Jednym ze sposobów na uzyskanie efektownej podłogi jest łączenie ze sobą kilku różnych materiałów. Często jest to jednak konieczność, ze względu na użycie różnych materiałów w poszczególnych pomieszczeniach. W kuchni najczęściej używamy płytek, w salonie natomiast coraz chętniej montujemy parkiety drewniane lub panele. W nowoczesnych projektach rzadko rozdziela się te dwa pomieszczenia, dlatego problem łączenia różnych rodzajów podłóg dotyka coraz więcej inwestorów. Musimy bowiem postarać się o to, aby połączenie spełniało zarówno kryteria estetyczne, jak i funkcjonalne.
Materiały do wykończenia podłóg dobiera się ze względu na ich przeznaczenie – biorąc pod uwagę ich właściwości. Podstawową zaletą płytek ceramicznych czy kamienia jest odporność na ścieranie i wilgoć. Podłoga drewniana natomiast niejednokrotnie podnosi wartość mieszkania, jest synonimem luksusu. Panele ze względu na łatwość montażu bardzo często znajdują zastosowania w wykończeniu salonu czy przedpokoju. Co jednak, kiedy trzeba połączyć te rodzaje posadzek?
Przy układaniu różnych rodzajów posadzek, szczególną uwagę należy zwrócić na kolejność układania materiałów. Zarówno z technicznego jak i praktycznego punktu widzenia, wygodniej nam będzie najpierw zająć się położeniem kamienia czy ceramiki. Przed ułożeniem podłogi drewnianej czy paneli muszą się bowiem zakończyć wszelkie „mokre” prace. Ponadto drewno w zetknięciu z klejem do kamienia może ulec trwałym uszkodzeniom.
Podłoga w poziomie
Niezwykle istotne jest aby wszystkie posadzki wykonane zostały w jednym poziomie. Często jest to duży problem ponieważ materiały podłogowe mają różną grubość.
Zazwyczaj gra toczy się o kilka milimetrów, ale to właśnie od tych kilku milimetrów zależy wygląd i idealna płaszczyzna oraz bezpieczeństwo i funkcjonalność podłogi.
Popularnym rozwiązaniem na uzyskanie równego podłoża w przypadku paneli jest wylewka samopoziomująca. Należy zwrócić uwagę na rodzaj podłoża na które ma zostać wylana masa , a także na nierówności i ich skalę, aby dobrać odpowiednią grubość warstwy. Należy pamiętać, aby po wyschnięciu oczyścić wylewkę z piachu czy grudek betonu. Ostatnim elementem jest podkład pod panele.
W przypadku płytek mamy większe możliwości zniwelowania różnicy poziomów, ze względu na możliwości użycia klejów o różnej grubości. Niektóre kleje cienkowarstwowe stosuje się w warstwie do 5 mm. Kleje grubowarstwowe, można stosować w warstwie do 20 mm, a bardziej uniwersalne, stosuje się w warstwie od 2 do 10 mm.
Użycie odpowiedniego kleju pomoże nam również w uzyskaniu równego podłoża. W przypadku nierównych powierzchni możemy użyć kleju grubowarstwowego lub zastosować dodatkowo masę niwelującą. W pierwszym przypadku z użyciem kleju – oszczędzamy na czasie, nie musimy czekać aż masa niwelująca wyschnie. Wyrównywanie i przyklejanie wykonujemy za jednym razem. Drugie rozwiązanie jest droższe i wydłuża czas realizacji. Natomiast gdy mamy do czynienia z równym podłożem używamy kleju cienkowarstwowego.
Jeżeli chodzi o poziomowanie pod parkiet drewniany, podobnie jak w przypadku paneli podłogowych stosuje się wylewki samopoziomujące. W zależności od grubości warstwy rozróżniamy masy szpachlowe, wygładzające – o mniejszej grubości warstwy wyrównującej. Masy niwelujące i wypełniające – o większej grubości warstwy wyrównującej, stosujemy w przypadku gdy musimy wypełnić dziury lub nierówności.
Wykończenie połączeń
Aby łączenie wyglądało estetycznie, należy wykonać je odpowiednią metodą. Podstawową sprawą, o którą należy zadbać to bezpieczeństwo w przemieszczeniu. Miejsce łączenia powinno być jak najbardziej płaskie i niewidoczne. Gdy jednak mamy do czynienia ze zbyt dużą szczeliną i wyszczerbionymi krawędziami musimy zastosować różnego rodzaju wykończenia – takie jak wypełnienie innym materiałem czy profile podłogowe. W doborze profili musimy być ostrożni, aby nie zepsuć zamierzonego efektu.
Profile wykonane są w różnych kolorach i z różnych materiałów takich jak aluminium czy tworzywo sztuczne. Najczęściej stosuje się je w przypadku, gdy jeden z zastosowanych materiałów to posadzka nieprzytwierdzona na stałe do podłoża (np. panele laminowane). Przy użyciu profili jesteśmy w stanie w pewnym stopniu zniwelować różnicę wysokości posadzek, trzeba jednak pamiętać, że spada wtedy wartość estetyczna połączenia.
W przypadku gdy krawędzie posadzek znajdują się na tym samym poziomie, można zastosować mniej widoczne i bardziej „czyste” formy wykończeń.
Jednym z popularnych rozwiązań jest twardy korek. Jest to element, który pozwoli podłodze drewnianej „pracować”. Można go malować lub lakierować. Należy pamiętać, że należy go stosować przed położeniem płytek ceramicznych. W innym przypadku próbując wcisnąć korek w szczelinę, może on się rozpadać. Jego duża zaletą jest izolacja, można więc stosować go przy łączeniu drewna z ogrzewaną posadzką z płytek lub kamienia.
Oczywiście na rynku dostępna jest także masa korkowa lub innego rodzaju masy elastyczne jak Sikaflex. W tym przypadku nie będziemy musieli martwic się o pękanie korka. Jeżeli chodzi o spoiny elastyczne należy stosować je w ostatnim etapie prac, po położeniu posadzki. Elastyczne spoiny najlepiej sprawdzają się w połączeniu drewna z kamieniem lub gresem – profesjonaliści dopasują także ich kolor do koloru podłogi.
Data dodania: 23.08.2013