Według szacunków Europejskiej Federacji Przemysłu Parkietowego (FEP) w 2016 roku europejski rynek podłóg drewnianych wzrósł o 2%. Prognoza ta została oparta na danych przekazanych przez członków organizacji podczas tegorocznych targów DOMOTEX w Hanowerze.

Wstępne podsumowanie wskazuje na poprawę sprzedaży podłóg drewnianych w Europie w stosunku do roku 2015. Kompletne dane poznamy po corocznym zgromadzeniu ogólnym członków FEP, które odbędzie się w czerwcu.

 FEP: Wstępne podsumowanie 2016 roku

 

Pierwsze wyniki są zróżnicowane w obrębie rynków poszczególnych krajów, ale prawie wszystkie (z wyjątkiem Finlandii) pokazują pozytywne dla producentów parkietów tendencje.

W centrum, na zachodzie i północy lepiej niż na południu

Największe wzrosty sprzedaży odnotowano kolejno na rynkach: szwedzkim, czeskim, holenderskim, belgijskim, a także francuskim i polskim. Rosną również dwa tradycyjnie największe rynki – niemiecki i austriacki. Wyniki poprawił też rynek węgierski, choć w nieco mniejszym stopniu niż wymienione powyżej. Natomiast w Szwajcarii poziom sprzedaży utrzymał się na poziomie z poprzedniego roku.

Nieco mniej optymistycznie sytuacja wygląda w krajach południowych. Hiszpania nadal odbudowuje zainteresowanie drewnem i dąży do poziomów sprzed załamania rynku. Włosi natomiast borykają się z niestabilną sytuacją polityczną i ekonomiczną.

Z problemami, ale i z nadzieją

Czołowi producenci podłóg drewnianych nadal podkreślają, że główną bolączką branży stają się rosnące problemy z dostępnością dębu. Jednak, jak donosi FEP, coraz większym zainteresowaniem cieszą się inne gatunki drewna, w tym np. buk.

Członkowie Federacji zwracają również uwagę na dynamiczny i niestabilny rozwój sytuacji politycznej na świecie, która może mieć realny wpływ na europejski sektor podłóg drewnianych.

Mimo wzrastającej popularności i ostrej konkurencji ze strony producentów alternatywnych rozwiązań podłogowych (zwłaszcza tych imitujących drewno), zarząd FEP wierzy, że zalety naturalnych podłóg drewnianych okażą się przeważające, wskazując przy tym na prognozowane wyniki sprzedaży w 2016.

Walne zgromadzenie Europejskiej Federacji Przemysłu Parkietowego odbędzie się w dniach 15 i 16 czerwca 2017 w Budapeszcie.

Autor: Katarzyna Kaźmierczak

Data dodania: 16.02.2017