W dniach od 2 do 5 lutego odbyły się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2016.
Przez cztery dni na dziesięciu halach targowych w Poznaniu można było obejrzeć produkty 800 firm z całego świata. W ramach Klubu Premier BUDMA zaprezentowano 130 rynkowych nowości. Nowe produkty przedstawiły m. in. firmy Blachy Pruszyński, Novoferm, Renson czy Domalux Professional.
Podłogowe szaleństwo
Podczas tegorocznej BUDMY sercem branży podłogowej był pawilon 3A. To właśnie tam odbywały się Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy oraz Mistrzostwa Polski Montażu Wykładzin. W całej hali znajdowało się ponad 130 stoisk, a wiele z nich należało do firm związanych z branżą podłogową. Dzięki temu zwiedzający mogli poznać oferty m. in. takich firm jak: Kaczkan, Venifloor, UV Technologie, NewTechWood Polska, Woca, CHEMWOOD, Hinterseer, Mapei, Domalux, UZIN Polska, Baltic Wood czy Chapel Parket.
Oprócz produktów ze stałej oferty, część wystawców zaprezentowała nowości. Dzięki temu można było zobaczyć nowe kolekcje podłóg, desek tarasowych czy produkty z branży chemii podłogowej, które od niedawna są dostępne rynku lub pojawią się na nim już niebawem.
Szerzej o produktach prezentowanych na BUDMA 2016 będziemy pisać w specjalnym cyklu poświęconym nowościom w branży podłogowej.
Wiedza warta Poznania
W stolicy Wielkopolski nie zabrakło miejsca dla osób, które chciały poszerzyć swoją wiedzę związaną z branżą budowlaną. Forum INSPIRACJE oraz Forum Architektury należały do najbardziej obleganych wydarzeń. W tych strefach można było spotkać światowej sławy architektów i ekspertów. Gośćmi specjalnymi byli: Zvi Hecker – izraelski architekt polskiego pochodzenia, Robert Konieczny – utalentowany architekt młodego pokolenia oraz Tomasz Konior -– architekt i urbanista, laureat ponad 30 krajowych i międzynarodowych nagród.
Łącznie przez cztery dni odbyło się ponad 100 prelekcji. Uczestnicy BUDMY mogli brać udział w konferencjach, seminariach oraz prezentacjach.
Praktyczne rozwiązania
Tegoroczne targi obfitowały w praktyczne prezentacje produktów. W strefie parkieciarzy można było zobaczyć jak działają maszyny do utwardzania lakierów UV, w jaki sposób przygotować grunt pod podłogę czy jak prawidłowo korzystać z produktów chemii budowlanej. Głównymi punktami praktycznych zmagań były Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy oraz Mistrzostwa Polski Montażu Wykładzin.
Wysoki poziom Mistrzostw
– Przez dwa dni można było obserwować zmagania młodych ludzi i na pewno trzeba im pogratulować tego, że podjęli się nauki zawodu i rzemiosła. Jest to bardzo trudna profesja. Podczas mistrzostw młodzi parkieciarze pokazali swoje umiejętności, które są na bardzo wysokim poziomie. Przez to komisja miała trudności z wyłonieniem pierwszych trzech miejsc. Finałowe prace były wykonane na bardzo zbliżonym poziomie – podsumował ogłaszając wyniki Łukasz Kenio, przewodniczący komisji sędziowskiej.
Tytuł Mistrza Polski Młodych Parkieciarzy wywalczył Michał Kwietniewski, drugie miejsce zajął Marcin Woźniak, a na najniższym stopniu podium stanął Michał Lipiński.
– Jest to lekkie zaskoczenie, ponieważ myślałem, że pójdzie mi trochę gorzej. Moja praca nie była tak dobra jak bym mógł sobie tego życzyć. Nie pozostaje jednak nic innego niż się cieszyć z takiego sukcesu. W ostatnich mistrzostwach zająłem trzecie miejsce, teraz udało się zwyciężyć, więc na pewno widać progres – powiedział Michał Kwietniewski, Mistrz Polski Młodych Parkieciarzy tuż po wręczeniu nagrody głównej.
Mistrz oraz wicemistrz Polski będą reprezentować nasz kraj w Mistrzostwach Europy we włoskim Bolzano. Zawody odbędą się w dniach 12-13 marca.
– Zobaczymy jak nam pójdzie podczas Mistrzostw Europy. Na razie jeszcze do mnie nie dociera, że będę reprezentować Polskę na tak ważnych zawodach. Z pewnością będzie stres, ale na ten moment cieszę się z drugiego miejsca – mówi Marcin Woźniak, wicemistrz Polski Młodych Parkieciarzy.
Walka z czasem
Emocji nie brakowało również podczas Mistrzostw Polski Montażu Wykładzin. W zawodach brało udział sześciu zawodników, którzy reprezentowali firmy wykonawcze lub handlowe. Dzięki temu można było obserwować pracę przedstawicieli takich firm jak: ALFA Wykładziny Obiektowe, GOSER-BWM, KAMIX, MULTICONTRACT, ROBSON oraz PRESTO.
Zawodnicy mieli do wyboru trzy wzory przy których mogli korzystać z trzech rodzajów wykładzin: PVC, LVT i płytek dywanowych. Finałowe prace były prawdziwym sprawdzianem umiejętności dla fachowców. Wytężona praca trwała przez całe dwa dni mistrzostw, jednak z uwagi na ograniczony czas trwania zawodów uczestnicy nie mogli zadbać o każdy detal swojej pracy. W tak trudnych warunkach najlepiej poradził sobie Jerzy Matczak z firmy MULTICONTRACT, który zdobył tytuł Mistrza Polski Montażu Wykładzin.
Tegoroczne Mistrzostwa Polski Montażu Wykładzin były wyjątkowo trudne ze względu na stopień skomplikowania zadań. Szczególnie dotyczyło to wzoru z płytek LVT. Monterzy są przyzwyczajeni do niestandardowych instalacji, jednak w tym przypadku doszła ogromna presja czasu, którego było za mało. Przez to nie wszystkim udało się ukończyć i doszlifować prace. – mówi Henryk Wagner, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Posadzkarzy.
Strefa Biznesu
Podczas targów nie mogło zabraknąć spotkań biznesowych. Pierwszy dzień był dedykowany handlowcom, dlatego też podczas Dnia Dystrybutora odbyła się trzecia edycja Hosted Buyers. Program skupił około 300 kupców największych sieci handlowych z 24 krajów z całego świata.
– Frekwencja na stoisku, podobnie jak w poprzednim roku, była bardzo wysoka. BUDMĘ oceniamy bardzo dobrze. Cieszy nas duże zainteresowanie podłogami Chapel Parket i pozytywne opinie architektów, także tych którzy dopiero poznają nasze produkty. To drugie, po niezwykle udanych targach DOMOTEX w Hanowerze, tak pomyślne wydarzenie w przeciągu zaledwie dwóch tygodni, a zarazem doskonałe otwarcie roku 2016 – podsumowuje Sebastian Kos, ekspert marki Chapel Parket.
Autor: Radosław Kaczmarek
Data dodania: 15.02.2016