Międzynarodowe Targi Poznańskie hucznie obchodziły jubileusz 20-lecia swojego największego „dziecka” – Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2011. Podobnie jak co roku dopisali wystawcy oraz zwiedzający – tych ostatnich naliczono ponad 62 tysiące!
Tegoroczną BUDMĘ przygotowano z wielkim rozmachem – liczba wystawców została zwiększona aż o jedną piątą, co oznacza, że swoje produkty i usługi zaprezentowało prawie 1500 firm. Oprócz Polaków swoje ekspozycje mieli także Austriacy, Belgowie, Białorusini, Chińczycy, Duńczycy, Finowie, Francuzi, Hiszpanie, Rumuni i Włosi.
Podczas odbywającej się w dniach 11-14 stycznia imprezy, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich pojawiło się ponad 62 000 osób, czyli o trzy procent więcej niż w 2010 roku.
11 stycznia o godzinie 11 w pawilonie numer 11 odbyło się uroczyste otwarcie BUDMY z udziałem Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Tradycyjnie już niektórzy wystawcy zostali uhonorowani Złotym Medalem MTP.
Tematyka targów obejmowała wszystkie etapy realizacji inwestycji budowlanej – do projektowania, prac gruntowych oraz sprzętu budowlanego na placu budowy, przez elementy konstrukcyjne, ściany i elewacje, stropy, posadzki, stolarkę otworową, drzwi, dachy, chemię budowlaną i ceramikę łazienkową, po systemy wykończeniowe i systemy zarządzania budynkiem.
Nie mogło zabraknąć także wydarzeń specjalnych, takich jak: Budownictwo energooszczędne i pasywne, BudShow – dom inteligentny, Wioska Domów Drewnianych, Pokazy Sztuki Dekarskiej, Nowoczesny Warsztat Ciesielski, Budynek bez barier, Salon Parkietów (w ramach którego odbyły się Zawody o Puchar Parkieciarskiej Stolicy Polski), Pokazy układania kostki brukowej, Kamień w budownictwie.
Drugiego dnia targów odbył się, jak co roku, „Dzień Architektury” organizowany przez SARP, Izbę Architektów RP oraz MTP, którego gościem specjalnym był fiński architekt, profesor Rainer Mahlamaki.
Spora liczba wydarzeń oraz osób zwiedzających poznańskie targi nie do końca przekonała jednak wszystkich wystawców. Podczas rozmów pojawiały się głosy, że prestiż BUDMY z roku na rok spada. Część wystawców przyznało, że ich ekspozycja na tych targach coraz bardziej ma znacznie wizerunkowe niż stwarza możliwości do zawierania kontaktów biznesowych. Oczywiście nie zabrakło też odmiennych głosów – zadowolony z możliwości jakie daje BUDMA był np. Arkadiusz Durma, dyrektor regionalny firmy Max-Parkiet:
– Wystawiamy BUDMIE bardzo wysoką ocenę, z racji tego, że podpisaliśmy bardzo wiele ciekawych kontraktów. Wielu kontrahentów, którzy się tu pojawili, było zainteresowanych naszą ofertą, gamą produktów.
Niezależnie od opinii wystawców, jeden fakt wydaje się być niezaprzeczalny – Międzynarodowe Targi Budowlane BUDMA to wciąż jedno z największych wydarzeń branżowych w tej części Europy.
Kolejna BUDMA już za rok – branża budowlana spotka się w Poznaniu w dniach 24-27 stycznia 2012.
Data dodania: 24.01.2011