W dniach od 11 do 13 marca podczas targów Arredo we włoskim Bolzano, odbyły się XI Mistrzostwa Europy Młodych Parkieciarzy. Impreza została zorganizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Wspierania i Doskonalenia Techniki Parkieciarskiej i Posadzkarskiej EUFA P+F.

Turniej finałowy odbywa się co dwa lata. W tym roku w Mistrzostwach Europy wzięło udział osiem reprezentacji, składających się z dwóch przedstawicieli danego kraju. Polskę reprezentował Michał Kwietniewski (Mistrz Polski Młodych Parkieciarzy) oraz Marcin Wożniak (vice-mistrz Polski Młodych Parkieciarzy). Do zmagań przystąpili również zawodnicy z Austrii, Białorusi, Czech, Niemiec, Rumunii, Włoch i Ukrainy.

Trudne zadanie

Tegoroczne wzory konkursowe zaprezentowane przez komisję Mistrzostw wzbudziły wiele emocji. Ze względu na poziom trudności, zdecydowano się przychylić do prośby uczestników o wydłużenie czasu pracy. W związku z tym młodzi parkieciarze rozpoczęli sobotnie zmagania już o 7:30.

Ważny jest każdy detal

W pierwszym dniu Mistrzostw zawodnicy skupili się na obróbce maszynowej oraz montowaniu elementów według podanych wcześniej wzorów. Znakomite przygotowanie maszynowe pozwoliło reprezentacji Włoch oraz Niemiec na najszybsze rozplanowanie niezbędnych cięć. Pozytywne opinie zebrali również reprezentanci Polski.

Drugi dzień zmagań upłynął pod znakiem szlifowania oraz olejowania przygotowanego parkietu. Jurorzy pod przewodnictwem Josefa Hellera przez długi czas oceniali finałowe prace. O końcowym triumfie miały decydować detale.

Triumf gospodarzy

Tytuł Mistrza Europy Młodych Parkieciarzy na lata 2016-2018 został przyznany Lukasowi Tribusowi z Włoch. Drugą lokatę zajął Johannes Egger z Niemiec, a na najniższym stopniu podium stanął jego rodak, Georg Rottensteiner.

Poprzedni tytuł należał do reprezentanta Polski, dlatego zgodnie ze zwyczajem Dariusz Kozera, Prezes Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy, przekazał przechodni Puchar reprezentacji Włoch.

Na zakończenie gali poznano również gospodarza następnych Mistrzostw Europy Młodych Parkieciarzy. Prezydent EUFA Heinz Brehm ogłosił, że odbędą się one w 2018 roku w Mińsku na Białorusi.

Autor: Radosław Kaczmarek

Data dodania: 29.03.2016