Stopień połysku lakieru jest równie ważny jak jego twardość czy odporność na ścieranie. Odpowiednio dobrany, pozwoli osiągnąć pożądany wygląd parkietu.

Wybierając stopień połysku lakieru, zazwyczaj musimy podjąć decyzję, czy ma być on matowy, z połyskiem czy być może pośredni, czyli tzw. półmat. Który z nich jest najlepszym rozwiązaniem? Wszystko zależy od tego jaki charakter chcemy nadać wnętrzu.

Blask podłogi

Zastosowanie lakieru z połyskiem pozwala na uzyskanie błyszczącej powierzchni, która odbija bardzo dużo światła (stopień odbicia wynosi aż 70%). Dzięki temu pomieszczenie jest mocno rozświetlone. Dla jednych może kojarzyć się to z luksusem, a dla innych z nienaturalnym wyglądem posadzki. Przy połysku zabrudzenia są jednak bardziej widoczne, niż w przypadku użycia matowych bądź półmatowych lakierów.

Natura na pierwszym miejscu

Lakier matowy gwarantuje z kolei brak jakiegokolwiek połysku. Jest on ceniony przez osoby , które chcą podkreślić naturalny wygląd drewna. Ze względu na wysokie tłumienie odbicia światła, mat zalecany jest do pomieszczeń jasnych bądź mocno oświetlonych. Pozwala także na zamaskowanie nierówności drewna czy też śladów zużycia. Matowe wykończenie sprawia jednak, że z podłogi trudniej usuwa się zabrudzenia.

Spokój i elegancja

Półmat jest połączeniem lekkiego połysku i naturalnego wyglądu drewna. Użycie takiego lakieru sprawia, że podłoga jest lekko rozświetlona i ma spokojny charakter. 

Wybór lakieru może być kluczowy dla finalnego wyglądu zaaranżowanego wnętrza. Niezależnie od wyboru stopnia połysku, nie możemy zapominać o jego właściwościach, które pomogą chronić podłogę przed czynnikami mechanicznymi i chemicznymi. Tylko wtedy unikniemy szybkiego niszczenia i zabrudzenia posadzki.

Data dodania: 30.04.2015