważnym elementem wykończenia tarasu jest wybór odpowiedniej podłogi. Sklep z deskami tarasowymi oferuje cały szereg propozycji począwszy od drewnianych, a na kompozytowych skończywszy. Wśród tych pierwszych rozróżniamy również te produkowane z drewna egzotycznego lub też krajowego, a coraz większą popularnością cieszy się termodrewno. Poza tym w ofercie znajdziemy same deski lub też gotowe systemy tarasowe we wszystkich możliwych kolorach, układach i kształtach z legarami i elementami mocującymi.

Moda na drewno egzotyczne

Taki sposób wykończenia tarasu należy do najmocniejszych i najtrwalszych. Podstawą konstrukcji są deski wykonane z twardego drewna o bardzo wysokiej gęstości. Na przykład gatunki takie jak tek, ipe (lapacho), bangkirai, merbau nadają się do zastosowań zewnętrznych, ponieważ są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Duża oleistość sprawia, że nie chłoną wody, a tym samym nie stanowią pożywki dla grzybów czy pleśni. Poza tym to twarde drewno jest odporne na ścieranie i w związku z tym podłogę możemy zbudować nawet na poziomie gruntu.

Europejskie propozycje

Ciekawe propozycje znajdziemy również w katalogu desek na przykład z modrzewia syberyjskiego i sosny koreańskiej. To niezwykle twardy materiał i odporny na działanie warunków atmosferycznych, a srebrnoszary kolor modrzewia jest uznawany za najpiękniejszy z możliwych tarasowych wybarwień. Z rodzimych gatunków Polacy często decydują się na jesion, dąb, modrzew europejski, sosnę, świerk.

Co to jest termodrewno?

Termodrewno powstaje na skutek poddania drewna (najczęściej jest to jesion, buk, dąb i sosna) działaniu wysokiej temperatury nawet do 200°C. Bez użycia żadnych środków chemicznych otrzymujemy niezwykle trwały materiał, ponieważ proces zabija wszystkie mikroorganizmy, a tym samym sprawia, że deski są odporne na wilgoć, pleśń czy też grzyby. Poza tym dzięki takiemu przygotowaniu dość specyficzne rodzime gatunki zyskują bardzo dużą odporność na pęcznienie czy kurczenie się pod wpływem na przykład temperatury. Z drugiej strony przy montażu desek z termodrewna należy zwracać szczególną uwagę na wkręty, ponieważ zwiększona kruchość materiału sprawia, że łatwo ulega on rozłupaniu. W wyniku procesu widać, że zmienia się kolor drewna i wyglądem bardziej zaczyna ono przypominać gatunki egzotyczne.

Popularne kompozyty

Najważniejszymi cechami podłogi na tarasie lub balkonie powinny być trwałość i estetyka. Modne deski drewniane szczególnie te z drewna egzotycznego bardzo dobrze sobie z tymi zadaniami radzą. Coraz bardziej popularne są tańsze deski kompozytowe. Żeby poznać ich różnorodność, kliknij tutaj. Ten nowoczesnym materiał powstaje z wiórów drzewnych i tworzywa sztucznego i warto wybierać deski bardzo dobrego gatunku, by długo cieszyć się rewelacyjną podłogą, która dodatkowo jest bardzo łatwa w utrzymaniu.

Dobrej jakości deski kompozytowe są niezwykle odporne na działanie warunków atmosferycznych, zmiennych temperatur oraz ścieranie czy ściskanie. Poza tym rewelacyjnie wyglądają. Bardzo dobre parametry sprawiają, że bez problemu możemy je położyć nawet na gruncie utwardzonym, wyrównanym lub też na dedykowanych legarach. Deski kompozytowe do złudzenia przypominają naturalne drewno, a dzięki różnym wykończeniom i całemu bogactwu kolorystycznemu można nadać przestrzeni dokładnie taki charakter, jaki chcemy. Poza tym niewątpliwą zaletą takiej konstrukcji jest to, że nie trzeba jej regularnie konserwować.

Taras czy też balkon niezaleznie od tego, czy planujemy go w domu mieszkalnym czy też letniskowym, coraz częściej staje się przedłużeniem mieszkania. Wybór odpowiedniej podłogi w pewien sposób będzie się więc wpisywał w aranżację nie tylko przestrzeni wypoczynku, ale również pewnej całości. Stąd też widać tarasy minimalistyczne, wykorzystujące jasne barwy i wiele źródeł światła oraz takie ukierunkowene na ekologiczny model życia.

Data dodania: 06.06.2018