Drewniana podłoga olejowana wygląda bardzo naturalnie i prezentuje się świetnie niemal w każdym wnętrzu. Pod jednym warunkiem: trzeba ją odpowiednio pielęgnować. Nie jest to zadanie trudne ani wymagające dużego wysiłku, co możemy zobaczyć na poniższej prezentacji.

Podłoga, na której będzie przeprowadzany proces gruntowej pielęgnacji, zrobiona jest z litej deski postarzanej Serenzo Country Fumo Olio Epoca 1700. Po jej położeniu została przeprowadzona pierwsza pielęgnacja dwukomponentowym olejem Magic Oil 2 K firmy Pallmann.

Po pewnym czasie eksploatacji pomieszczenia nadszedł czas na przemeblowanie. Po odstawieniu stojących na podłodze mebli, okazało się, że pozostały na niej odbarwienia.

Takie różnice kolorystyczne wynikają z tego, iż bieżąca pielęgnacja nie docierała do zastawionych miejsc. Odbarwienia na obrzeżach podłogi są spowodowane używaniem nadmiernej ilości wody podczas mycia sąsiadujących z drewnem płytek. Jest to bardzo szkodliwe dla podłogi i powinno się takich sytuacji unikać.

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest dokładne oczyszczenie powierzchni podłogi – należy do tego użyć odkurzacza, ewentualnie szczotki.

Do dalszych czynności będziemy używać dwóch środków. Do czyszczenia podłogi zastosujemy środek Clean marki Pallmann – neutralny środek czyszczący ogólnego zastosowania na bazie wody. Do pielęgnacji natomiast użyjemy środka o nazwie Magic Oil Care, który tworzy na powierzchni podłogi cienki film chroniący przed zabrudzeniami. Preparat ten jest dedykowany do pierwszej konserwacji i bieżącej pielęgnacji powierzchni zabezpieczonych olejem Magic Oil 2 K.

Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczenie podłogi. Będzie nam potrzebne wiadro z wodą i mop płaski. Następnie mieszamy środek Clean z wodą (100-200 ml na 10 litrów).

Następnym krokiem jest dokładne oczyszczenie podłogi ze wszelkich zabrudzeń. Podłóg drewnianych nie należy zalewać wodą, dlatego powinno się używać dobrze wykręconego mopa.

Po wyschnięciu należy przemyć podłogę czystą wodą, aby zneutralizować środek Clean. Gdy podłoga po tym zabiegu wyschnie całkowicie, można nakładać preparat do pielęgnacji – w tym przypadku będzie to Magic Oil Care.

Zastosowanie tego typu środka do podłóg drewnianych przedłuża ich żywotność, a także sprawia, że powierzchnia jest antystatyczna i antypoślizgowa. Należy jednak uważać przy nakładaniu by nie nałożyć go zbyt dużo – może to bowiem spowodować nadmierne matowienie powierzchni. W przypadku bieżącej pielęgnacji podłogi środek ten należy rozcieńczyć (ok. 200 ml na 10 litrów wody). W opisywanym przypadku mamy do czynienia z pielęgnacją gruntowną, więc preparatu nie rozcieńczamy.

Do rozprowadzania preparatu powinno się używać rozściełacza na kiju (zwanego „łasiczką”). Ponieważ jest to sprzęt wielokrotnego użytku, po skończeniu rozprowadzania środka należy wypłukać go pod bieżącą wodą.

Data dodania: 13.10.2010