Remont kuchni to duże przedsięwzięcie i nie lada wyzwanie, które wymaga nie tylko sporych nakładów finansowych, ale również dobrego planu i przygotowania. W zależności od tego, czy kuchnia ma być tylko odświeżona, czy przewidywany jest gruntowny remont kuchni, należy zaplanować poszczególne etapy prac, zakupić potrzebny materiały i znaleźć ekipę, która wykona pracę.
Remont kuchni krok po kroku
Kuchnia musi być zaprojektowana tak, aby była funkcjonalna, ale również estetyczna. To miejsce, w którym przygotuje się posiłki, a także spędza czas z rodziną czy znajomymi. Warto dokładnie rozplanować poszczególne elementy tak, aby każdy czuł się dobrze w pomieszczeniu. Do remontu kuchni należy przygotować się z wyprzedzeniem, warto dać sobie czas na wybór materiałów czy sprzętu AGD, sprawdzić, ile kosztuje remont kuchni. Prace remontowe powinny wyglądać następująco:
- Projekt kuchni,
- Wybór ekipy remontowej i ustalenie terminu,
- Wybór materiałów, ewentualnie złożenie zamówień na wyposażenie kuchni,
- Przygotowanie kuchni do remontu,
- Wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej,
- Prace sufitowe i ścienne – wykończenie ścian, wymiana płytek, malowanie tapety itp.,
- Prace na podłodze – montaż płytek, paneli czy wykładziny PCV,
- Złożenie mebli,
- Instalacja armatury,
- Montaż oświetlenia,
- Umieszczenie dekoracji i pozostałego wyposażenia kuchni.
Od czego zacząć remont kuchni?
Remont kuchni najlepiej zacząć od porządków i demontażu mebli oraz innych urządzeń. Dzięki temu będzie można zobaczyć, jak wyglądają ściany, czy potrzebne jest ponowne położenie gładzi, ewentualnie wyrównanie powierzchni. Demontaż powinien obejmować:
- Dokładne posprzątanie pomieszczenie, opróżnienie szafek, wyniesienie naczyń i artykułów spożywczych,
- Usunięcie ze ścian obrazów i innych ozdób,
- Odłączenie urządzeń eklektycznych,
- Demontaż urządzeń podłączonych do wody,
- Demontaż szafek,
- Zdjęcie blatów,
- Skucie starych płytek ceramicznych ze ścian i podłóg.
Dopiero w tak przygotowanej kuchni można zacząć prace. Remont można wykonać samemu lub zlecić prace specjalistom. Wiele osób dzieli etapy, na takie, które wykona samodzielnie, a do tych bardziej wymagających wynajmuje fachowców.
Meble kuchenne – jakie wybrać?
Uwieńczeniem remontu kuchni jest wybór mebli kuchennych. W zależności od możliwości finansowych można wybrać meble gotowe lub zdecydować się na droższe rozwiązanie, czyli meble kuchenne na wymiar. Meble gotowe występuje zazwyczaj w modułach, które można dowolnie łączyć. Minusem jest brak możliwości indywidualnego dopasowania do wymiarów wnętrza, ale to dobra opcja na tani remont kuchni. Drugie rozwiązanie pozwala na idealne dopasowanie szafek do kształtu pomieszczenie, umożliwia zagospodarowanie każdej powierzchni. Meble na wymiar sprawdzą się zarówno w przypadku małych kuchni, jak i dużych pomieszczeń w domu jednorodzinnym. Obecnie popularna jest wysoka zabudowa, sięgająca do sufitu. Zapewnia dużo miejsca do zagospodarowania, pozwala umieścić zmywarki do zabudowy czy inne potrzebne sprzęty. Wiele osób decyduje się na wyspę kuchenną, która sprawdzi się w dużych kuchniach. To świetne miejsce do pracy, a także spożywania posiłków. Meble kuchenne mogą być wykonane z różnych materiałów np. sklejki lub drewna. W zależności od upodobań i możliwości finansowych można wybrać fronty laminowane, na wysoki połysk, malowane lub lakierowane.
Sprzęt gospodarstwa domowego – postaw na wysoką jakość
Oprócz mebli, w kuchni muszą znaleźć się sprzęty gospodarstwa domowego, które pozwalają na komfortowe korzystanie z pomieszczenia. Warto wybrać sprzęt dobrej jakości, który posłuży lata, pozwoli na wygodne przygotowywanie i przechowywanie potraw oraz artykułów spożywczych. Można wybrać wyposażenie wolnostojące lub przeznaczone do zabudowy. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, dalej wiele możliwość aranżacji, sprzęty można z łatwością przestawiać. AGD do zabudowy nie rzuca się w oczy, ponieważ jest wykończone takim frontami jak meble. Lodówka do zabudowy do złudzenia będzie przypominać stojącą szafkę, pralka do zabudowy również będzie wkomponowywana w ciąg mebli.
Koszt remontu kuchni jest uzależniony od wielkości i stanu pomieszczenia, użytych materiałów, wyboru mebli i wyposażenia. Warto już na etapie remontu ustalić budżet i do posiadanych zasobów dopasować projekt wnętrza. Każda kuchnia, nawet urządzona tanim kosztem, może być ładna i funkcjonalna.
Data dodania: 05.10.2021