Malowanie to nie tylko farba – nowe ściany wymagają zagruntowania, a stare często posiadają liczne nierówności, które należy zatuszować. Aby uzyskać najlepszy efekt malowania farbą satynową (o średnim połysku), potrzebne jest odpowiednie przygotowanie ścian do malowania. Dowiedz się, o czym trzeba pamiętać, aby uniknąć poprawek i cieszyć się wymarzonym kolorem oraz sposobem wykończenia powłoki.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak przygotować ścianę przed malowaniem satynową farbą, jeśli występują na niej nierówności,
  • kiedy potrzebne jest gruntowanie podłoża,
  • jaką satynową farbę wybrać, aby uzyskać efekt idealnie gładkiego podłoża,
  • jaki wałek do farby lateksowej sprawdzi się najlepiej.

Malowanie, jako jedna z ostatnich prac wykończeniowych, jest wisienką na remontowym torcie. Zanim jednak wybierzesz swój wymarzony kolor i rozpoczniesz nakładanie farby o efektownym satynowym wykończeniu, zadbaj o odpowiednie przygotowanie pod malowanie.

Jak przygotować ścianę do malowania satynową farbą – naprawa podłoża

Pierwszy etap przygotowania do malowania to oczyszczenie ściany z resztek starej farby czy tapety, a także zmycie tłustych plam i pleśni, które mogłyby zmniejszyć trwałość nowej powłoki. Gdy wykonasz te czynności, możesz przejść do naprawy uszkodzonego podłoża.

W każdym domu mogą wystąpić niedoskonałości podłoża, takie jak nierówności i drobne rysy, które utrudnią malowanie. Tymczasem jeśli chcesz mieć idealnie gładką ścianę, która wyeksponuje powłokę o satynowym wykończeniu, to powinna ona jak najbardziej przypominać płaszczyznę matematyczną – czyli nie mieć wgłębień, pofalowań i wypukłości.

Zastanawiasz się, jak przygotować ścianę do malowania? Podążaj za wskazówkami:

  • tynk staraj się naprawiać tynkiem, gładź i płytę gipsowo-kartonową – gładzią szpachlową,
  • jeśli masz zamiar pomalować ścianę farbą o połysku satynowym w głębokim kolorze, zadbaj o usunięcie nawet najdrobniejszych nierówności ściany – użyj na przykład Akkordspachtel SF plus marki Caparol, czyli dyspersyjnej gładzi szpachlowej, którą łatwo się wygładza i dobrze szlifuje, a nawet filcuje na mokro,
  • aby naprawić nierówne ściany z niewielkimi rysami powierzchniowymi tynku czy gładzi, to oprócz szpachli dyspersyjnej Akkorspachtel SF plus użyj fizeliny o „gładkiej” fakturze (np. Capaver AkkordVlies Z150K) i w dalszym etapie pracy pomaluj ją farbą podkładową, np. Haftgrund EG,
  • duże dziury/wyrwy wypełniaj materiałami służącymi do naprawy dużych ubytków – jednym z takich rozwiązań jest tynk cementowo-wapienny, ale musisz pamiętać, że powinien on zostać poddany sezonowaniu przez parę tygodni, zanim nałożysz na niego materiały dyspersyjne służące do wygładzenia jego ziarnistej faktury; w tym przypadku powinieneś też rozsądnie dobrać farbę – jeśli podłoże po naprawie nie będzie idealnie gładkie, lepiej zrezygnować z powłoki satynowej na rzecz głęboko matowej; więcej na temat doboru farby przeczytasz w dalszej części artykułu.

Przygotowanie ścian do malowania – gruntowanie

Kolejnym etapem jest gruntowanie podłoża. Jest to czynność niewskazana, gdy podłoże jest słabo chłonne (np. na podłożach z dyspersyjnych gładzi szpachlowych), ale w pozostałych przypadkach – konieczna. Jej największe zalety to:

  • wyrównanie chłonności powierzchni ściany,
  • wzmocnienie podłoża,
  • poprawienie przyczepności farby,
  • zmniejszenie zużycia farby,
  • zmniejszenie ryzyka zostawiania śladów wałka podczas malowania.

Aby sprawdzić, czy gruntowanie danej ściany jest potrzebne, spryskaj ją niewielką ilością wody. Jeśli płyn szybko się wchłonie, to znaczy, że podłoże wymaga gruntowania. Jeżeli jednak krople spłyną po powierzchni, możesz od razu przejść do malowania – gruntowanie nie jest w tym przypadku potrzebne.

Jeśli nie wykonasz testu wodnego i jedynie intuicyjnie stwierdzisz, że ściana nie wymaga gruntowania, krótko po malowaniu może się okazać, że:

  • powłoka malarska pęka i łuszczy się,
  • przyczepność farby jest obniżona,
  • struktura powstałej po malowaniu powłoki jest niejednorodna,
  • na powstałej powłoce są widoczne ślady wałka.

Jak wybrać idealną satynową farbę, która podkreśli gładkie podłoże?

Wybór koloru to jedno, ale farby do wnętrz są dostępne w wielu rodzajach. Jeśli udało Ci się przeprowadzić z sukcesem wszystkie etapy przygotowania ścian do malowania i stworzyłeś idealnie gładką powierzchnię, podkreśl ten atut za pomocą powłoki z satynowym połyskiem, np. Caparol Samtex 12 czy Caparol Samtex 20. Taka wysokiej jakości farba stworzy efektowną powłokę o głębokim kolorze, idealnie pokryje całą powierzchnię ściany, a do tego będzie odporna na wybłyszczanie podczas mycia.

Farby satynowe należące do rodziny Caparol Samtex wykonane są w technologii E.L.F., która gwarantuje bezpieczeństwo zarówno podczas aplikacji produktu, jak i późniejszego użytkowania pomieszczenia. Produkty tego typu nie zawierają szkodliwych lotnych związków organicznych ani półlotnych związków organicznych (plastyfikatorów).

Pamiętaj, że jeśli mimo przygotowania do malowania ściana nie zachowuje idealnej płaszczyzny, bezpieczniejszym wyborem będzie farba głęboko matowa, która ukryje nierówności.

Wałek do farby lateksowej – jaki wybrać?

Zastanawiasz się, jak malować farbami lateksowymi, aby wyeksponować głęboki kolor i satynowy połysk na gładkim podłożu? Wiesz już, jaki produkt wybrać. Drugim krokiem do sukcesu jest odpowiedni wałek do farby lateksowej, dobrany do konkretnego produktu. To ważne, ponieważ poszczególne farby mogą różnić się składem i konsystencją. Informację o zalecanym rodzaju wałka możesz znaleźć w karcie informacyjno-technicznej wspomnianej farby Caparol Samtex 12 i 20.

 

Wiesz już, jak przygotować ścianę do malowania, aby stworzyć idealnie gładką powłokę w wymarzonym kolorze. Zapoznaj się z szeroką ofertą trwałych farb Caparol Samtex i zdecyduj, jaki kolor będą miały Twoje nowe ściany! W ofercie znajdziesz też wszystkie niezbędne produkty do gruntowania oraz usuwania niedoskonałości podłoża.

Data dodania: 15.07.2021