10 maja w Hanowerze dobiegła końca tegoroczna edycja targów LIGNA. Ponad 40% uczestników wydarzenia przybyło spoza Niemiec. LIGNA potwierdziła zatem swoją pozycję międzynarodowej wystawy dla przedstawicieli przemysłu drzewnego i branży leśnej, skupiającej przedsiębiorców z całego świata.

Co ciekawe, organizatorzy przyznają, że liczba gości ze Stanów Zjednoczonych wzrosła o 52% w stosunku do lat poprzednich. Na targach pojawiło się ponad 3000 Amerykanów. Zwiększyła się także liczba zwiedzających Rosjan. Udanym pomysłem okazał się zwarty układ hal od 11 do 17 – zapowiedziano, że zostanie on utrzymany w nadchodzących latach. Zarówno wystawcy, jak i goście imprezy docenili fakt, że interesujące ich obszary tematyczne znajdują się teraz bliżej siebie.

Wśród prezentowanych urządzeń dużą popularnością cieszyły się wysokiej klasy obrabiarki wyposażone w nowe funkcje. Poruszenie było widać także w sektorze konstrukcji drewnianych, które musiały dostosować się do nowych ekologicznych wymogów.

Nowości targowe

Technologie drukowania, systemy bezfugowego łączenia różnych powierzchni oraz bezklejowe technologie plazmowe w obróbce powierzchniowej to tematy, które na tegorocznych targach cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dużym wydarzeniem była też prezentacja specjalna pod hasłem “Lightweight Network” poświęcona efektywności w segmencie konstrukcji lekkich. Pokazano tam między innymi materiały stosowane w budowie mebli i dekorowaniu wnętrz ważące do 30% mniej niż płyty wiórowe.

Podczas trwania targów LIGNA można było także wziąć udział w strefie rzemiosła. Zorganizowano tam forum, na którym omawiano możliwości wykorzystania najnowszych osiągnięć techniki. Ożywione dyskusje dotyczyły maszyn pozwalających zwiększyć produktywność i tym samym zmaksymalizować zyski. W tym roku także wiele uwagi poświęcono ramom okiennym.

Bioenergia, ekologia i zrównoważona gospodarka leśna

W centrum uwagi majowych targów znalazły się wszystkie rozwiązania mające przeciwdziałać degradacji środowiska naturalnego. Wiele się mówiło o konieczności kontroli jakości drewna jako surowca energetycznego, pozyskiwaniu ciepła i prądu, optymalizacji logistyki i usług branżowych oraz zapewnieniu ciągłości dostaw. Pod dachem EXPO oraz w pawilonach wystawienniczych dyskutowano także o zrównoważonej gospodarce leśnej i proekologicznych technologiach. Kuratorium Pracy i Techniki Leśnej (KWF) po raz szósty zorganizowało pokaz specjalny poświęcony digitalizacji danych i ich szybkiemu przesyłowi. Zaprezentowano także pojazdy wielozadaniowe, ich szerokie zastosowanie oraz sposoby na optymalne wykorzystanie drewna do różnych celów poprzez jego skuteczne sortowanie i przygotowanie.

Kolejna edycja targów LIGNA odbędzie się w dniach 11 – 15 maja 2015 w Hanowerze.

Data dodania: 04.06.2013