Szkło jest materiałem, który zyskuje coraz większe powodzenie w aranżacji wnętrz budynków oraz ich elewacji. Wynika to z faktu, że nowe technologie produkcji pozwalają na tworzenie wariantów szkła o wysokiej wytrzymałości i odporności na działanie czynników środowiskowych. Duże znaczenie mają również nowoczesne systemy mocowania szkła, do których zaliczają się rotule.

Dlaczego rotule do szkła są tak cenione?

Jednym z problemów, jaki muszą pokonać projektanci wykorzystujący szkło w aranżacji wnętrz czy fasad budynków jest uwzględnienie specyfiki materiału. Jak powszechnie wiadomo szkło jest nie tylko kruche, ale też podatne na stłuczenie i pękanie pod wpływem naprężeń. Nawet wzmocniony materiał nie jest całkowicie pozbawiony tych cech, dlatego wymaga specjalnego systemu mocowania, który zniweluje działające siły.

Rotule do mocowania szkła są niewielkimi elementami, które łączą w sobie kilka istotnych cech. Z jednej strony są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i odporne na korodowanie. Dlatego bez problemu mogą być stosowane wewnątrz budynków oraz na elewacjach. Ponadto rotule ze stali nierdzewnej dobrze sprawdzają się w kontakcie z substancjami chemicznymi, a więc nie szkodzą im kwaśne deszcze czy mycie detergentami.

Prosty, szybki i bezpieczny montaż szkła

Rotule do mocowania szkła produkowane przez firmę Womet (oferta dostępna jest pod tym adresem: https://www.womet.com.pl/sklep/produkty/uchwyty-do-szkla-rotule/) są skonstruowane tak, aby umożliwiały bezpieczny montaż szyby. Tradycyjne przytwierdzanie szklanej taśmy za pomocą śrub wiąże się z ryzykiem wykruszania szkła. Zapewnienie stabilności elementu wymaga też dokręcenia śrub, co oznacza wzrastanie naprężeń i ryzyko pęknięcia szyby.

Rotule ze stali nierdzewnej są złożone w dwóch elementów, pomiędzy którymi znajduje się elastyczny amortyzator. Przy łączeniu obu części znajdująca się między nimi szklana tafla jest ściskana przez te amortyzatory. W efekcie naprężenia materiału są niwelowane, a rotule nie tylko utrzymują element w stabilnej pozycji, ale też są jego dodatkową ozdobą.

Rotule do samodzielnego montażu i do systemów

Rotule ze stali nierdzewnej mogą być wykorzystywane do montażu szklanych elementów w szerokim zakresie. Praktycznie nie ma takiego miejsca, w którym ten prosty, ale bardzo praktyczny element, nie mógłby być wykorzystany. W praktyce stosuje się rotule do balustrad, które utrzymują szyby pomiędzy barierką, a powierzchnią schodów. Podobną technikę można wykorzystać do mocowania szklanych ścianek działowych i przepierzeń.

Rotule są też stałym elementem systemów mocowania szklanych elewacji. Pojedyncze detale pozwalają na przytwierdzanie szyby do specjalnego pajączka, który łączy cztery tafle w narożnikach. Taki system montażu sprawdza się na zewnętrznych ścianach wysokościowców i wielkopowierzchniowych budynków. Dzięki zastosowaniu takiego systemu elewacja jest wytrzymała i odporna na działanie silnych wiatrów czy uderzenia deszczu i gradu.

Parametry rotul do szkła

Elementy szklane, jakie wykorzystuje się w aranżacji wnętrz i architekturze różnią się wymiarami oraz grubością. Dlatego też produkowane przez firmę Womet rotule do mocowania szkła mają zróżnicowane parametry. Wśród istotnych wymiarów można wymienić średnicę elementu oraz jego wysokość. W montażu mają też znaczenie dystans od ściany oraz średnica pręta. Ta ostatnia decyduje o wielkości otworu, jaki musi zostać wywiercony w szkle.

Dobór odpowiednich rotul wymaga uwzględnienia wszystkich parametrów. Pozwala to na stworzenie optymalnej kombinacji, która będzie wystarczająco wytrzymała, a jednocześnie bezpieczna i estetyczna.

Data dodania: 07.01.2020